Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονική προεξοχή, τοίχος μάζας για επιπλέον θερμομόνωση


Recommended Posts

στο ΓΟΚ αναφέρει τοίχους/πετάσματα ή στοιχεία που βελτιώνουν θερμομόνωση ότι επιτρέπονται στην αρχιτεκτονική προεξοχή, όπως και σκίαστρα (κάτι λέει για θερμοσιφωνικό πέτασμα, τοίχους μάζας κτλ.). Πολλοί λένε ότι δεν εγκρίνουν αρχιτεκτονική προεξοχή σε όλο το μήκος μιας όψης (δε το έχω δεί γραμμένο προσωπικά). Οι ερωτήσεις είναι:

 

Αν θέλω να κάνω ένα σύστημα για εξτρά θερμομόνωση, προφανώς θέλω να το έχω παντού, ξέρει κανείς αν η πολεοδομία μου επιτρέπει μόνο σε ένα ποσοστό επιφάνειας όψης και με ποιά λογική;;;

 

Αν θεωρήσω ότι στην αρχ. προεξοχή 40 εκατοστά αφήνω τα πρώτα 20 κενά από τον εξωτερικό μου τοιχο και χτίσω δεύτερο τοίχο 20 εκατοστά απέξω, σα δεύτερο κέλυφος αυτό έχει πρόβλημα με πολεοδομία; το φοβούνται ότι θα το κλέψει ο ιδιοκτήτης; Τα κουφώματα τα πατώ στο μεσα τοίχο

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν θα είναι προεξοχή τότε, και η αρχιτεκτονική προεξοχή χρησιμοποιείται για αισθητικούς λόγους διαμόρφωσης όψεων.

Εγώ δε το επέτρεπα, είναι καθαρά αυθαίρετη κατασκευή βάση ΓΟΚ.

Αν θες έξτρα θερμομόνωση κάνε την από μέσα...

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κάνω λάθος, στα συστήματα που θεωρεί αποδεκτά ο ΓΟΚ, δείχνει τοίχους λατομπ (δε θυμάμαι καν τα γαλλικά μου) όπου μπαίνει δεύτερο κέλυφος/πανέλο/τζάμι το οποίο είναι αεριζόμενο ή σταθερό και λειτουργεί βελτιώνοντας τη θερμομόνωση. Ξέρω βέβαια εργολάβους που δείχνουν 60 πόντους τοίχο (20 κανονικό και 40 προεξοχή) και μετά ξεσκάβουν και κερδίζουν την προεξοχή. Η προεξοχή είναι και όγκος, όχι γείσο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.