Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόσο κοστίζει για το ΤΣΜΕΔΕ η πανοραμική ακτινογραφία;


lefterism

Recommended Posts

το κλασσικό υποθέτω, θεραπεία ουλίτιδας κλπ, και η κάθε απόδειξη να είναι μέχρι 30 ευρώ, για να πέρνεις όλο το ποσό....

πάντως στατιστικά τα περισσότερα αιτήματα είναι οδοντιατρικά, γι'αυτό και το ΤΣΜΕΔΕ κάνει οικονομία....

 

υγ, ζητήται οδοντίατρος ανεξαρτήτου ηλικίας για κουμπαριά!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Αυτό με τον οδοντίατρο...είναι σημαντικό

ρε παιδιά αυτά πρέπει να μας τα διδάσκουν στο πανεπιστήμιο. Υποχρεωτικό μάθημα με τίτλο "Πως να δικαιολογείται ιατρικά έξοδα στο ΤΣΜΕΔΕ."

Εγώ από τον πρώτο φρονημίτη θα πάρω 6.5 ευρώ και έδωσα 50. Για τον δεύτερο που είναι έγκλειστος και θα δώσω ...250 ευρώ και πρίν πάω να τον βγάλω πρέπει να πάω στο ΤΣΜΕΔΕ να κάνω χαρτιά, μετά να με δει ο γιατρός του ΤΣΜΕΔΕ και μετά να πάω νατον βγάλω για να πάρω 6.5 ευρώ.

Αυτός που έφτιαξε αυτό το πράγμα για να πέρνουμε 6,5 ευρώ από οδοντίατρο μάλον ... δεν έχει δόντια ή γυναίκα του τον παράτησε με τον οικογενειακό τους οδοντίατρο. :wink:

Link to comment
Share on other sites

"και η κάθε απόδειξη να είναι μέχρι 30 ευρώ, για να πέρνεις όλο το ποσό.... "

 

 

lefterism, αν η απόδειξη είναι πχ 50ευρώ, πάλι 30 δεν παίρνουμε πίσω?

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται, στην περιοχή μου, πέρνω μέχρι 30 ευρώ για τις αναφερθήσες εργασίες,,,, για παραπάνω χρειάζονται και άλλα χαρτια, κάτι με τον ελεγκτή.

αλλά αφού με τα 30 πετάς κάτω από το ραντάρ του ελεγκτή....εγώ προσωπικά δεν το ψάχνω παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως για μία πανοραμική έδωσα 40 ευρώ. Και για σφράγισμα 60.

Πώς μπορώ να πάρω πίσω κάποιο ποσό? Αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ?

Link to comment
Share on other sites

καλά δικηγόρο γιατί? άσχετο με το ΤΣΜΕΔΕ μάλλον...

 

εγώ πάλι με κανέναν "μασούτη", "μαρινόπουλο", "βασιλόπουλο"

 

Για να μας συμβουλέψει για μια ομαδική προσφυγή κατά της ειδικής προσαύξησης... :wink: :wink:

Link to comment
Share on other sites

1)Η ιδιωτική ασφάλιση θα σου καλύπτει οδοντιατρικά; :cry:

2)Ξέρεται πόσα δίνουμε για τον κλάδο υγείας στο ΤΣΜΕΔΕ τον χρόνο; 510,84 ευρω για όλα τα μέλη της οικογένειας (σύζυγο ,παιδιά)

Ποιά ιδιωτική ασφάλιση σε καλύπτει με 510 ευρω με τις καλύψεις του ΤΣΜΕΔΕ;

Γιατί μπορεί η ακτινογραφία να είναι 3 ευρώ αλλά πληρώνει εξετάσεις, εγχειρήσεις καρδιάς 10.000 ευρώ, γυαλιά οράσεως 100 ευρώ, επίσκεψη στο γιατρό 20 ευρώ κτλ

3)Οι τιμές που πληρώνει το ΤΣΜΕΔΕ είναι οι τιμές που πληρώνει το δημόσιο. Το ΤΣΜΕΔΕ είναι υποχρεωμένο να έχει αυτές τις τιμές.

4)Ο κλάδος υγείας του ΤΣΜΕΔΕ είναι ελλειματικός όσο αφορά τα έσοδα από τις εισφορές των ασφαλισμένων. Το έλλειμμα το καλύπτει κάθε χρόνο ο κρατικός προϋπολογισμός.

5)Είμαι συνήγορος του ΤΣΜΕΔΕ; ΟΧΙ, υπάρχουν πολλά προβλήματα και δυσλειτουργίες. Αλλά να μην είμαστε άδικοι. :???:

Δηλαδή αν αύριο παντρευτώ η γυναίκα μου και τα παιδιά μου θα μπορούν με την δική μου ασφάλιση να έχουν περίθαλψη υγειονομική/φαρμακευτική?

 

 

πες τα βρε Σωκράτη, γιατί κι εγώ έχω να βγάλω άλλους τρεις!

τουτέστιν ....χιλιάρικο!!!

Εγώ πήγα για έναν στο νοσοκομείο και δεν πλήρωσα δραχμή. Μάλιστα είναι και καλύτερα από κάθε άποψη...

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

πες τα βρε Σωκράτη, γιατί κι εγώ έχω να βγάλω άλλους τρεις!

τουτέστιν ....χιλιάρικο!!!

 

Εγώ πήγα για έναν στο νοσοκομείο και δεν πλήρωσα δραχμή. Μάλιστα είναι και καλύτερα από κάθε άποψη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.