Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόσα kW επιτρέπεται να εγκαταστήσω σε στέγη κλειστού γυμναστηρίου μπάσκετ?


saloniker

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους,

 

Ξεκίνησα πριν λίγο καιρό την μεταπτυχιακή μου εργασία και από ότι φαίνεται θα χρειαστώ συχνά τις πολύτιμες συμβουλές σας. Η εργασία περιλαμβάνει και την εγκατάσταση Φ/Β πλαισίων στη στέγη κλειστού γυμναστηρίου μπάσκετ.

 

Γνωρίζω ότι μέχρι 10ΚWp επιτρέπεται η εγκατάσταση και για κτίρια όπου στεγάζονται Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου (Ν.Π.Δ.Δ.) Στις κατηγορίες αυτές υπάγονται από ότι ξέρω σχολεία, νοσοκομεία

 

Η απορία μου είναι αν στην κατηγορία αυτή ανήκει και το κλειστό γυμναστήριο Μπάσκετ το οποίο ανήκει στον Δήμο. Ισχύει ο περιορισμός των 10ΚWp ή μπορώ να εκμεταλλευτώ κατά το δοκούν την επιφάνεια της στέγης του κτιρίου π.χ για 100ΚWp?

 

Πρόκειται για στέγη 45χ35 m, δίρριχτη με κλίση 10,81% (ή περίπου 6,8 μοίρες) και ο προσανατολισμός της φαίνεται στην εικόνα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

post-40920-131887271185_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

To ειδικό πρόγραμμα των 10 kWp για τα οικιακά δεν είναι περιορισμός, αλλά "προνόμιο".

Φυσικά και μπορείς να αιτηθείς για μεγαλύτερη ισχύ αν θες. Απλώς δεν θα έχεις 0.55€/kWh και γρήγορη διαδικασία.

Έχεις αρκετά μεγάλη στέγη, οπότε αξίζει να πας για τουλάχιστον 100 kWp.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα εννοειται οτι πρεπει να κανεις στα πλαισια της μεταπτυχιακης σου συγκριση της πραγματικης καταστασης ως προς την ιδανικη(κλιση,προσανατολισμο) και εξαγωγη συμπερασματων,καθως απ'οτι βλεπω ουτε την ιδανικη κλιση εχεις ουτε τον ιδανικο προσανατολισμο.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας συνάδελφοι.

 

Υποθετικά, αν ήταν για αληθινό Project, έπρεπε να απευθύνω πρώτα στην Δ.Ε.Η για να με ενημερώσει αν το δίκτυο στην περιοχή είναι κορεσμένο ή κάνεις την αίτηση και περιμένεις την απάντηση?

 

Όντως προσανατολισμός, κλίση δεν είναι ιδανικά αλλά σύμφωνα με το PVsyst αν βάλω τα PV (περίπου 97 ΚW χωράνε με τα πάνελ που διάλεξα) στην αριστερή πλευρά της δίρριχτης που έχει νότιοδυτικό προσανατολισμό έχω περίπου 7,3% απόκλιση από το ιδανικό αν θυμάμαι καλά και αν τα έβαζα στην άλλη πλευρά 12,5%. Νομίζω ότι το 7,3% είναι αποδεκτό.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα αποδεκτο ειναι.Κανε οικονομικη αποτιμηση αυτης της αποκλισης ωστε να εισαι πιο ακριβης και κατανοητος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.