Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασανσέρ αυτοκινήτων


fistikis

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

αν και δεν έχω εμπειρία σε μηχανολογικά θέματα, καθότι μηχανικός Η/Υ θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τον καταλληλότερο μηχανισμό για την ανύψωση αυτοκινήτων σε υπόγεια γκαράζ.

 

Σκοπός είναι το αυτοκίνητο να μπαίνει στην πυλωτή και με κάποιο μηχανισμό να οδηγείται στο υπόγειο το οποίο θα χρησιμοποιηθεί σαν γκαραζ.

 

Απο οτι ξέρω υπάρχουν 2 μηχανισμοί.

 

Ο πρώτος χρησιμοποιεί ψαλίδια και είναι κάπως έτσι

 

----

Χ

 

και ο δευτερος χρησιμοποιει έμβολα και είναι καπως ετσι

 

----

V

 

όπου ---- εννοώ την επιφάνεια στην οποια παταει το αυτοκινητο και που στη συνεχεια βυθιζεται.

 

Έχετε κάποια άποψη στο ποιος είναι ο καλύτερος ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Και ο μηχανισμός που χρησιμοποιεί ψαλίδια πάλι έμβολα έχει αλλά σε άλλη διάταξη.

Σε ΚΤΕΟ που χρησιμοποιείται παρόμοια διάταξη για την ανύψωση των ψαλιδιών δεν έχουν παρουσιαστεί προβλήματα.

Πιο συγκεκριμένα εγώ έχω δουλέψει με ανυψωτικό maha το οποίο είναι με κύκλωμα λαδιού στα έμβολα και με κύκλωμα πεπιεσμένου αέρα σε περίπτωση που υπάρξει πτώση πίεσης στο κύκλωμα λαδιού κλειδώνει το ψαλίδι στη θέση του. Τα ανυψωτικά αυτά όμως είναι κυρίως για χρήση συνεργείου και για μικρά σχετικά ύψη μιας και ο μηχανισμός των ψαλιδιών πιάνει χώρο.

Αν το ύψος που θα πρέπει να ανέβει/κατέβει το όχημα είναι μεγάλο μάλλον πας στη δεύτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.