Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πίνακας αυτονομίας: αρχή λειτουργίας


Recommended Posts

Σε ένα συγκρότημα κατοικιών με 2 μεζονέτες και ένα κτίριο με 6 διαμερίσματα υπάρχει αυτός ο πίνακας αυτονομίας, κάποιος ένοικος φώναξε έναν ηλεκτρολόγο και του είπε ότι έχει καεί η πλακέτα. Έχω τελειώσει ηλεκτρολόγος μηχανικός αλλα δε εχω ιδεα απο αυτά. Τό μόνο που ξέρω είναι οτι ο θερμοστάτης δίνει εντολή στην ηλκτροβανα να ανοιξει, αυτη ενεργοποιει ενα ρελε στον πινακα το οποίο ενεργοποιει στον καυστηρα ο πινακας παρακατω ειναι λιγο χασιμο... Μπορει κανεις να με βοηθησει λιγο?

post-33236-131887269247_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1859

Επειδή δεν είμαστε εκεί να δούμε τι πρόβλημα έχει κατάλαβε πρώτα με αυτό πως δουλεύει το σύστημα και βήμα-βήμα θα βγει άκρη. Με τη φώτο δε μπορεί να βγει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1859

Επειδή δεν είμαστε εκεί να δούμε τι πρόβλημα έχει κατάλαβε πρώτα με αυτό πως δουλεύει το σύστημα και βήμα-βήμα θα βγει άκρη. Με τη φώτο δε μπορεί να βγει νόημα.

Το έχω διαβάσει και μιλαει για ενα ρελε για καθε διαμερισμα αυτο έχει 24... Και 4 διαφορετκες πλακετες ενω τα σπιτια ειναι 11

Link to comment
Share on other sites

Πόσες επαφές έχουν τα ρελε ? Είναι ιδια ? Είπες 6 διαμερίσματα και 2 μεζονέτες.Αρα 8 αυτονομιες ή 10 (2 κυκλοφορητες ανά μεζονέτα)? Μπορεί τα διπλά ρελε να ειναι για το μποιλερ αν εχει , η για την αποθέρμανση του νερού οταν τελειώσει η ζήτηση σου απο όλους. Δες τι επαφές χρησιμοποιεί και που τις πάει.

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα το σχέδιο της μεγάλης πλακέτας, απο ότι φαίνεται έχει 2 κυκλοφορητές. Έναν για τις 2 μεζονέτες και έναν για το κτίριο, μετά υπάρχουνε 3 πλακέτες d1 του ενός κυκλοφορητή όπου κά8ε πλακέτα ελέγχει 2 διαμερισματα και μι ππλακετα που γραφει d2 και ειναι για τις μεζονετες

Link to comment
Share on other sites

Όντως υπάρχει ένα κάψιμο στην μεγάλη πλακέτα (αριστερή πάνω) κάτω ακριβώς από την πλαστική θήκη της γυάλινης ασφάλειας , αλλά δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζει αυτό το κάψιμο όλο τον αυτοματισμό.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα σπίτια δε λειτουργεί η θέμανση, ανοίγεις τον θερμοστατη και ουτε το λαμπακι του δε αναβει. Μ ε το σχεδιο καταλαβα τι κανει η μεγαλη η πλακετα οι αλλες 3 σε τι χρησιμευουνε? Ο πίνακας πανω δε εγραφε μαρκα και τα σχετικα απο που μπορω να αγορασω μια τετοια πλακετα?

 

 

Μην παραθέτεις -ασκόπως- το προηγούμενο μήνυμα.

Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

AlexisPap

Link to comment
Share on other sites

Όντως υπάρχει ένα κάψιμο στην μεγάλη πλακέτα (αριστερή πάνω) κάτω ακριβώς από την πλαστική θήκη της γυάλινης ασφάλειας , αλλά δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζει αυτό το κάψιμο όλο τον αυτοματισμό.
Στήν πλαέτα που υπάρχει το κάψιμο στις κλεμμες L N πάει η τροφοδοσία, απο τις κλέμμες L E N φέυγει η τροφοδοσία προς τους θερμοστάτες χώρου ( υποθέτω ) το Ε τι είναι? Αριστερά εκεί που είναι το κάψιμο τι συνδέεται? Παραθέτω φώτο της πλακέτας πιο κοντινή

post-33236-131887269266_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν τα L E N είναι για τους θερμοστάτες, το Ε λογικά θα είναι η επιστροφή από τους θερμοστάτες.

 

Δεν μπορείς να βρεις τον κατασκευαστή της πλακέτας και να ζητήσεις σχέδιο?

 

Έλεγξες μήπως υπάρχουν καμένα τηκτά?

Link to comment
Share on other sites

Στήν πλαέτα που υπάρχει το κάψιμο στις κλεμμες L N πάει η τροφοδοσία, απο τις κλέμμες L E N φέυγει η τροφοδοσία προς τους θερμοστάτες χώρου ( υποθέτω ) το Ε τι είναι? Αριστερά εκεί που είναι το κάψιμο τι συνδέεται? Παραθέτω φώτο της πλακέτας πιο κοντινή

 

συνήθως το Ε είναι η εντολή ανοίγματος της ηλεκτροβάνας για να οπλίσει το ρελέ του καυστήρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.