Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πελματογράφημα και ορθοπαιδικοί πάτοι


el99

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι,

 

μετά από εξάταση ορθοπεδικού πήρα παραπεμτικό για πελματογράφημα το οποίο και πραγματοποίησα.

 

Προκύπτει ότι έχω σοβαρό θέμα με τα πέλματα μου (υπερπρηνισμός) με αποτέλεσμα να πρέπει να κατασκευάσω ειδικούς πάτους.

 

Μπορεί να μου πει κάποιος αν και μέχρι ποιο ποσό το ταμείο μου καλύπτει πελματογράφημα και ορθοπεδικούς πάτους?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η μόνη εμπειρία που έχω επί του θέματος είναι σχετική με το ΙΚΑ το οποίο αναγνωρίζει το πελματογράφημα και ποσοστό από το κόστος των πάτων. Φαντάζομαι το ΤΣΜΕΔΕ να έχει αν όχι την ίδια, καλύτερη αντιμετώπιση επί του θέματος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χτες βρεθηκα στο ΤΣΜΕΔΕ, ακουσα να λεει ο γιατρος εκει οτι για ιατρικα ειδη που δεν εχουν κοστολογηθει απο το Δημοσιο πχ μηχανημα για την νυχτερινη απνοια, πρεπει να προσκομισεις 3 οικονομικες προσφορες απο μαγαζια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για όποιον ενδιαφερόμενο κάνει στο μέλλον την εξέταση έχουμε και λέμε:

 

1. το ταμείο δεν μου αναγνώρισε την εξέταση (πελματογράφημα) κόστους 60 ευρώ αν και έγινε σε συμβεβλημένο Φυσικοθεραπευτή

 

2. Το ταμείο μου έδωσε 60 ευρώ σε σύνολο 130 που κόστισαν τα ορθοπεδικά πέλματα.

 

Καλές Γιορτές σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Η εμπειρια μου για το πελματογραφημα. Αφου το πληρωσα 125 ευρω σε θεραπευτηριο του Χαλανδριου Physiopolis, φυσικα το ταμειο μας δεν το πληρωσε, πληρωσα και τους πατους αλλα 85 ευρω. Το λαθος μου ηταν οτι εμπιστευτηκα τη κυρια Σαχα που μου ειπε οτι το πελματογραφημα καλυπτεται απο το ταμειο. Προσοχη λοιπον με την επιλογη που θα κανετε οσον αφορα το "φυσιοθεραπευτηρια". Οι πατοι καλυπτονται μερικως, μπορει να παρω 40 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

πριν δύο χρόνια είχα ένα τρακάρισμα και στράβωσε η λεκάνη μου. Το αποτέλεσμα ήταν να πάθω ανισοσκελία γύρω στον 1 πόντο. Θα ήθελα να ρωτήσω που έχετε κάνει το πελματογράφημά σας;

Από πήρατε τον πάτο σας; Είστε ευχαριστημένοι; Ρωτάω γιατί θεωρώ πως είναι σημαντικό. Το έχω αμελήσει 2 χρόνια τώρα.

Αν δε θέλετε να πείτε δημόσια μπορείτε να μου στείλετε ιδιωτικό μήνυμα.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.