Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περίφραξη προϋφιστάμενου του '55 και νομιμοποίηση


karyotiskostas

Recommended Posts

καλησπερα και συγνωμη που ξαναενοχλω. ξεκινησα μια αδεια περιτοιχησης αλλα το σπιτι δεν ειχε οικοδομικη αδεια.στο συμβολαιο του 62 που αγορασε ο πελατης μου το οικοπεδο και την οικια αναφερει πως υπαρχει κατοικια η οποια ανεγερθει απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη με δικα του εξοδα στο οικοπεδο που αγορασε το 1954.Ωστοσο δεν αναφερει το ετος κατασκευης της οικιας.αν ειναι το 54 το κτηριο νομιμοποιηται οποτε δεν εχω προβλημα.αλλα η πολεοδομια μου λεει πως δεν μπορει να ξερει αν ειναι προ του 55 η οχι ,αφου στο συμβολαιο του 62 λεει οτι αγοραστηκε το 54 το οικοπεδο αλλα μεχρι το 62 που αναφερεται στα συμβολαια η οικια δεν φενεται ξεκαθαρα ωστε να γνωριζουν την ακριβη χρονολογια της κατασκευης της οικιας.οποτε τι μπορω να κανω απο δω και περα?ρευματοδοτηση δεν ειχε αφου πηραν πολυ αργοτερα και απο την αγορα του τελευταιου ιδιοκτητη.αν συνεχισω την αδεια θα προκυψει καποιο προστιμο?πρεπει να κανω αδεια νομιμοποιησεις η να συνεχισω την αδεια περιτοιχησης?ευχαριστω για τον χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι πηρα αλλα μου ειπαν στην πολεοδομια οτι πρεπει να κανει φωτοερμηνεια τοπογραφος.και η ιδιοκτητρια ηδη αντιδρα με την αμοιβη.οποτε αμα πληρωσω και τοπογραφο θα πρεπει να πληρωσω απο την τσεπη μου.ασε που δεν γνωριζω και την αμοιβη του τοπογραφου

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν συνάδελφε,

το οτι το ακίνητο μπορεί και να είναι αυθαίρετο εσένα δε σου δημιουργεί κανένα πρόβλημα, αντίθετα δημιουργεί στην κυρία, και ειδικά εάν είναι μετά 1955. Αν θέλει το καταλαβαίνει και συνεργάζεστε, αν δε θέλει κακό του κεφαλιού της. Τι θέλω να πω με αυτό, εσύ καλείσαι να βοηθήσεις να βρεθεί καταρχήν μία άκρη για του τι γινεται εκεί, και έπειτα λύση. Προς Θεού, από πού και ως πού είναι δική σου οικονομική υποχρέωση να πληρώσεις τοπογράφο ο οποίος θα κάνει φωτοερμηνία και τεχνική έκθεση η οποία θα διευκρινίζει την κατάσταση του σπιτιού ενός ξένου, όχι του δικού σου. όλοι μας έχουμε οικονομικά προβλήματα αλλά αν είναι δυνατόν να πληρώσουμε εμείς για θέματα ξένων ιδιοκτησιών. Αν δε θέλει να πληρώσει ας το αφήσει έτσι, αυτή έχει μπλεξίματα με την πολεοδομία, όχι εσύ!!! Έλεος δηλαδή!!! Είσαι εκεί, γιατι μέσω της δουλειάς σου μπορείς να βοηθήσεις, όχι να της λύσεις τα προβλήματα χωρίς να πληρώσει τα δέοντα! Τι είσαι το φιλόπτωχο!!!

Link to comment
Share on other sites

σωστα ειναι αυτα που λετε απλα ειναι δικος μου ανθρωπος και προσπαθω να την βοηθησω.απλα και εγω θελω να γνωριζω τι γινεται αν ειναι μετα το 55 το κτηριο για να μπορεσω να τις πω τι διαδικασια θα ακολουθησουμε. ηδη εχω τρεξει αρκετα και αν ειναι να τις προκυψει καποιο προστιμο μου ειπε ας το αφησουμε οπως εχει.ας υποθεσουμε οτι ειναι μετα το 55 τι πρεπει να κανω για να εκδοσω την αδεια περιτοιχησης? και τι προστιμο θα προκυψει?

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού είναι αυθαίρετο προ του '83, για τι νομιμοποίηση μιλάτε???

Είναι εντός ή εκτός σχεδίου?

Μήπως θέλει πρώτα εξαίρεση και μετά νομιμοποίηση?

Υπόψην, η εξαίρεση βγάζει μικρά πρόστιμα αλλά είναι αρκετά επίπονη (=μεγάλη αμοιβή και ΤΟ τρέξιμο) για τον μηχανικό που θα την διεκπεραιώσει

 

Έχετε κάνει με τον ιδιοκτήτη κάποιο ιδιαίτερο συμφωνητικό όσο αφορά την περιτοίχιση? Αν όχι εσύ υποχρεούσαι μόνο ότι αφορά τις μελέτες τις περιτοίχισης.

Link to comment
Share on other sites

ειναι εντος σχεδιου.η αμοιβη τι υψους ειναι?γιατι η περιτοιχηση βγενει περιπου 3000 ευρω.τι ειδους συμφωνιτικο να κανουμε?δεν εχουμε κανει κατι

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι εντός σχεδίου και δεν έχει δηλωθεί, (πράγμα που δεν το πολυπιστεύω...)

τότε πάει με 1512 (άρθρο 8 ή 9 ή και τα δύο), έχεις να καταθέσει από 2 έως 4 φακέλους (μιλάμε μόνο για πολεοδομία...) και υπολογίζεις τρέξιμο από 8 μήνες έως 2 χρόνια.

Λες πως είναι δικός σου άνθρωπος,

όσο δικός σου και να είναι, με την βενζίνα στο 1,70 ευρώ το λίτρο

οτιδήποτε λιγότερο από 15.000 ευρώ αμοιβή θα σε βάλει μέσα...

 

Αλλά από διαίσθηση πιστεύω πως κάτι θα είχε κάνει ο δικός σου άνθρωπος,

ένα 720 ή ένα 1337 (έστω τις δύο φάσεις)...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δεν πολυ καταλαβα τι εννοεις.να το δηλωσει που?τι εννοεις με το 720 1337(ειναι καποιος νομος?καποιο φεκ?).ο πελατης μου(και δικος μου ανθρωπος) το ειχε αγορασει το 1962 και ηταν ηδη χτισμενο.δεν κατοικει καν εκει.οποτε αν θελεις και δεν σου ειναι κοπος πες τα μου καπως ποιο αναλυτικα.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον το συμβολαιο του 62 το αναφερει τοτε θα πληρωσεις προστιμο σαν προυφισταμενο το 83.Ειναι πολυ φθηνα αυτα τα προστιμα.Το διπλασιο της ειδικης εισφορας, εφαπαξ και τελος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.