Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: ανέγερση κτιρίου


Recommended Posts

Γεια και χαρά σε όλους.:grin:

είμαι καινούργιος στο site και ζητώ προκαταβολικά συγνώμη αν κάνω κάποιο λάθος.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω, είμαι ιδιοκτήτης ενός οικόπεδου στο Μενίδι.

Το οικόπεδο είναι 5,500 τ.μ. και βρίσκετε κάποιο μέρος του στον παραπόταμο του Κηφισού,

Στην Α ζώνη έχω 3,500 τ.μ. , Στην Β ζώνη έχω 2,000 τ.μ.

Προσπαθώ να βρω μια άκρη, αλλά σαφές απάντηση δεν έχω πάρει. μπορώ να φτιάξω μεταλλικό κτίριο για αποθήκη. Η αν μπορώ να κανό κάτι με κτίριο.

Ένας μηχανικός μου είχε πει ότι : Η αρτιότητα των γηπέδων που εμπίπτουν σε περισσότερες της μιας ζώνης υπολογίζεται στο σύνολο της επιφανείας τους, οι κτιριακές όμως εγκαταστάσεις κατασκευάζονται σε εκείνο το τμήμα, στο οποίο επιτρέπεται η ανέγερση κτιρίων.

 

Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια. Ευχαριστώ πολύ.:P

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να αναθέσεις σε κάποιο τεχνικό γραφείο να ελέγξουν το οικόπεδο πολεοδομικά και να σου απαντήσουν υπεύθυνα για το τί χτίζεις, πόσο χτίζεις και πόσο θα σου στοιχίσει.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς Συνάδελφε. Οπως τα λές.

Θα πας, θα βρείς ένα τεχνικό γραφείο που να εξειδικεύεται το οποίο θα πληρώσεις να ασχοληθεί με το θέμα πολεοδομικά, έτσι εμείς ούτε γνώση της επι τόπου κείμενης πολεοδομικής νομοθεσίας έχουμε ούτε μπορούμε να μαντέψουμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.