Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περίφραξη προϋφιστάμενου του '55 και νομιμοποίηση


karyotiskostas

Recommended Posts

Νομίζω πως υπάρχει μία δεσμευτική προθεσμία όπου

η κατάθεση φακέλου για νομιμοποίηση πρέπει να γίνει εντός 2 μηνών

από την στιγμή που βγει η απόφαση εξαίρεσης.

 

εγω ειχα στο μυαλο μου οτι θα κατατεθουν μαζι η αδεια νομιμοποιησης και εξαιρεσης.αν δεν κανω λαθος και καταλαβα σωστα τον νομο δεν νομιμοποιηται το τμημα αν υπερβενει συντελεστη κτλ.στην δικη μου περιπτωση δεν υπαιρβενει συντελεστη και δεν εχουν γινει και προσθηκες.οποτε οτι τετραγωνικα ανφερονται και στα παλια συμβολαια και στο κτηματολογιο και στην εφορια ειναι και τα πραγματικα.αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι τι γινεται με την περιτοιχιση με την οποια και ξεκινησα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα καταθέσεις τα δικαιολογητικά σου πρώτα σύμφωνα με το συνημμένο #15

"Η απόφαση εξαίρεσης από την κατεδάφιση δεν επέχει θέση οικ. αδείας..." όπως γράφει κάτω, καταθέτεις στην πολεοδομία χωρίς αμοιβές και περιμένεις το αποτέλεσμα. Στη περιγραφή θα πρέπει να δικαιολογήσεις κατά κάποιο τρόπο την θέση και το μέγεθος του κτιρίου σου γι΄αυτό και η myri αναφέρθηκε στους ΓΟΚ 29,55,73.

(Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις όπου εξαιρείται ένα τμήμα του κτιρίου και ένα άλλο όχι αλλά αυτό δεν μας... τρομάζει!)

Αφού βγει η απόφαση εξαίρεσης από την κατεδάφιση τότε καταθέτεις αμοιβές για την νομιμοποίηση του κτιρίου.

 

νομιζω πως δεν θα εχω προβλημα με καποιο τμημα του σπιτιου στην νομιμοποιηση αφου δεν ξεπερναω συντελεστες και δεν εχω και μεταγενεστερες προσθηκες.αυτο που ρωτησα και πριν τον συναδελφο ειναι αν μπορω να καταθεσω και τις δυο αδειες ταυτοχρονα και αν μπορω να περασω με καποιον τροπο την περιτοιχιση.σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας ειναι πολυτιμη

Link to comment
Share on other sites

Ενταξη με δόμηση.

Αλλά ο ΓΟΚ δεν είναι μόνο συντελεστές. Εκεί που πάσχουν πολλά αυθαίρετα είναι στις αποστάσεις από όρια.

 

Πρώτα τελειωνεις με εξαίρεση και μετά η νομιμοποίηση και η περίφραξη.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξη με δόμηση.

Αλλά ο ΓΟΚ δεν είναι μόνο συντελεστές. Εκεί που πάσχουν πολλά αυθαίρετα είναι στις αποστάσεις από όρια.

 

Πρώτα τελειωνεις με εξαίρεση και μετά η νομιμοποίηση και η περίφραξη.

 

οχι ειναι οκ και σε αυτο ειναι κολλημενο με τα ομορα και μπροστα εχει πολλα μετρα αποσταση.του εχει γινει και σσυμψιφισμος με το μπροστα οικοπεδο και δεν εχει προβληματα.

οποτε πιστευω πως δεν θα εχω προβλημα.απλα η ιδιοκτητρια με πιεζει να δειξω την μαντρα στην νομιμοποιηση για να μην βγαλει και τριτη αδεια.και δεν ξερω αν γινεται αυτο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

συγνωμη που ενοχλω και παλι.στην υποθεση που εχω αναφερει εχω ενα θεματακι.ο συντελεστης καλυψης ειναι 40% απο οσο καταλαβα στο αρθρο 22 του γοκ 85 και το δ=2,5

εχο θεμα στο Δ αφου σε ενα τμημα ειναι 1.95 και δεν εχω υπολοιπο καλυψης.ξερει καποιος καποιο παραθυρακι με γοκ του 73 η του 68?που να ισχυει? εχω ψαξει αρκετα αλλα δεν μπορω να βρω κατι.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μία λύση μου έρχεται αυτή την στιγμή,

αλλά είναι αρκετά επώδυνη,

εξαίρεση από κατεδάφιση για το τμήμα που εισέρχεται στο υποχρεωτικό Δ, με το άρθρο 9 του Ν. 1512 ως τμήμα οικοδομής στατικά εξαρτώμενο.

Είδες που κάτι ήξερα όταν έλεγα για απόσταση από όριο...

Εκεί που πάσχουν πολλά αυθαίρετα είναι στις αποστάσεις από όρια.

Link to comment
Share on other sites

Μία λύση μου έρχεται αυτή την στιγμή,

αλλά είναι αρκετά επώδυνη,

εξαίρεση από κατεδάφιση για το τμήμα που εισέρχεται στο υποχρεωτικό Δ, με το άρθρο 9 του Ν. 1512 ως τμήμα οικοδομής στατικά εξαρτώμενο.

Είδες που κάτι ήξερα όταν έλεγα για απόσταση από όριο...

 

ναι ειχες δικιο αλλα φανταζομουν πως θα ειχα υπολοιπο καλυψης.οποτε λες να παω για νομιμοποιηση κανονικα και να εξαιρεσω μονο αυτο το κομματι?το οποιο ειναι πολυ μικρο δηλαδη για να καταλαβεις ειναι μονο ο τοιχος διοτι ειναι τριανταρισ και σε ενα κομματι και 10 ποντους παραπανω.αν το κανω αυτο θα αυξηθουν πολυ τα προστιμα?γιατι με την νομιμοποιηση με το αρθρο 22 πληωνεις μια φορα με εξαιρεση κτλ πληρωνεις φορο διατηρησης.ευχαριστω για το ενδιαφερον.απλα δεν ειχα παρομοια περιπτωση στο παρελθον.με οση εμπειρια εχω στον χωρο(3χρονια)

Link to comment
Share on other sites

Τι δουλειά έχουμε με τον ΓΟΚ 85; αφού το κτίριο είναι το πολύ του 1962; δηλαδή το ελέγχουμε με τον ΓΟΚ 55

Κοίταξε και αυτό τον συλλογισμό...

 

http://94.75.231.139/showthread.php?t=1838

 

Υγ. Με πρόλαβε ο Brasco

Άρα τα ελέγχεις όλα και πας διαβασμένος στην Πολεοδομία...

Link to comment
Share on other sites

με οση εμπειρια εχω στον χωρο(3χρονια)

Μήπως νομίζεις πως εγώ έχω μεγαλύτερη εμπειρία στα αυθαίρετα...

Μακάρι να μην είχε χρειαστεί να είχα τέτοιες εμπειρίες. Πολύ κακό (και κόπος) για το τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Τι δουλειά έχουμε με τον ΓΟΚ 85; αφού το κτίριο είναι το πολύ του 1962; δηλαδή το ελέγχουμε με τον ΓΟΚ 55

Κοίταξε και αυτό τον συλλογισμό...

 

http://94.75.231.139/showthread.php?t=1838

 

Υγ. Με πρόλαβε ο Brasco

Άρα τα ελέγχεις όλα και πας διαβασμένος στην Πολεοδομία...[/quote

 

θα παω με νομιμοποιηση με το αρθρο 22 του γοκ του 85. δυο λυσεις υπαρχουν και εφοσον εχω την δυνατοτητα να το παω γλυτωνωντας απο εξαιρεσεις και τα λοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.