Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή διαμέτρου 2'' η' 4'' SCH40 για δίκτυο ατμού 16 μέτρων??


mech13

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

 

Έχω μία απορία σε επιλογή διαμέτρου σε δίκτυο ατμού.

 

Υπήρχε μία παλιά εγκατάσταση με κεντρικό δίκτυο διανομής 4'' SCH40 16 μέτρων συνολικά που τροφοδοτούσε 3 συνολικά ατμογεννήτριες (700, 600 και 110Μcal/hr αντίστοιχα). Η πιο μικρή ατμογεννήτρια 110Mcal/hr είχε συνδεθεί εδώ και χρόνια με 4'' (!!), όπως ακριβώς και η διάσταση του κεντρικού δικτύου (προφανώς για αύξηση του κόστους). Θέλουν να αλλάξουν την παροχή ατμού (σωληνώσεις 4'') στη μικρή ατμογεννήτρια 110 Mcal/hr (14 Nm3/hr) και τους είπα ότι και οι 2'' είναι αρκετές για τη τροφοδοσία της ατμογεννήτριας με ένα πρόχειρο υπολογισμό που έκανα και παραθέτω παρακάτω.

 

V =Qo/Α=(4XQo)/(πΧD^2), όπου Qo η παροχή σε m^3/sec, D η εκάστοτε εσωτερική διάμετρος σε m και V η μέση ταχύτητα του ρευστού (ατμού) σε m/sec.

 

- Για 2'' η μέση ταχύτητα είναι: V =(4*Qo)/(π*D^2)= {4*14/3600} / {3,14*(0,0052506)^2} = 1,797m/sec, όπου η εσωτερική διάμετρος για SCH40 2'' είναι: 60,33-2*3,912=52,506mm = 0,0052506m

 

- Για 3 1/2'' η μέση ταχύτητα του ρευστού με τον ίδιο τρόπο μου βγαίνει 0,6m/sec.

 

Και στις 2 περιπτώσεις είναι αποδεκτές οι μέσες ταχύτητες του ρευστού. Ποια επιλέγω???

 

**(1η ερώτηση): Στη συγκεκριμένη περίπτωση που το δίκτυό μου είναι σχεδόν ευθύγραμμο χωρίς σημαντικές πτώσεις πίεσης καλύπτομαι με τις 2'' που μου βγάζουν αποδεκτή μέση ταχύτητα ρευστού 1,797m/sec<6m/sec??

 

**(2η ερώτηση): Από τους πίνακες που παρέθεσε κάποιος συνάδελφος εδώ στο φόρουμ για χαλυβδοσωλήνες SCH40 βρίσκω εσωτερικές διαμέτρους μέχρι 3 1/2''. Για 4'' και πάνω που μπορώ να βρω κάποιο πίνακα που να μου δείχνει τα πάχη και να υπολογίζω τις εσωτερικές διαμέτρους?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα

 

Η ταχύτητα που υπολογίζεις είναι πολύ μικρή για δίκτυο ατμού και σίγουρα μη αποδεκτή.

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πείς την πίεση λειτουργίας των ατμογ/τριών?

Link to comment
Share on other sites

Για τα πάχη των σωλήνων δες αυτόν τον πίνακα.

 

http://www.gkti.co.kr/PipeSize%28B36.10_19%29.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.