Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυτόματες μπαριέρες εισόδου εξόδου


nikos.eng

Recommended Posts

Καλησπέρα,

θα ήθελα κάποιος να με βοηθήσει για μονογραμμικό (κύκλωμα) ή σχεδιάγραμμα για αυτόματη μπαρίερα εισόδου εξόδου. Έχω ψάξει στο διαδίκτυο αλλά δεν βρήκα ολοκληρωμένο κύκλωμα.

από ότι ξέρω γίνετε και έλεγχος και με PLC , υπάρχει και κανένα σχέδιο από PLC?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θα ήθελα κάποιος να με βοηθήσει για μονογραμμικό (κύκλωμα) ή σχεδιάγραμμα για αυτόματη μπαρίερα εισόδου εξόδου. Έχω ψάξει στο διαδίκτυο αλλά δεν βρήκα ολοκληρωμένο κύκλωμα.

από ότι ξέρω γίνετε και έλεγχος και με PLC , υπάρχει και κανένα σχέδιο από PLC?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Αυτόματη μπαριέρα σε κάτι τυποποιημένο δεν ξέρω αν υπάρχει, εγώ πάντως δεν έχω κάτι τέτοιο στο αρχείο μου. Ξεκινάς γράφοντας τη λειτουργία και συντάσσεις το μονογραμμικό κύκλωμα αυτοματισμού. Σαφώς αφού κατασκευάσεις στο χαρτί το κύκλωμα αυτό μπορείς να το μεταφέρεις σε PLC.

Link to comment
Share on other sites

σχεδιασε μια μπαρα, στην βαση της κανε ενα κουτακι και γραψε control box, υστερα τραβηξε μια γραμμη και γραψε 220V~ να καταληγει στο κουτι και μετα τραβηξε μια αλλη γραμμη οπου θα την ονομασεις control line και θα καταληγει σε ενα αλλο κουτακι πιο απομακρυσμενο απο την μπαρα και θα γραψεις σε αυτο PLC.

πιστευω οτι ειναι ενα πολυ καλο μονογραμμικο.

Link to comment
Share on other sites

σχεδιασε μια μπαρα, στην βαση της κανε ενα κουτακι και γραψε control box, υστερα τραβηξε μια γραμμη και γραψε 220V~ να καταληγει στο κουτι και μετα τραβηξε μια αλλη γραμμη οπου θα την ονομασεις control line και θα καταληγει σε ενα αλλο κουτακι πιο απομακρυσμενο απο την μπαρα και θα γραψεις σε αυτο PLC.

πιστευω οτι ειναι ενα πολυ καλο μονογραμμικο.

 

Καλά... εγώ όμως μιλάω για το κύκλωμα αυτοματισμού. Π.χ. αν πιέσω αυτό το μπουτόν οπλίζει αυτό το ρελέ, η μπάρα ανεβαίνει και μετά από λίγο χρόνο κατεβαίνει... Τα λόγια θα τα μετατρέψεις σε κύκλωμα αυτοματισμού με επαφές, ρελέ, χρονικά και αισθητήρια..

Link to comment
Share on other sites

θα κοιταξω ενα βιβλιο αυτοματισμου που μας εδιναν στο τελ για το μαθημα αυτοματισμοι......ειχε κατι κυκλωματα και πολυ πιθανον και μπαρας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.