Μετάβαση στο περιεχόμενο

για τεχνικές προδιαγραφές


graves

Recommended Posts

Μου ζήτησαν να τις συμπεριλάβω σε φάκελο μελέτης που αφορά έργο δημόσιου φορέα, την μελέτη την έχει κάνει η ίδια η υπηρεσία. το έργο είναι ένα απλό οικοδομικό με μόνη ιδιομορφία κάποια συντήριση του ΦΟ στο τμήμα το υφιστάμενο, είναι εσπα και είναι λίγο τυπικοί σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Η συντήρηση και οι εργασίες που θα προκύψουν θα πρέπει να περιλαμβάνονται αναλυτικά στην τεχνική προδιαγραφή που θα κατατεθεί. Κάντε κάποια κουβέντα με την υπηρεσία.

 

Κάποιο υπόδειγμα για ξεκίνημα θα βρείτε εδώ. Φυσικά , ανάλογα με την δική σας περίπτωση , θα κάνετε παρεμβάσεις στο κείμενο. Οι προδιαγραφές είναι γενικές αλλά αφορούν σε συγκεκριμένο έργο.

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτίσω τις τεχνικές προδιαγραφές, αν μπορούμε να τις εμπλουτίσουμε με κείμενα με βάση την κριση μας..

 

μα τί λέμε τώρα...και τότε τί σόι τεχνικές προδιαγραφές είναι??? έκθεση ιδεών θα λέγεται ή προσωπικές αντιλήψεις.

πέρα από το αντιεπιστημονικό το πράγματος όταν κάνετε μελέτες να σκέφτεστε και το φουκαρά που θα τις εφαρμόσει..γιατί και αυτός θα το κατασκευάσει κατά την κρίση του..

Link to comment
Share on other sites

μα τί λέμε τώρα...και τότε τί σόι τεχνικές προδιαγραφές είναι??? έκθεση ιδεών θα λέγεται ή προσωπικές αντιλήψεις.

πέρα από το αντιεπιστημονικό το πράγματος όταν κάνετε μελέτες να σκέφτεστε και το φουκαρά που θα τις εφαρμόσει..γιατί και αυτός θα το κατασκευάσει κατά την κρίση του..

 

Αν μπορείς γίνε πιο συγκεκριμένος χωρίς υφάκι..

Link to comment
Share on other sites

graves

 

δεν είναι υφάκι. είναι η πραγματικότητα και είμαι έξω φρενών.όχι με εσένα προσωπικά αλλά με πολλές υπηρεσίες που λόγω έλλειψης χρημάτων (no σατα, no εσοδα, no ειφορές από τραπεζοκαθίσματα) και λόγω τιμολογίων Σουφλιά (τα κάνω όλα και συμφαίρω) "ερμηνεύουν" στην ΕΣΥ τις τεχνικές προδιαγραφές κατά το δοκούν.τουλάχιστον θές σαν εργολάβος να σου κάνω χαμολοδουλειά? πές το απ την αρχή στην ΕΣΥ ή στα Τεύχη (ακόμα και δώρο Η/Υ έχουν γράψει ότι χρειάζονται και θα παρακρταηθεί από τον 1 λογαριασμό)

 

μή με κοροϊδεύεις όμως..

οι τεχνικές προδιαγραφές σαφώς και εξειδικεύονται στην επί μέρους κατασκευή. ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΟΜΩΣ.

και να στο πώ και διαφορετικά. αν εσύ κρίνεις "κατά την κρίση σου" άσε και εμένα που θα το κατασκευάσω " να κρίνω κατά την κρίση μου" και γι αυτό υπάρχει και ο ΑΠΕ με νέες εργασίες...

αλλά το θέμα δεν είναι να φτάσουμε εκεί. το θέμα είναι να βγεί από την αρχή ΣΩΣΤΗ μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.