Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναγνωρίστηκαν τα πρώτα πτυχία franchise


Alsterwasser

Recommended Posts

Αντιγράφω απο το site της ελευθεροτυπίας.

http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=250539

 

"Τα πρώτα πτυχία franchise, δηλαδή αποφοίτων κολεγίων που συνεργάζονται με άλλα ιδρύματα σε κράτη-μέλη της Ε.Ε. μέσω δικαιόχρησης, αναγνώρισε το Συμβούλιο Αναγνώρισης Επαγγελματικών Προσόντων (ΣΑΕΠ).

 

Μεταξύ των εν λόγων πτυχίων που αναγνωρίστηκαν είναι και το "Maitrise", το οποίο απονέμεται από το Δημόσιο Γαλλικό Πανεπιστήμιο PARIS13. Η περίπτωση αναγνώρισης αφορά σε φοιτήτρια, φοίτησε σε αθηναϊκό Κολέγιο, το οποίο λειτουργεί ως παράρτημα του Πανεπιστημίου στην Αθήνα και η οποία έχει πλέον τη δυνατότητα να ασκήσει το επάγγελμα του Οικονομολόγου στην Ελλάδα.

 

Το συνεργαζόμενο με το γαλλικό πανεπιστήμιο Κολέγιο, με ανακοίνωσή του καλεί το Δ.Σ. του Διεπιστημονικού Οργανισμού Αναγνώρισης Τίτλων Ακαδημαϊκών και Πληροφόρησης (ΔΟΑΤΑΠ) να εκδώσει απόφαση, με την οποία θα ξεκαθαρίζει "ότι δεν θα εξετάζεται πλέον ο τόπος τέλεσης των σπουδών πτυχιούχων ομοταγών Πανεπιστημίων της Ευρωπαϊκής Ένωσης, δεδομένου ότι τα franchise διπλώματα έχουν την ιθαγένεια του κράτους-μέλους που τα απονέμει και δεν συνιστούν ελληνικούς τίτλους σπουδών".

 

Ηρθε επιτέλους ο καιρός να καθίσουμε κάτω όλοι και να βρούμε μια λύση στο θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων και γενικότερα του τρόπου λειτουργίας της εκπαίδευσης. Όσο διαιωνίζεται αυτή η ατέρμονη και αντιπαραγωγική διαμάχη μεταξύ των πτυχιούχων ΑΕΙ -ΤΕΙ -Κολλεγίων κτλ. με ευθύνη του κράτους,θα βυθιζόμαστε όλο και περισσότερο...

Αρκετά πια με το να κρύβονται πίσω απο τα λογής λογής συνδικάτα και φορείς, αρκετά με τους κοντόφθαλμους που βλέπουν το δέντρο και οχι το δάσος.

 

Εμείς οι νέοι, εμείς στην πλάτη των οποίων στήθηκε ολο αυτό το πανηγύρι και που καλούμαστε να βγάλουμε τη χώρα απ το τέλμα, ας απαιτήσουμε να βρεθεί λύση.

 

Τα πάντα στο επάγγελμά μας βασίζεται στην ισορροπία, ας το επιχειρήσουμε λοιπόν να επιλύσουμε τη "διαστροφική εξίσωση" που μας επέβαλλαν και να απαιτήσουμε το δικαίωμα στην αξιοπρεπή εργασία, στην επιδότηση του πιο ικανού και εκείνου που έχει όρεξη για μάθηση και δουλειά.Αρκετά με τους μέτριους!

 

Εγω σαν απόφοιτος ΤΕΙ δεν επαιτώ,ούτε διεκδικώ τα δικαιώματά σας αγαπητοί συνάδελφοι των ΑΕΙ. Έχω το γνώθι σαυτόν. Γνωρίζω οτι υπολείπομαι απέναντί σας σε θεωρητικές γνώσεις. Θα πρέπει ομως να μου αναγνωρίσετε οτι πάλεψα και παλεύω. Δεν ήμουν μαθητής του 15,αλλά του 19 και, ούτε τεμπέλιαζα στις πανελλήνιες...απλά έτυχε να μην γράψω, έτυχε να μην μπορέσω να αντεπεξέλθω στην πίεση στα 18 μου και πέρασα ΤΕΙ. Πήγα Γερμανία στο Technishe Uni Hamburg-Harburg που ηταν πρώτο στη λίστα αξιολόγησης στους Πολιτικούς. Έπρεπε να έχω περασμένα τα μαθήματα των πρώτων δυο ετών (32), για να δώσω για μεταγραφή στο ΑΕΙ, αλλά βλέπεις οταν ηταν η τελευταία χρονία μεταγραφών είχα μόνο τα 29 περασμένα...στο πιο δύσκολο πολυτεχνείο της Γερμανίας...ετσι ξαναέδωσα εξετάσεις για μεταγραφή στη σχολή που είχα περάσει με πανελλήνιες και είχα ξεγραφτεί...

Βλέπεις στη Γερμανία αν κοπείς 3 φορές σε μάθημα διαγράφεσαι οριστικά...και οταν αποφάσισα να γυρίσω είχα ηδη κοπεί 2 φορές σε μάθημα.... και απο 200 φοιτητές αρχικά στο 5ο εξάμηνο είχαμε μείνει μόνο 8 Γερμανοί και εγώ ο ξένος...οπότε γύρισα στο ΤΕΙ...

Αυτός είμαι εγώ που το Κράτος και εσείς των ΑΕΙ λογίζεται σαν τεμπέλη,σαν χαμηλότερου IQ, σαν "ανεπαρκή" σε τεχνικές γνώσεις...και τελικά σαν ΜΗ μηχνικό...

 

Αυτό που επιθυμώ είναι μετά και την αναγνώριση των κολλεγίων που μου στερούν και τα ελάχιστα δικαιώματα που έχω, να με αφήσει το κράτος να συνεχίσω τις σπουδές μου σε ΑΕΙ χωρίς να μου στήνει οδοφράγματα (βλέπε βαθμό πτυχίου & ελάχιστες θέσεις στις κατατακτήριες), και υπόψιν είχα το μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου στο έτος μου. Απλά δεν γίνεται να συγκριθώ με τον απόφοιτο Ζωικής Παραγωγής!!!

 

Όπως δεν γίνεται κάποιος που "καπαρώνει" θέση μέσω των Πανελληνίων στη σχολή και κατά τη διαρκεια των σπουδών αράζει και δίνει 52 φόρες κάθε μάθημα για να το περάσει να θεωρείται a priori καλύτερός μου... πόσο μεγάλη πλάνη είναι τα λεγόμενα ορισμένων για τις πανελλήνιες...

 

Ας καταργηθούν οι σχολές των Μηχανικών Τ.Ε. και ας συγχωνευθούν με τα Πολυτεχνεία. Ας δώσουμε τα επιπλέον μαθήματα που απαιτούνται και σίγουρα να μπεί όριο στο πόσες φορές επιτρέπεται να δώσει κάποος μάθημα. Ας επικρατήσουν οχι οι πιο έξυπνοι,αλλά αυτοί που έχουν όρεξη για σοβαρή δουλειά. Λέτε και σωστά οτι δεν γίνεται ιδίως απο τη στιγμή που μειώθηκε η πίτα να αποφοιτόυν γύρω στους 1000 μηχανικούς το χρόνο σε όλη την Ελλάδα. Ας μπούνε λοιπόν ποιοτικά κριτήρια. Όπως καταλαβαίνεται απο αυτά που είπα για Γερμανία στο τέλος αποφοίτησαν 5 άτομα σε μια πόλη 4 εκατομμυρίων. Αυτοί οι 5 όμως ήταν αστέρια, η αφρόκρεμα. Αυτή είναι και η λύση. Ας γίνει αυτό σε όλες τις σχολές και ας κατευθυνθούν οι υπόλοιποι σε πιο παραγωγικές τεχνικές εργασίες. Ας στελεχωθεί επιτέλους η Ελλάδα με καταρτισμένο τεχνικό προσωπικό που θα σηκώσουν στους ώμους τους την ανάπτυξη και θα επιτρέψουν να στηθούν ανταγωνιστικές εταιρίες-βιομηχανίες-βιοτεχνίες κτλ με τεχνογνωσία σε τομείς που αγνοούνται στην Ελλάδα. Χαρακτηριστικά πάλι αναφέρω οτι για να γίνεις αρχιμάστορας Γερμανία, πρέπει να σπουδάσεις 4 χρόνια σε σχολή και να έχεις γνωση Στατικών κτλ., αν είσαι Υδραυλικός επίσης.Όλα με πιστοποίηση, με εφαρμογή σύγχρονων τεχνολογιών, τεχνικοί που οταν έρθει ο Χ Επιστήμονας Μηχανικός και στη μελέτη του εμφανίζει την Υ τεχνολογία θα έχει τις γνώσεις να τις εφαρμόσει. Πείτε μου σε αυτή την περίπτωση πως θα υπάρχουν εμπειροτέχνες αλλοδαποί στην οικοδομή και οχι Έλληνες.Πως θα είναι δυνατό η χώρα να μαστίζεται απο αυτή την ανεργία και την έλλειψη εξειδικευμένου προσωπικού....κάπου έχουμε χάσει το δρόμο μας εδω στην Ελλάδα....δεν φταίει κανένα ΔΝΤ και κανένας Ξένος. Μόνοι μας βγάλαμε τα μάτια μας. Αν η δική μας γενιά δεν κάνει μια απόπειρα να τα διορθώσει, είμαστε καταδικασμένοι....

 

Απο κάποιον που έγραψε 17 Μαθηματικά με Δέσμες,που πέρασε 29 μαθήματα σε κορυφαίο Γερμανικό Πανεπιστήμιο και που στην Ελλάδα υποβιβάζεται απο "συναδέλφους" σε εργοδηγό....

 

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα και τις σκόρπιες σκέψεις, απλά ήθελα να μοιραστώ την ιστορία μου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συμφωνώ με όλα όσα λες αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί αισθάνεσαι μειονεκτικά έναντι συναδέλφων σου του πολυτεχνείου; Από που απορρέει αυτό; Από τη συμπεριφορά κάποιων κομπλεξικών συναδέλφων ή από εργοδότες; Σίγουρα υπάρχει διαφορά μεταξύ πολυτεχνείων και ΤΕΙ και στο επίπεδο και στα επ. δικαιώματα αλλά αυτό δε σημαίνει οτι δεν αξίζεις. Κατά τη γνώμη μου τα ΤΕΙ είναι μια χαρά και οι απόφοιτοι τους αδικημένοι αλλά παρόλα αυτά οι τεχνολόγοι έχουν προοπτικές και ως υπάλληλοι και ως ελ. επαγγελματίες. Δεν ξέρω αν αξίζει να αφιερώσει κάποιος απόφοιτος τει τόσα χρόνια για να τελειώσει το πολυτεχνείο. Μήπως θα ήταν καλύτερο να εκμεταλευτείς αυτά τα χρόνια για να ψαχτείς επαγγελματικά και να αναζητήσεις εμπειρία η οποία κατά τη γνώμη μου είναι πολύτιμη; Εγώ πάντως τους συναδέλφους από τα ΤΕΙ τους κρίνω όπως και τους συναδέλφους του πολυτεχνείου από το αποτέλεσμα χωρίς προκαταλήψεις και όποιος κάνει διαφορετικά κουβαλάει πολλά κομπλεξ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.