Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανησυχίες νεοφώτιστων...


Georgina

Recommended Posts

Τζωρτζίνα,

 

η σχολή μας έχει τρομερό ενδιαφέρον. Κοίτα να ασχοληθείς στην διάρκεια των σπουδών με μεγάλα τεχνικά έργα και θέματα (μέσα από εργασίες εννοώ και στην διπλωματική σου ). Η κατευθυνση του δομοστατικού έχει για μένα το μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Μην πιάσεις δουλειά (αν δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα) και αφοσιώσου στις σπουδές σου. Άσε που για όλους εμάς που δεν έχουμε γονείς στο επάγγελμα τα πράγματα είναι δύσκολα. Και πριν την αποφοίτηση και μετά. Κάνε ότι ερωτήσεις θέλεις στους δασκάλους σου γιατί μόλις βγεις στην αγορά οι περισσότεροι "συνάδελφοι" δεν θα σου λένε τίποτα.

 

Θα δεις πως είναι τα πράγματα στη σχολή και θα πράξεις αναλόγως.... μην ανησυχείς καθόλου όσο είσαι μέσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Θα ήθελα να σας χαιρετήσω κι εγώ αγαπητοί μελλοντικοί συνάδελφοι. Αρχικά θα ήθελα να εκφράσω τα συγχαρητήριά μου για την προσπάθεια που συντελείται μέσα από αυτό το site, γιατί δεν αποτελεί μια μόνο πύλη τυπικής επικοινωνίας, αλλά περιέχει πολλά και χρήσιμα πράγματα που μπορούν να μας βοηθήσουν όλους και αποδεικνύει ότι η συνεργασία βρίσκεται πιο πάνω από τον ανταγωνισμό στις συνειδήσεις μας.

Θα ήθελα τη βοήθειά σας πάνω σ ένα θέμα διοικητικής κυρίως φύσεως. Μαζί με μια ομάδα από φίλους αποφασίσαμε να συμμετέχουμε σε μια εργασία για τις προοπτικές της επαγγελματικής αποκατάστασης των πολιτικών μηχανικών στη Μεσσηνία και γι' αυτό το λόγο απευθύνθηκα στις αντίστοιχες πολεοδομίες για να μου παράσχουν χάρτες με τα σχέδια των πόλεων του νομού και πληροφορίες σχετικά με καινούριες περιοχές που είναι πιθανόν να εναχθούν σε αυτά.

Το μόνο που κατάφερα να βρω είναι χάρτες με τα τωρινά σχέδια πόλεως, αλλά τίποτα για συντελεστές δόμησης αυτών ή των καινούριων περιοχών. Θα ήθελα να ρωτήσω πού πρέπει να απευθυνθώ για την εύρεση των συντελεστών δόμησης, καθώς και για γεωλογικές πληροφορίες εδαφών τόσο σε βάσεις δεδομένων στο διαδύκτυο, όσο και για πληροφορίες που θα μπορούσα να αντλήσω από κάποιο γραφείο της πολεοδομίας.

Γιατί μια έρευνα όπως γνωρίζετε πρέπει να ειναι εμπεριστατωμένη και να περιλαμβάνει συγκεκριμένα στοιχεία. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά όλους για το χρόνο σας. :D

Link to comment
Share on other sites

georgina όσον αφορά την εργασία ψάξτο λίγο στην σχολή σου, ίσως να υπάρχει κάποιο πρόγραμμα με πρακτική.

Συνήθως είναι για έναν ή δύο μήνες και παίρνεις και "χαρτζιλίκι" απτο πρόγραμμα του πολυτεχνείου.

Έχει σε υπηρεσίες και σε ιδιώτες, εγώ θα πρότεινα σε κάποιο γραφείο.

Εγώ είχα πάει σε κάποιον Δήμο και είχα ψιλοβαρεθεί.

 

Εκεί μπορείς να πηγαίνεις και να παρακολουθείς ή και να δουλεύεις κανονικά, εξαρτάται με ποιον έχεις να κάνεις.

Επιπλέον μπορεί να σου δώσουν και κάποια χρήματα οι εργοδότες.

 

Αυτό υπάρχει στο Δ.Π.Θ. λογικά θα υπάρχει και στο Α.Π.Θ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.