Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νεα οικοδομη,παλιο ρολοι.


Recommended Posts

Καλησπερα σας καλως σας βρηκα.

Θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση αφου ψαχνοντας στον ιντερνετ κατεληξα στο σαιτ σας.

Λοιπον εουμε τελειωσει μια ιδιοκτητη οικοδομη 4 διαμερισματων.

Ως τωρα χρησιμοοποισαμε το υπαρχον ρολοι(μονοφασικο) απο προηγουμενο κτισμα που υπηρχε μεσα.

Φτανοντας λοιπον σημερα που το διαμερισμα μου εχει τελειωσει,ξεκινησαμε τις διαδικασιες τελικης ηλεκτροδοτησης.

Να πω οτι τα καβουκια εχουν μπει πριν κανενα χρονο περιπου.

3 τριφασικο και 2 μονοφασικα.

Επειδη ομως καθυστερουμε και εγω πρεπει να φυγω απο το σπιτι που μενω τωρα..μπορω να κατοικησω με το ρευμα που υπαρχει ηδη η θα εχω προβληματα?

Στις συσκευες?πτωσεις τασεις,κλπ?

Να πω οτι στο υπαρχον ρολοι πανε τωρα ολες οι παροχες απο τ 4 διαμερισματα και τον κοινοχρηστο.

Να πω στον ηλεκτρολογο να συνδεσει μονο το δικο μου διαμερισμα?

Η να περιμενω να τελειωσω με πολεοδομια,δημο,εφορια,κλλπ?

Σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου.

Αν του πεις να συνδεθεις με το υπαρχον, βαλε μοναχα φωτισμο και το ψυγειο.

Κανονικα θα πρεπει βεβαια να τελειωσεις με ολα ωστε να συνδεθεις κανονικα μεσω ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Εάν είσαι ο μοναδικός που θα χρησιμοποίηση αυτό το ρολόι μπορείς να συνδεθείς άνετα και χωρίς να αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα από πτώση τάσεως κλπ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

Την κοινοχρηστη παροχη να την αφησω πανω?Η θα εχω θεματα?

Δηλαδη ψυγεια τηλεορασεις ,κουζινα θα δουλεψουν κανονικα?

Να συμπληρωσω οτι τα υπολοιπα διαμερισματα και ο κοινοχρηστος παιρνουν ρευμα απο το διαμερισμα που εχει το ρολοι,απο μια παροχη aircondition.

Δεν ξερω τι καλωδιο εχει χρησιμοποιηση ο ηλεκτρολογος αλλα 2 χρονια τωρα που γινονται οικοδομικες εργασιες και κανα 15 ημερο εγω που καθαριζω το διαμερισμα μου τωρα δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα.

Οποτε λετε να του πω να τα αποσυνδεσει ολα απο πανω και ν αφησει μονο το κατω διαμερισμα(δεν κατοικοιται) και το δικο μου?

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Από το συγκεκριμένο ρόλοι ποσά διαμερίσματα ηλεκτροδοτούνται

δλδ ποσά διαμερίσματα κατοικούνται αυτή τι στιγμή εκτός από το δικό σας

όταν λέτε κοινόχρηστη τη εννοείται?

Το υπάρχον ρολόι τροφοδότη ενδεχομένως κάποιο ηλεκ πίνακα, η παροχή (καλώδιο) από τον δικό σας πίνακα πρέπει να πάει πάνω σε αυτόν τον πίνακα και να ασφαλιστεί με την κατάλληλη ασφάλεια. Ο ηλεκτρολόγος που έκανε τις εργασίες γνωρίζει τη ακριβώς πρέπει να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

hotcarver1 :Καλα ειναι θεμα προς αναλυση αυτο?Και απορω γιατι ορισμενοι συναδελφοι απαντουν.Κατ'αρχας απαντωντας εκθετουμε τον συναδελφο εγκαταστατη ηλεκτρολογο της οικοδομης.Τι εγινε ξαφνικα επαψε να ειναι ο υπευθυνος εγκαταστατης ή υπαρχουν αλλου ειδους προβληματα συνεργασιας?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε prasinos απλά ο άνθρωπος ζήτησε τη γνώμη μας σε ένα θέμα το οποίο δεν το γνωρίζει και πολύ καλά, άλλωστε θα διάβασες τουλάχιστον ότι εγώ των παρέπεμψα στον συνάδελφο που έκανε της εργασίες.

Βλέπεις ο κόσμος εδώ και αρκετό καιρό έχει γίνει πολύ καχύποπτος και προσπαθεί να πάρει μια δεύτερη ή τρίτη γνώμη, κάτι το οποίο δεν το θεωρώ κακό.

Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη και τρίτη γνώμη γενικώς δεν είναι κακό πράγμα, αλλά όταν ζητάς πληροφορίες για το πως να παρανομήσεις μάλλον είναι. Πως διατηρήθηκε ο μετρητής σε κατεδαφισμένο κτίριο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά το έχω κάνει αρκετές φορές, μην ψάχνεις λοιπόν το πως διατηρήθηκε το συγκεκριμένο ρολόι, άλλωστε στην Ελλάδα ζεις

Από τη στιγμή που ο μετρητής γράφει και το ποσόν πληρώνετε στη ΔΕΗ για τη ΔΕΗ ανεπίσημα δεν υπάρχει παρανομία, για άλλους φορείς ναι υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και συγνωμη που καθυστερησα να απαντησω αλλα ελειπα επαρχια.

Οσον αφορα την καχυποψια ορισμενων να πω οτι δεν υπαρχει κατι μεμπτο.

Στο οικοπεδο υπηρχε καποιο παλιο κτισμα και βγηκε αδεια απο την πολεοδομια κανονικα τροποοιησης του και προσσθηκης πρωτου και δευτερου οροφου.Οποτε αγαπητε δεν υπαρχει παρανομια καμμια.

Απο τις αρχες του ετους εχω πληρωσει κανονικα και εχουν μπει τα καβουκια με τα καρτελακια και τωρα ηρθε η στιγμη της τελικης συνδεσης.

Αλλα επειδη δυστυχως καθυστερουμε και πρεπει να αδειασω το διαμερισμα που κατοικω τωρα ρωτησα στο φορουμ αν μπορω να χρησιμποποιησω για μια εβδομαδα το παλιο ρολοι.

Να ξαναπω οτι ο ηλεκτρολογος για το τσεκαρισμα του εργου συνδεσε ολες τισ παροχες(διαμερισματα) απο μια γραμμη που τραβηξε απο τον πινακα του διαμερισματος που εχει τον μοναδικο μετρητη.

Και παλι λεω οτι ειναι θεμα ημερων να γινει η τελικη ηλεκτροδοτηση απλα λογω πιεσεως χρονου ρωτησα αν ειναι εφικτο.

Νικοστρι σ ευχαριστω για την απαντηση σου αδερφε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.