Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση με αύξηση του σ.δ.


Recommended Posts

Συνάδελφοι έχω μια άδεια με αλλαγή χρήσης και προσθήκη ενός στεγάστρου το οποίο το πέρασα σαν η/χ. Έχω βγάλει την άδεια και είμαι στην επίβλεψη. Ο πελάτης σκέπτεται να κάνει άλλη μια προσθήκη κατ’ επέκταση στο κτίσμα. Μπορώ να πάω με αναθεώρηση με αύξηση του σ.δ. και να βγάλω αμοιβή αναθεώρησης και συνολικά την επίβλεψη?

Link to comment
Share on other sites

2. Κατά τη διάρκεια ισχύος της άδειας και για το υπόλοιπο του χρόνου ισχύος της απαιτείται και επιβάλλεται αναθεώρηση και στις πιο κάτω περιπτώσεις:

α) αλλαγή ή παραίτηση του επιβλέποντος το έργο μηχανικού.

β) αλλαγή τίτλου ή ονόματος στο οποίο εκδόθηκε η άδεια.

γ) μερική ή ολική τροποποίηση της αρχιτεκτονικής ή στατικής ή και των υπόλοιπων μελετών με ή χωρίς αλλαγή του περιτυπώματος του κτιρίου αλλά χωρίς αύξηση του συντελεστή δόμησης που χρησιμοποιήθηκε κατά την έκδοση της άδειας και του όγκου του κτιρίου.

δ) αύξηση του συντελεστή δόμησης που χρησιμοποιήθηκε κατά την έκδοση της άδειας.

ε) αύξηση του όγκου της οικοδομής και

στ) αλλαγή της χρήσης του κτιρίου.

 

Όσον αφορά στα φορολογικά, ρώτα στην πολεοδομία, ή μπορεί να σου πει και κανένας άλλος συνάδελφος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.