Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδειες για ανεμογεννήτριες


Recommended Posts

Σήμερα έμαθα ότι θα δοθούν άδειες από την ΔΕΗ για εγκαταστάσεις μικρών ανεμογεννητριών <50kw μάλιστα έχει πέσει πρόταση να δοθεί ένα 20% επιπλέον ισχύ από ανεμογεννήτρια σε κάθε β/φ πάρκο. Το κόστος απ’οτι ξερό δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο για 50kw είναι περίπου 140000€ έως 160000€ ενώ το κόστος σύνδεσης με τη ΔΕΗ αγγίζει τα 20000€. Η παραγόμενη ενέργεια θα αγοράζεται από την ΔΕΗ προς 0,25€ / kwh. Το μειονέκτημα είναι το ύψος της κατασκευής, 35 μέτρα περίπου. Πρέπει ώμος πρώτα να γίνουν μετρήσεις δυναμικής του άνεμου σε m/s για μεγάλο χρονικό διάστημα, ενώ ένα καλό m/s θεωρείται >6,5. Ξέρει κανείς τίποτα περισσότερο;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω ήδη πάρει μία άδεια απο το 2007 και προτίθεμαι να την εγκαταστήσω σε 2 μήνες περίπου.

Το email Μου είναι [email protected] στείλε μου email για περισσότερες λεπτομέρειες..

Link to comment
Share on other sites

Για να μην φανεί σαν διαφήμιση θα σου στείλω με πμ τα στοιχεία μιας εταιρίας που εδρεύει στα Χανιά

Link to comment
Share on other sites

Από τα πραγματικά δεδομένα της παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας με ανεμογεννήτριες μεγάλης ισχύος είχα δει ότι στην ουσία για ένα ολόκληρο έτος έδωσαν ρεύμα που αντιστοιχεί σε 200 μόνο ώρες λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να μας πεις περιπου τα MW του αιολικου παρκου που λες για να καταλαβουμε, αλλα και περισσοτερα στατιστικα για την περιοχη (ανεμολογικα...) για να μπορεις να βγαλεις συμπερασματα.Ετσι απλα βγαινουν βιαστικα (και ισως αδικα) συμπερασματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.