Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάταξη οπλισμού


 

Recommended Posts

Σε μια μεταλλική κατασκευή έχω σε άσχημο έδαφος γενική κοιτόστρωση και εσχάρα πεδιλοδοκών 30/150. Σε κάθε σύζευξη πεδιλοδοκών μορφώνονται κολωνάκια 55/50 για τη σύδεση της μεταλλικής με αγκύρια. Ο κάναβος που προκύπτει είναι 3Χ8. Στα ακριανά κολωνάκια οι π/δ είναι πρόσωπο, με αποτέλεσμα τα σίδερα τους άνω 6Φ20 να εισέρχονται έκκεντρα στα κολωνάκια. Ένας συνάδελφος μου είπε να τα στρίψω και να χωρέσω ανάμεσα στα αγκύρια Μ28. εγώ θα προτιμούσα να μεταφέρω τις π/δ κεντρικά αλλά θα δημιουργηθεί δόντι και ο μπετατζής.......

Εγώ κάνω μόνο την κατρασκευή μια τέτοια μεταφορά θεωρείτε ότι απαιτεί επανεπίλυση του μοντέλου;

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά θα μετακινήσεις στην ουσία τις πεδιλοδοκούς κατά 10-13εκ. Και με τη νέα τοποθέτηση οι πεδιλοδοκοί θα συνδέονται κεντρικά πλέον και όχι έκκεντρα με τα υποστυλώματα. Η άποψη μου είναι ότι δεν χρειάζεται άλλη επίλυση. Δεν μπορώ να φανταστώ στοιχείο το οποίο θα καταπονηθεί με αυτή την αλλαγή που μου φαίνεται ευμενέστερη από την προηγούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια μεταλλική κατασκευή έχω σε άσχημο έδαφος γενική κοιτόστρωση και εσχάρα πεδιλοδοκών 30/150. Σε κάθε σύζευξη πεδιλοδοκών μορφώνονται κολωνάκια 55/50 για τη σύδεση της μεταλλικής με αγκύρια. Ο κάναβος που προκύπτει είναι 3Χ8. Στα ακριανά κολωνάκια οι π/δ είναι πρόσωπο, με αποτέλεσμα τα σίδερα τους άνω 6Φ20 να εισέρχονται έκκεντρα στα κολωνάκια. Ένας συνάδελφος μου είπε να τα στρίψω και να χωρέσω ανάμεσα στα αγκύρια Μ28. εγώ θα προτιμούσα να μεταφέρω τις π/δ κεντρικά αλλά θα δημιουργηθεί δόντι και ο μπετατζής.......

Εγώ κάνω μόνο την κατρασκευή μια τέτοια μεταφορά θεωρείτε ότι απαιτεί επανεπίλυση του μοντέλου;

 

Τι εννοείς να στρίψω??

Ο μηχανικός ποιος είναι?

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά θα μετακινήσεις στην ουσία τις πεδιλοδοκούς κατά 10-13εκ. Και με τη νέα τοποθέτηση οι πεδιλοδοκοί θα συνδέονται κεντρικά πλέον και όχι έκκεντρα με τα υποστυλώματα. Η άποψη μου είναι ότι δεν χρειάζεται άλλη επίλυση. Δεν μπορώ να φανταστώ στοιχείο το οποίο θα καταπονηθεί με αυτή την αλλαγή που μου φαίνεται ευμενέστερη από την προηγούμενη

 

Ναι σωστά κατάλαβες μιλάω για μετακίνηση της π/δ.

 

Τι εννοείς να στρίψω??

Ο μηχανικός ποιος είναι?

Ουσιαστικά όταν λέω να στρίψω εννοώ τοπικά όταν θα συναντώ τα κολωνάκια να τα βάλω ανάμεσα από τα αγκυρια.

Εγώ είμαι και θα εφαρμόσω τη μελετη καποιου άλλου

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, επειδή δεν ασχολήθηκα καθόλου με μεταλλικές εως τώρα και είπα να τσεκάρω τη μελέτη ότι είναι οκ (για να ξέρουμε και τι εφαρμόζουμε) λιγάκι χάθηκα. Καμιά σύσταση που να δώσω έμφαση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.