Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορια σχετικα με υπολιογισμο κοστους πετρελαιου για ζεστο νερο χρησης


Recommended Posts

Καλησπερα...

Εχω μια απορια σχετικα με τον τροπο που υπολογιζεται το κοστος πετρελαιου ενος διαμερισματος σε οτι αφορα το ζεστο νερο χρησης με αυτονομο boiler.Πιο συγκεκριμενα ,στην πολυκατοικια μου το καθε διαμερισμα εχει απο ενα boiler για ζεστο νερο χρησης με λεβητα συν τα σωματα για την θερμανση του χωρου οπου και εκει χρησιμοποιειται παλι ο λεβητας.Εγω στο σπιτι μου εχω ενα controler ο οποιος εχει 2 διακοπτες ,ο ενας ειναι για τα σωματα και λειτουργει μαζι με τον θερμοστατη που τον ρυθμιζεις στην θερμοκρασια που θες κατα τα γνωστα και ο αλλος διακοπτης ειναι οταν θελω να ζεστανω νερο χρησης απο το boiler.Eγω δεν χρησιμοποιω ποτε τα σωματα ,δηλαδη τον πρωτο διακοπτη .Ανοιγω καθε μερα για 30 min τον διακοπτη του boiler για να εχω ζεστο νερο μπανιου.Στον λογαριασμο κοινοχρηστων βλεπω τα εξης:

 

τετραμηνο 9-1-2010 εως 31-12-2010

Αναλυση εξοδων εξοδα κατα κατηγορια χιλιοστα εξοδα διαμερισμ

 

Θερμανση 1626,43 € - 25,16€

μοναδες 2707 65,0 17,68€

 

ενω στην επομενη περιοδο

 

τριμηνο 1-1-2011 εως 31-03-2011

Αναλυση εξοδων εξοδα κατα κατηγορια χιλιοστα εξοδα διαμερισμ

 

Θερμανση 3997,16 € - 53,22€

μοναδες 5449 64,0 23,87€

 

Γνωριζω οτι ενα σε οτι αφορα την θερμανση διαμερισματος οτι ενα ποσοστο πετρελαιου πληρωνεται βαση των χιλιοστων του διαμερισματος ανεξαρτητα αν χρησιμοποιει ή οχι τα σωματα.Επειτα απο τις ωρες που κανω χρηση των σωματων πληρωνω ενα κοστος που υπολογιζεται απο εναν τυπο με βαση τις ωρες ,τα χιλιοστα,το συνολικο κοστος του πετρελαιου της πολυκατοικιας και το αθροισμα των γινομενων Ωρων*χιλιοστα καθε διαμερισματος.Το τελευταιο για μενα ειναι 0 αφου οπως ειπα δεν κανω καθολου χρηση .

Το πετρελαιο τωρα που χρησιμοποιω μονο για το boiler θα ηθελα να μου πειτε πως υπολογιζεται και αν με καποιο τροπο μπορω στο περιπου να γνωριζω την μερα ποσα ξοδευω για μιση ωρα που ανοιγω τον διακοπτη .

Επισης θα ηθελα να μαθω αν αφησω τον διακοπτη του ζεστου νερου πανω απο μιση ωρα πχ 2 ωρες οταν το ξεχασω καταλαθος παιζει ρολο ή το κοστος καθοριζεται μονο απο την χρηση του ζεστου νερου χρησης που κανω ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.