Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασιακή εμπειρία


michanikos_

Recommended Posts

Χαιρετώ. Έχω μία απορία και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

 

Τελείωσα το Πολυτεχνείο πριν από περίπου 1,5 χρόνο, γράφτηκα και στο ΤΕΕ, ωστόσο δεν έκανα έναρξη επαγγέλματος στην εφορία.

 

Θέλω να ρωτήσω το εξής: αν κάνω τώρα έναρξη επαγγέλματος θα θεωρηθεί ότι έχω εμπειρία-προϋπηρεσία η οποία λογίζεται από την ημερομηνία κτήσης του Διπλώματος;

 

Αν η απάντηση στην προηγούμενη ερώτηση είναι ναι, τότε θα μπορώ να χρησιμοποιήσω την εμπειρία σε προκηρύξεις του δημοσίου;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

michanikos_, προσμέτρηση εμπειρίας για διαγωνισμούς ΑΣΕΠ ή για προκηρύξεις ΣΟΧ ή ΣΜΕ θεωρείται η περίοδος από την έναρξη ασφάλισης σου στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Δεν υπάρχει λόγος να κάνεις έναρξη στην εφορία...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Highlander, άλλο να κάνεις έναρξη στην εφορία για να αποδείξεις εμπειρία (που στην συγκεκριμένη περίπτωση δε χρειάζεται) και άλλο να κάνεις έναρξη για να δουλέξεις με ΔΠΥ σαν εξ. συνεργάτης.

 

Ο συνάδελφος ρώτησε μόνο για την απόκτηση εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Ο μισθωτός μισθωτός (με την κυριολεκτική έννοια του όρου) δεν χρειάζεται να κόβει ΑΠΥ, ο οιονεί μισθωτός όμως, ναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.