Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορια για φ/β για αγροτες


Dimitris!

Recommended Posts

Τα λέω όσα λέω γιατί νομίζω κατά τον ιδιο τρόπο φορολογουνται όλα τα φωτοβολταικα πάρκα, δεν έχω καποια ιδιαιτερη πληροφορηση δηλαδη.

Μήπως υπάρχει ακριβώς το link για το προσχεδιο στο opengov, ειναι πολλά τα ατιμα και ποιο να πρωτοκοιτάξω

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε,

 

Τά πάρκα είναι κατά συντριπτική πληοψηφία σε εταιρίες οπότε φορολογούνται τα κέρδη όπως φορολογείται μια ΟΕ, ΕΠΕ, ΑΕ κλπ

το φυσικό πρόσωπο ή προσωπική επιχείρηση πάει όλο στην κλίμακα, δεν είνια το ίδιο.

link για το opengov δεν έχω αλλά ίσως βοηθήσει αυτό:

 

ή googling στο

 

ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ

«ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΤΗΣ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ,

ΣΤΕΛΕΧΩΣΗ ΤΩΝ ΕΛΕΓΚΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ»

 

ή μου στέλενις ένα pm το μαιλ σου και στο στέλνω pdf

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ jsk ,το βρηκα με googling και θα επανελθω επ'αυτου αν βρω κατι ουσιαστικο ;)

 

Τώρα στο ζητημα φορολογησης ,ας τα πάρουμε λίγο απο την αρχή

 

Ναι, σαφώς αλλιως φορολογειται μια Ατομικη επιχειρηση , αλλιώς μια εταιρικη επιχειρηση , ειτε ειναι αυτη ΟΕ ΕΠΕ ΑΕ κι εγω δεν ξερω τι άλλο

 

Ας πάρουμε την συγκριση ατομικης με ΟΕ η οποια ειναι και η πιο συνηθισμένη.

Τώρα ας ξεκαθαρίσουμε κάτι. Ο τρόπος φορολόγησης των ΚΑΘΑΡΩΝ εσόδων ειναι αυτός που αλλάζει . Ο τρόπος που καταλήγουμε απο τα ΜΙΚΤΑ στα ΚΑΘΑΡΑ όμως δεν αλλάζει . Τόσο στην ατομικη όσο και στην ΟΕ εκπιπτουν οι ιδιες αποσβέσεις , οι τόκοι δανείων,έξοδα και ασφαλιστικές εισφορές ( στις εισφορές μια μικρη διαφοροποιηση γιατι οπως ειναι λογικο στην ατομικη εκπιπτουν για εναν ενω στην ΟΕ τουλ για δύο ).

 

Τα Καθαρά ειναι -σχεδόν- ίδια. Ο τρόπος που φορολογουνται αλλάζει , και όπως σωστα αναφέρεις στην μεν ατομικη πάει όλο στην κλίμακα, ενω στην ΟΕ τα μισα φορολογουνται με 20% και τα υπόλοιπα μισα (η επιχειρηματική αμοιβη η λεγόμενη )σπάνε στα ποσοστα των μελών και στην συνέχεια το μερτικό του κάθε μέλους προστίθεται στα υπόλοιπα ατομικά του εισοδηματα ,τα οποια εν τελει φορολογουνται με την κλιμακα (το μερτικό του π"κων/νου :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.