Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: αυθαιρετα τμ οροφοδιαμερισματος


Recommended Posts

καλημερα σας.πηγα προχτες και ειδα καποιο οροφοδιαμερισμα και εχω την εξης απορια.ο κατασκευαστης μου ειπε οτι περιπου 13 τμ του οροφοδιαμερισματος ειναι αυθαιρετο.και δεν υποκειται σε καποια τακτοποιηση διοτι δεν εχει βγει ακομα καποιος νομος.

μπορειτε να μου εξηγησετε οποιος μπορει τι σημαινει αυτο και κατα ποσο η οχι ειμαι καλυμενη σε περιπτωση αγορας?

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είναι καθόλου σαφές, αυτό μπορεί να σημαίνει πολλά πράγματα, π.χ. πιθανότατα ίσως εννοεί ότι είτε είναι εκτός εγκεκριμένου κτιριακού όγκου η παρανομία ή ότι η οικ. άδεια έχει εκθοθεί μετά τον Ιούλιο του 2009. Μπορεί να περιμένει και τον περιβόητο νόμο για τα αυθαίρετα. Σε κάθε περίπτωση πάντως, εφόσον αγοράσετε το ακίνητο τα οποιαδήποτε πρόστιμα, ή έξοδα διαδικασίας τακτοποίησης/νομιμοποίησης του αυθαιρέτου θα βαρύνουν εσάς και όχι τον κατασκευαστή. Αν θέλετε βρείτε έναν μηχανικό της επιλογής σας να το ελέγξει, μπορεί να βρει και άλλες αποκλίσεις της κατασκευής με τα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας.

 

Υ.Γ.: εν τω μεταξύ, απ' ό,τι είδα από άλλα ποστ που έχεις στο φόρουμ ψάχνεις αυτή την περίοδο να αγοράσεις κάποιο ακίνητο. Νομίζω ότι σε αυτή την περίπτωση επιβάλλεται να βρεις έναν μηχανικό που θα σε συμβουλέψει σωστά. Η αναζήτηση λύσεων και συμβουλών τέτοιου τύπου μέσα σε ένα φόρουμ δεν είναι ό,τι καλύτερο και ασφαλέστερο, καταρχήν για εσένα.

Link to comment
Share on other sites

ναι το γνωριζω και σε ευχαριστω για την απαντηση.απλα πρεπει πρωτα να καταληξη σε ενα ακινητο.εχω κανει επαφες με μηχανικους που τους βρηκα μεσα στο ιντερνετ γενικα αλλα αν δεν καταληξω πως θα φωναξω καποιον?

και εν τω μεταξυ δεν καταλαβαινω γιατι εδω μεσα δεν επιτρεπεται να βρω καποιον?

γιατι και εγω δεν εχω καποιον γνωστο.και βλεπω αρκετα εμπειρους ανθρωπους εδω μεσα.τελοσπαντων...

ευχαριστω και παλι!!!:):)

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είναι καθόλου σαφές, αυτό μπορεί να σημαίνει πολλά πράγματα, π.χ. πιθανότατα ίσως εννοεί ότι είτε είναι εκτός εγκεκριμένου κτιριακού όγκου η παρανομία ή ότι η οικ. άδεια έχει εκθοθεί μετά τον Ιούλιο του 2009. Μπορεί να περιμένει και τον περιβόητο νόμο για τα αυθαίρετα. Σε κάθε περίπτωση πάντως, εφόσον αγοράσετε το ακίνητο τα οποιαδήποτε πρόστιμα, ή έξοδα διαδικασίας τακτοποίησης/νομιμοποίησης του αυθαιρέτου θα βαρύνουν εσάς και όχι τον κατασκευαστή. Αν θέλετε βρείτε έναν μηχανικό της επιλογής σας να το ελέγξει, μπορεί να βρει και άλλες αποκλίσεις της κατασκευής με τα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας.

 

Σ' αυτό να υπολογίσεις και τις μειωμένες πιθανότητες που έχουν να σε πιάσουν συν τυχόν τα κάποια οικονμικά οφέλη, αν πχ ένα σπίτι νόμιμο θα πωλείται 100Ε αυτό με τα 80 τμ νόμιμα και 20 παράνομα θα πρέπει να πωλείται 80 +20/2 Ε. Λαμβάνω επίσης υπόψιν , ότι να βρείς ένα σπίτι καθ' όλα νόμιμο είναι δύσκολο οπότε μια μικρή παρανομία δεν θα την αποφύγεις....

Επίσης + 1000 στο να βρείς ένα μηχανικό πριν αγοράσεις, και το μεγάλο ρίσκο μπορείς να αποφύγεις αλλά και να ελέγξεις ότι το σπίτι σου είναι χτισμένο σύμφωνα με την οικοδομική άδεια, τους κανόνες της τέχνης και επιστήμης.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΣΠΟΙΝΑΦΡ, πρωτού προχωρήσεις σε διαπραγματεύσεις με τον κατασκευαστή να ζητήσεις οπωσδήποτε τα εγκεκριμένα σχέδια της άδειας. Όχι απλά την άδεια, αλλά την κάτοψη του διαμερίσματος που σε ενδιαφέρει πάνω στην οποία πρέπει να υπάρχει η σφραγίδα της πολεοδομίας. Τα σχέδια αυτά πρέπει να τα δώσεις σε μηχανικό της εμπιστοσύνης σου για να αποφανθεί για τις τυχόν παρανομίες της οικοδομής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.