Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος Συστήματος Αντικεραυνικής Προστασίας


Leftheris

Recommended Posts

Τα στηρίγματα αγωγών είναι αγώγιμα, υπάρχει πρόβλημα(αν θυμάμαι καλά δεν τίθεται θέμα διότι ο κεραυνός θα επιλέξει το συλεκτήριο σύστημα);

 

σε αυτήν την ερώτηση, μπορεί κάποιος να δώσει μια απάντηση.

 

O κεραυνός θα επιλέξει τον ποιο σύντομο δρόμο προς τη γη, οπότε άμα έχεις μια μικρή αντίσταση γείωσης είσαι καλυμένος. Ναι τα στηρίγματα είναι αγώγιμα είτε από ανοξείδιτο χάλυβα είτε από st/Zn ή Cu.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Έχω βάλει αντικεραυνικό 4πολικό σε οικία με 3φασικό ρεύμα και το έχω ασφαλίσει με 4πολική ασφάλεια.

Το ερώτημα είναι αν κοκκινίσει η ένδειξη του αντικεραυνικού μετά από πτώση κεραυνού, που σημαίνει ότι θέλουν αλλαγή τα φυσίγγια του, θα έχω πτώση στην ασφάλεια του αντικεραυνικού,θα έχω πτώση στην γενική ασφάλεια ή και στα δύο;

 

H ασφάλεια προστατεύει τη γραμμή οπότε άμα υπάρχει κάποια υπερεύματα στη γραμμή του σντικεραυνικού θα πέσει πρώτα αυτή. Έτσι νομίζω χωρις να είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

H ασφάλεια προστατεύει τη γραμμή οπότε άμα υπάρχει κάποια υπερεύματα στη γραμμή του σντικεραυνικού θα πέσει πρώτα αυτή. Έτσι νομίζω χωρις να είμαι σίγουρος.

 

Άρα θα πέσει η ασφάλεια του αντικεραυνικού χωρίς να πέσει η γενική ασφαλεια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.