Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικ. 5492/2.2.2005 της ΔΟΚΚ/ΥΠΕΧΩΔΕ


Recommended Posts

Καλησπέρα, σε ερμηνευτική εγκύκλιο του Π.Δ. 118/2006 για τα πρατήρια υγρών καυσίμων αναφέρεται το εξής έγγραφο: οικ. 5492/2.2.2005 της ΔΟΚΚ/ΥΠΕΧΩΔΕ, σχετικά με την τοποθέτηση των δεξαμενών. Στην πολεοδομία μου ζητάνε να τους το πάω για να δεχτούν αυτά που αναφέρει η ερμηνευτική εγκύκλιος. Ωστόσο δεν μπορώ να το βρω. Μήπως το έχει κάποιος ή γνωρίζει που μπορώ να το βρω;

Link to comment
Share on other sites

1. από πότε ένας ιδιώτης μηχανικός πρέπει να διακινεί την εσωτερική αλληλογραφία (βλ.εγκύκλιος) των δημόσιων αρχών? δεν το καταλαβαίνω....!!! :roll:

2. Σου συνιστώ να κανεις μία συνδρομή στην τεχνική νομοθεσία....Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο θα σου ανοίξει τα ματια.... Γνωρίζοντας ακριβώς τι αναφέρει η νομοθεσία σου δίνει την δυνατότητα να υποστηρίζεις τα λεγόμενα σου αποφευγοντας έτσι τις ιδιετερότητες του κάθε υπαλλήλου....

_5492_05_ae_ue___ue_ae_ss_html_139.pdf

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για να είμαι ειλικρινής το τελευταίο που με νοιάζει είναι το αν θα τους πάω εγώ το όποιο έγγραφο ή όχι. Συνδρομή έχω ,αλλά δυστυχώς έχει αποδειχτεί ελλιπής.

Σε ερμηνευτική εγκύκλιο του Π.Δ. 116 αναφέρεται: " όπως προκύπτει και από την αναλογική με τις δεξαμενές υγραερίου τοποθέτηση των δεξαμενών υγρών καυσίμου εντός του εδάφους, όταν δεν έχουμε φατνία εκ σκυροδέματος, οι ελευθέρως τοποθετούμενες δεξαμενές δεν προσμετρούνται στην κάλυψη και στην δόμηση του κτιρίου (βλ. και έγγραφο οικ. 5492/2.2.2005 της ΔΟΚΚ/ΥΠΕΧΩΔΕ) ". Το δείχνω στην πολεοδομία και η απάντηση είναι:" και που ξέρω εγώ ότι όντως δεν θα βάλεις φατνία για να μην στις μετρήσω?" . Συνεχίζω να επιμένω δείχνοντας την εγκύκλιο και τελικά μου λέει : φέρε το έγγραφο στο οποίο παραπέμπει και βλέπουμε." ...........

Link to comment
Share on other sites

και που ξέρω εγώ ότι όντως δεν θα βάλεις φατνία για να μην στις μετρήσω?

οπότε αυτό το λύνεις αν καταθέσεις μία κατασκευαστική λεπτομέρεια ή μία τεχνική περιγραφή. Σωστά?

(με το εγγραφο απου σου εδωσα κανεις την δουλειά σου?)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Ελπίζω να βγάλω άκρη. Η λογική λέει ότι με βάση τα σχέδια και την τεχνική περιγραφή θα πρέπει να το δεχτεί. Αλλά, αν και πολύ νέα στο επάγγελμα, έχω ήδη πάψει να βασίζομαι στο θέμα "λογική". Όλοι κάνουν πως ξέρουν την νομοθεσία, και όταν τους βγάζεις έγγραφα μπροστά τους για να αποδείξεις ότι αυτά που ζητάς είναι νόμιμα, σου πουλάνε τρέλα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.