Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι είναι αδιαβατικός καθετήρας και τι wind shade;


dryad

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

είμαι νέο μέλος του φόρουμ και δε γνωρίζω ακριβώς πως λειτουργούν τα πράγματα εδώ.

 

σπουδάζω μηχανικός παραγωγής και διοίκησης στο πολυτεχνείο Ξάνθης και η διπλωματική μου ασχολείται με τη μελέτη λειτουργίας μιας αεροσήραγγας.

 

θα ήθελα, αν κάποιος γνωρίζει να μου εξηγήσει τι ακριβώς είναι ένας αδιαβατικός καθετήρας, όπως και τι είναι το wind shade (και αν γίνεται , πώς μεταφράζεται ο ορισμός αυτός στα ελληνικά). έχω ψάξει όλο το ιντερνετ, αλλά δεν έχω βρει κάτι κατατοπιστικώ.

 

όπως και να χει, ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας,

 

θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς είναι το wind shade(καθώς και τον ελληνικό ορισμό) ή που θα μπορούσα να βρω πληροφορίες; έχω ψάξει εκτεταμένα στο google χωρίς αποτέλεσμα.

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

Αυτό ακριβώς που είπες και εσύ παραπάνω. Η "σκιά" που δημιουργείται λόγω της παρουσίας του αντικειμένου που εμποδίζει την ομαλή ροή του αέρα. Κατά συνέπεια είναι η περιοχή πίσω από το αντικείμενο εάν αυτό το βλέπεις με την φορά της ροής

Δες και αυτό το σχήμα:

http://www.iit.edu/~ipro301s05/turbine/wind_shade_summary.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.