Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η/Μ - ενεργειακό ερώτημα: Σύνδεση τζακιού με ενδοδαπέδιο θέρμανση


ravaneli

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα τις γνώμες σας στο παρακάτω θέμα..

Θέλω να τοποθετήσω τζάκι στο σπίτι μου που φτιάχνω αυτόν τον καιρό στην Νάουσα.

Το διαμέρισμα είναι 120τ.μ.,έχω ενδοδαπέδια θέρμανση και ένα λέβητα χαμηλών θερμοκρασιών με αντιστάθμιση,τρίοδη κ.τ.λ.

Το τζάκι πρόκειται να τοποθετηθεί σε ενιαίο χώρο (χωλ, σαλονι, κουζίνα) περίπου 65τ.μ. Έχω ψάξει για τζάκι λέβητα, το οποίο όπως μου είπαν μπορεί να συνδεθεί με την ενδοδαπέδια με δύο τρόπους. 1) απευθείας σύνδεση με τετράοδη βάνα και 2) με ένα δοχείο 500-800λίτρα στο οποίο θα αποθηκεύεται το ζεστό νερό και από εκεί θα τραβάει η ενδοδαπέδια όσο χρειάζεται. Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής..

 

Είναι ασφαλές να συνδέσω το τζάκι με την ενδοδαπέδια?

Ποιός από τους δύο παραπάνω τρόπους είναι καλύτερος και πιο αποδοτικός? Υπάρχει άλλος τρόπος σύνδεσης? Σε πόση ώρα, με "νορμαλ" χρήση, μπορεί ενα τζάκι να ζεστάνει 500 λίτρα? Μήπως τελικά να προτιμήσω ένα αερόθερμο ενεργειακό τζάκι? Μήπως τα χρήματα για μία τέτοια κατασκευή είναι καλύτερο να τα επενδύσω σε διαφορετικό τρόπο θέρμανσης π.χ. ηλιακούς καθρέφτες?

Και κάτι άλλο. Δούλεψα την θέρμανση για 4-5 ημέρες. Μέτα άδειασα τα νερα από τις σωληνώσεις και ο λέβητας είναι αποσυνδεμένος. Μπορεί να προκύψει κάποιο πρόβλημα αν το σύστημα παραμέινει ετσι για καιρό (1-1,5 χρόνο)? Πρέπει να προσέξω κάτι?

Συγνώμη για το πλήθος των ερωτημάτων. Όποιος έχει να προτείνει κάτι ή να δώσει κάποιες συμβουλές ευπρόσδεκτος...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε τα ερωτήματα που θέτεις απαιτούν μελέτη και δεν είναι απλά. Καλύτερα να βρεις ενα Μηχ.Μηχ και να του κάνεις το ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.