Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικός με Πτυχίο Εξωτερικού


chrmakris

Recommended Posts

Χωρίς να έχω τελειώσει ακομα τη διαδικασία της ισοτιμίας στο ΔΟΑΤΑΠ ξεκίνησα δουλειά σε μια εταιρία.

 

Μου είπαν όμως πως δεν μπορούν να με προσλάβουν ως μηχανικό αφού δεν είμαι γραμμένος στο ΤΕΕ (δηλαδή αφού δε τελείωσα ακομα με το ΔΟΑΤΑΠ). Έχω 1 πτυχίο Ηλεκτρονικού Μηχανικού και Μηχανικού Η/Υ, ένα μεταπτυχιακό στις ψηφιακές τηλεπικοινωνίες και στα δίκτυα και ένα μεταπτυχιακό στη διαχείρηση πληροφοριακών συστημάτων. Θα ασφαλιστώ στο ΙΚΑ και θα με προσλάβουν σαν ηλεκτρονικό.

 

Είχα την εντύπωση πως στον ιδιωτικό τομέα δεν έχει σημασία αν έχεις τελειώσει με τον ΔΟΑΤΑΠ ή όχι και πως μπορείς να δουλέψεις σαν μηχανικός. Μπορείτε να με κατατοπίσετε παρακαλώ καθότι δεν έχω πολύ καιρό που επέστρεψα στην πατρίδα μας και δεν γνωρίζω πολύ καλά πως λειτουργούν τα πράγματα εδώ.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

chrmakris

 

Καταρχήν καλώς όρισες στο Φόρουμ .

Εάν ψάξεις στο φόρουμ θα διαπιστώσεις πως υπάρχουν πάρα πολλά θέματα σχετικά με το ΔΟΑΤΑΠ και την πολιτική που ακολουθάει το ΤΕΕ όλα αυτά τα χρόνια .

Το βασικό είναι ότι εάν δεν είσαι γραμμένος σε κάποιο επιμελητήριο του Εξωτερικού τότε δεν μπορείς να διεκδικείς επαγγελματικά δικαιώματα μέσα από το ΣΑΕΠ .

Αν αυτό ισχύει τότε η μόνη σου λύση είναι να καταθέσεις τα χαρτιά σου για αναγνώριση στο ΔΟΑΤΑΠ .Το ζητούμενο από το ΔΟΑΤΑΠ δεν είναι τόσο η ισοτιμία αλλά και η αντιστοιχία του Τίτλου σου με Ελληνικό Τμήμα .

Διαφορετικά δεν μπορείς να ασκήσεις καθήκοντα μηχανικού βάζοντας υπογραφή και σφραγίδα μηχανικού .Ακόμα και με την Ισοτιμία μόνο δεν μπορείς να πάρεις αυτά τα δικαιώματα από το ΤΕΕ .Το βασικό λοιπόν είναι να ξεμπερδεύεις από το ΔΟΑΤΑΠ ώστε να αναγνωριστείς και να γραφτείς στο ΤΕΕ ως Μηχανικός .Διαφορετικά μην κάνεις καμία κίνηση εγγραφής στο ΤΕΕ χωρίς αναγνώριση από ΔΟΑΤΑΠ διότι θα πληρώνεις εισφορές χωρίς να ασκείς κανένα απολύτως δικαίωμα μηχανικού .Αυτά όλα μπορούν να στα διαβεβαιώσουν και οι αρμόδιες αρχές του κράτους μας .Δηλαδή και το ΤΕΕ και το ΔΟΑΤΑΠ .

 

Όσο ποιο γρήγορα καταθέσεις τα χαρτιά σου στο ΔΟΑΤΑΠ τόσο ποιο γρήγορα θα ξεμπερδέψεις χωρίς να έχεις μετέπειτα κανένα πρόβλημα .

 

Πιστεύω να σε βοήθησα και να σου έλυσα τις απορίες σου .

Για περισσότερες πληροφορίες θα βρεις και μέσα στο φόρουμ από τις αντίστοιχες ενότητες αλλά και όπως προανέφερα από τις αρμόδιες αρχές του κράτους μας .

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν όμως πως δεν μπορούν να με προσλάβουν ως μηχανικό αφού δεν είμαι γραμμένος στο ΤΕΕ.

...

Είχα την εντύπωση πως στον ιδιωτικό τομέα δεν έχει σημασία αν έχεις τελειώσει με τον ΔΟΑΤΑΠ ή όχι και πως μπορείς να δουλέψεις σαν μηχανικός.

 

Λογικό μου ακούγεται. Κανονικά θα σε έπαιρναν σαν «εξωτερικό συνεργάτη» δηλαδή με απόδειξη παροχή υπηρεσιών. Έτσι γίνεται στην Ελλάδα, όχι δηλαδή πρόσληψη αλλά «σύμβαση έργου» όπου η αμοιβή σου είναι Χ ευρώ το χρόνο και εσύ κόβεις ΑΠΥ για το ποσό αυτό. Για να μπορέσεις όμως να σου εκδώσει η ΔΟΥ μπλόκ αποδείξεων πρέπει να έχει ένα χαρτί που να δηλώνει τι επαγγέλλεσαι… αυτό είναι είτε η βεβαίωση εγράφης στο ΤΕΕ, είτε στο ΕΕΤΕΜ. Λογικό δεν είναι? Τι δηλαδή, μπορείς να πας στη ΔΟΥ και να πεις: «εκδώστε μου ένα μπλοκ ΑΠΥ, είμαι ηλεκτρονικός μηχανικός»? Κάποια απόδειξη δεν πρέπει να ζητήσουν και αυτοί οι έρμοι?

 

Από εκεί και πέρα το αν έχει γίνει η αναγνώριση του τίτλου σου με αντίστοιχο τίτλο ελληνικού πανεπιστημίου, είναι ΑΛΛΟ θέμα. Τη ΔΟΥ δεν την ενδιαφέρει όμως. Το ίδιο υποθέτω ισχύει και για τον εργοδότη σου, ο οποίος εφόσον σε προσέλαβε υποθέτω ότι έχει δηλώσει έμπρακτα ότι δεν τον ενδιαφέρει το ΔΟΑΤΑΠ κτλ… Κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Από εκεί και πέρα αυτά που σου λέει ο lazarosk, δεν έχω να πω τίποτα. Νέος είσαι στο forum, θα καταλάβεις με τον καιρό ότι μερικοί άνθρωποι βρίσκουν θεωρίες συνομωσίας παντού…

 

Ακούω για συνομωσίες και άλλα περίεργα πράγματα από ανθρώπους που προφανώς δεν γνωρίζουνε τα πράγματα πως έχουν και δεν μπορούν να γνωρίζουν περισσότερα πράγματα από άλλους που τα έχουνε περάσει είδη.

Λυπάμαι βέβαια για αυτούς τους ανθρώπους διότι οι ίδιοι έλεγαν σε άλλη ενότητα ότι όσοι δεν ξέρουν καλύτερα να μην εκφέρουν γνώμη ενώ αυτοί με την ίδια ευκολία εκφέρουνε την γνώμη τους χωρίς να ξέρουν .

 

Επειδή λοιπόν έχω βγει εκτός θέματος θα συμβουλεύσω τον δημιουργό της παρούσας ενότητας να συμβουλευτεί τις αρμόδιες αρχές του κράτους μας που δεν είναι άλλες από το ΤΕΕ και το ΔΟΑΤΑΠ για το ποια είναι τα δικαιώματα που μπορεί να ασκήσει στην Ελληνική Επικράτεια με τον Ξένο Τίτλο και να πάρει από εκεί τις απαντήσεις που χρειάζεται για να διαπιστώσει και από κοντά τα όσα του ανάφερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να μπω δε διαμάχη: το θέμα του συναδέλφου, στην παρούσα φάση, είναι καθαρά θέμα ΔΟΥ και δεν έχει να κάνει με αναγνώριση τίτλου. Δεν μπορεί να βγάλει μπλοκ αποδείξεων παροχής υπηρεσιών και βιβλίο εσόδων-εξόδων χωρίς να έχει κάνει έναρξη στη ΔΟΥ. Και για να το κάνει αυτό χρειάζεται ένα επίσημο χαρτί που να διαβάσει ο υπάλληλος και να καταλάβει τι επαγγέλλεται ο συνάδλεφος. Τα υπόλοιπα μπορεί να τα κάνει σε δεύτερη φάση.

 

Το γεγονός ότι ο συνάδελφος βρήκε δουλειά χωρίς να έχει κάνει την διαδικασία του ΔΟΑΤΑΠ, σου λέει κατι?

 

 

υγ. το τελευταίο σχόλιο μου στο παραπάνω post το σβήνω. Ζητώ συγνώμη αν σε προκάλεσα.

Link to comment
Share on other sites

Και για να το κάνει αυτό χρειάζεται ένα επίσημο χαρτί που να διαβάσει ο υπάλληλος και να καταλάβει τι επαγγέλλεται ο συνάδλεφος. Τα υπόλοιπα μπορεί να τα κάνει σε δεύτερη φάση.

 

Επειδή όμως το τι επαγγέλλεται αποδεικνύεται από την εγγραφή του στο σύλλογο Μηχανικών και προφανώς στο ΤΕΕ εφόσον πρόκειται για πτυχίο ΑΕΙ αυτό σημαίνει ότι ο υπάλληλος ζητάει χαρτί ότι είναι εγγεγραμμένο μέλος του ΤΕΕ .Το ΤΕΕ με την σειρά του για να σε εγγράψει ως πλήρες μέλος του ζητάει βεβαίωση Ισοτιμίας και Αντιστοιχίας από το ΔΟΑΤΑΠ ή από το αντίστοιχο ΣΑΕΠ που αφορά τα μέλη που είναι εγγεγραμμένα στα επιμελητήρια του εξωτερικού.

Διαφορετικά σου δίνει μια ωραία παρεμφερή ειδικότητα χωρίς κανένα δικαίωμα υπογραφής και σφραγίδας Μηχανικού .

Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί ως Μηχανικός να υπογράψει η να σφραγίσει μια εργασία χωρίς βεβαίωση αντιστοιχίας από το ΔΟΑΤΑΠ ή χωρίς βεβαίωση αναγνώρισης από το ΣΑΕΠ.

 

Το γεγονός ότι ο συνάδελφος βρήκε δουλειά χωρίς να έχει κάνει την διαδικασία του ΔΟΑΤΑΠ, σου λέει κατι?

 

Το γεγονός ότι τον ασφάλισε ο εργοδότης του στο ΙΚΑ σου λέει κάτι ?

Το γεγονός ότι θα εργάζεται ως υπάλληλος και όχι ως Μηχανικός εφόσον τον ασφάλισε στο ΙΚΑ σου λέει κάτι ?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όμως το τι επαγγέλλεται αποδεικνύεται από την εγγραφή του στο σύλλογο Μηχανικών και προφανώς στο ΤΕΕ εφόσον πρόκειται για πτυχίο ΑΕΙ αυτό σημαίνει ότι ο υπάλληλος ζητάει χαρτί ότι είναι εγγεγραμμένο μέλος του ΤΕΕ .Το ΤΕΕ με την σειρά του για να σε εγγράψει ως πλήρες μέλος του ζητάει βεβαίωση Ισοτιμίας και Αντιστοιχίας από το ΔΟΑΤΑΠ ή από το αντίστοιχο ΣΑΕΠ που αφορά τα μέλη που είναι εγγεγραμμένα στα επιμελητήρια του εξωτερικού.

Διαφορετικά σου δίνει μια ωραία παρεμφερή ειδικότητα χωρίς κανένα δικαίωμα υπογραφής και σφραγίδας Μηχανικού .

 

Για κάτσε δηλαδή βρε lazarosk. Δηλαδή όλοι οι συνάδελφοι τεχνολόγοι που δεν είναι γραμμένοι στο ΤΕΕ, δεν έχουν εκδώσει μπλοκ ΑΠΥ από την εφορία?

Αυτό προσπαθώ να σου πω! Ότι στην παρούσα φάση, αυτό που πρέπει να κάνει είναι να πάει στο ΤΕΕ και να γραφτεί σαν «ότι τον εγγράψουν» ώστε να κάνει την δουλειά του στην εφορία. Σε δεύτερο χρόνο μπορεί να κινήσει την διαδικασία για την ισοτιμία κτλ. Εκτός και αν τον συμβουλεύεις να αρνηθεί την θέση και να περιμένει για 2 χρόνια μέχρι να πάρει την ισοτιμία από τον ΔΟΑΤΑΠ…

 

 

Το γεγονός ότι τον ασφάλισε ο εργοδότης του στο ΙΚΑ σου λέει κάτι ?

Το γεγονός ότι θα εργάζεται ως υπάλληλος και όχι ως Μηχανικός εφόσον τον ασφάλισε στο ΙΚΑ σου λέει κάτι ?

 

Μου λέει κάτι, ναι. Μου λέει ότι ο εργοδότης του τον θέλει και γι’αυτό προτιμά να του κάνει πρόσληψη με ΙΚΑ μέχρι να ανοίξει τα βιβλία του.

Link to comment
Share on other sites

Topap

 

Κανένα Επιμελητήριο δεν εκδίδει Βεβαίωση εάν δεν γίνει κάποιος μέλος του προσκομίζοντας Βεβαίωση είτε από το ΔΟΑΤΑΠ είτε από το ΣΑΕΠ .

Εάν λοιπόν στην Βεβαίωση του ΔΟΑΤΑΠ γράφει μόνο Ισοτιμία τότε με την παρεμφερή ειδικότητα που θα πάρει από το ΤΕΕ ή από το Επιμελητήριο τον Τεχνολόγων Μηχανικών θα ξεκαθαρίζεται στην Βεβαίωση του ότι δεν θα μπορεί να ασκεί κανένα δικαίωμα Μηχανικού .

Συνήθως το ΤΕΕ δίνει παρεμφερείς ειδικότητες κατώτερες της ειδικότητας του συγκεκριμένου Ξένου Τίτλου όπου αυτές οι ειδικότητες δεν έχουν κανένα δικαίωμα Μηχανικού .Με παρεμφερή λοιπόν ειδικότητα δεν μπορεί να ασκήσει καθήκοντα Μηχανικού .

Επιπλέον η Βεβαίωση που θα πάρει για αυτόν τον σκοπό που θέλει για την εφορία θα πρέπει να ξεκαθαρίζει με οποιονδήποτε τρόπο ότι δεν μπορεί να ασκήσει κανένα δικαίωμα Μηχανικού εφόσον δεν έχει γίνει αναγνώριση είτε από το ΔΟΑΤΑΠ είτε από το ΣΑΕΠ .

 

Ο υπάλληλος λοιπόν της εφορίας που θα το δει αυτό δεν μπορεί να εκδώσει κανένα μπλοκάκι υπηρεσιών με την ιδιότητα Μηχανικού στον αιτούντα διότι εάν το κάνει θα έχει διαπράξει παρανομία .

Link to comment
Share on other sites

Lazarosk,

 

Δεν θέλω να συνεχίσουμε αυτή τη διαφωνία, ιδίως γιατί το γεγονός ότι ο chrmakris δεν έχει απαντήσει ακόμα με βάζει σε σκέψεις…

 

Όλα αυτά που λες είναι απολύτως σωστά! Έχω όμως την υποψία ότι το ζήτημα του chrmakris είναι να μπορέσει να πάρει μπλοκ ΑΠΥ και όχι να βάλει την σφραγίδα του σαν μηχανικός…

Link to comment
Share on other sites

Topap

 

Οτιδήποτε μπλοκ και να πάρει από την εφορία δεν μπορεί αυτό να αναγράφει καθήκοντα Μηχανικού διότι δεν υπάρχει αναγνώριση του Ξένου Τίτλου στην Ελληνική Επικράτεια .Το γεγονός ότι κάνει λόγο για ΔΟΑΤΑΠ και όχι για ΣΑΕΠ εμένα με παραπέμπει αυτομάτως στο ότι δεν είναι εγγεγραμμένο μέλος ξένου επιμελητηρίου αλλά και να είναι γραμμένος πάλι πρέπει να πάρει Βεβαίωση αναγνώρισης από το ΣΑΕΠ .

Εάν λοιπόν το μπλοκ που θέλει να βγάλει από την εφορία δεν αφορά καθήκοντα Μηχανικού αλλά καθήκοντα απλού Υπαλλήλου τότε θα έχουμε χάσει το χρόνο μας άσκοπα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.