Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος ρηγμάτωσης δεξαμενών


 
JEK

Recommended Posts

Εγώ να σου πω την αλήθεια υπολόγισα τον λόγο Μcr/Mser από τα εντατικά μεγέθη του προγράμματος μου και κατ' επέκταση τον λόγο σsr/σs.

Kαι στην συνέχεια κατά τον υπολογισμό της μήκυνσης εsm όπου στον αριθμητή ξαναμπαίνει η τάση σs, την υπολόγισα από τον τύπο του γκρος που σου ανέφερα.

Δυστυχώς δεν έχω τον 4 του Λέοναρντ. Τάσσιο μιλάς για το καφέ βιβλίο που δίναν στην σχολή?

Για να μην σε κουράζω, αν σου είναι εύκολο - τελευταίο λόγω τιμής- να μου υποδείκνυες τους τύπους που αναφέρεις για σs και σsr. Με έχεις βοηθήσει πολύ ΗΔΗ , σε χιλιοευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Μα τι λές τώρα..συνάδελφοι είμαστε.

Θα προσπαθήσω να σου ανεβάσω σύντομα το τυπολόγιο.Αν δεν μπορέσω(γιατί είναι χειρόγραφα),υπάρχει άλλος τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Αθήνα.

Θα δοκιμάσω αύριο και βλέπουμε.

 

-------------------------------------------------------

 

Ανέβασα το αρχείο υπολ. των σrs-σs στα Downloads.Ελπίζω να το έκανα σωστά.Αν έχει την καλοσύνη ο συντ. να με ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
έχει κάνει κανείς έλεγχο ρηγμάτωσης με το παράρτημα Γ του ΕΚΩΣ?

πιο συγκεκριμένα με δυσκολεύει ο υπολογισμός του όρου σsr/σs που αναλύεται και στο παράρτημα Δ.

το νικνέιμ παναγιώτης δεν είχε τροποποιήσει το παλιό excel?

 

Αν η δεξαμενή σου περιέχει υγρό όχι ρωγμές > 0.1 mm ! :)

που το λέει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

δεν σε πιάνω... τί είναι αυτό που λες με το nickname παναγιώτης?

η απαίτηση για εύρος ρωγμών < 0,1 mm προκύπτει για διαβρωτικό περιβάλλον (κπ3 ή 4)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.