Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: αριθμός οικοπέδου


Recommended Posts

Όλα τα εκτός σχεδίου θέλουν τουλάχιστον έγκριση δασαρχείου...

για να γίνει η αγοραπωλησία του οικοπέδου?

 

 

Δηλαδή θα διενεργηθεί αγοραπωλησία με ανεξάρτητο τοπογραφικό και όταν θα πάει να βγάλει άδεια θα ξαναπληρώσει τοπογράφο ή πολιτικό για εξαρτημένο; Και αν κολλήσει στο Δασαρχείο και δεν μπορεί να κτίσει;

Προσωπικά φτιάχνω εξαρτημένα και έχω ένα φίλο τοπογράφο, αν ποτέ χρειαστεί θεώρηση του πληρώνω τα φορολογικά και μου το σφραγγίζει. Εντωμεταξύ μειώνουμε πολύ το κόστος γιατί συνήθως με 300-400ε φτιάχνουμε τοπογραφικό να περπατήσει το συμβόλαιο. Και οχι με 1000,1500, και...

Επίσης ποιός σου λεέι ότι θέλει να βγάλει άδεια, ή και οτι μπορεί να βγάλει άδεια?

 

 

Η γνώμη μου είναι σε όλες τις αγοραπωλησίες εκτός σχεδίου να υπάρχει βεβαίωση αρτιότητας από το αρμόδιο πολεοδομικό γραφείο. Αυτό συστήνω στους πελάτες μου και όποιος αρνείται να πληρώσει την ελάχιστη αμοιβή και να περιμένει αρχαιολογία-χρήσεις γης-ΝΕΧΩΠ-Δασαρχείο για να αγοράσει ένα γήπεδο εξασφαλισμένο τότε κακό του κεφαλιού του...

 

Γενικά δεν διαφωνώ παρά μόνο να μην ξεχνάμε ότι δεν χτίζουν όλες οι περιπτώσεις και οτι δεν σκοπευουν όλοι οι ιδιοκτήτες να προχωρήσουν άμμεσα σε κτίσιμο του οικοπέδου τους.

Προσωπικά με τους δικούς μου πελάτες που με γνωρίζουν και συνεργάζομαι χρόνια, φροντίζω, εξασφαλίζω όλα αυτά που λές και σου είπα αν τεθεί θέμα υπογραφής πως το χειρίζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.