Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτητο οικοπεδο σε Β αρχαιολογικη ζωνη...


Recommended Posts

καλησπερα σας! θα ηθελα εαν μπορουσατε να με πληροφορησετε σε ενα προβλημα που εχω. Εχω ενα οικοπεδο που ανηκει σε β αρχαιολογικη ζωνη στον νομο αργολιδας.Το οικοπεδο ειναι σε β αρχαιολογικη ζωνη κ εκτος σχεδιου πολεως, ειναι 570 τετραγωνικα κ εχει ενα κτισμα απο ξυλο κ ελενιτ σκεπη 25,5 τετραγωνικα. Απο το 1968 τοτε που χτιζοταν το οικοπεδο. Σημερα εχει η ως ανω κατασταση. Θελω αν μπορω να το κανω κατι.. εχω μια ιδεα να μπορεσω να το κανω καφετερεια κτλ με μια καντινα... θελω να μου πειτε 1ον αν γινεται να επισκευασω το υπαρχον κτισμα. 2ον αν γινεται να παρω αδεια καντινας στο οικοπεδο μου κ να βαλω καθισματα ωστε να γινει καφετερεια.. κ 3ον που πρεπει να απευθυνθω ωστε να μπορεσω να το αξιοποιησω το οικοπεδο καπως..

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον χρειάζεσαι μηχανικό για να σου απαντήσει όλα αυτά μελετώντας τους ειδικούς όρους δόμησης που μάλλον θα έχει η Β αρχαιολογική ζώνη.Πάντως μάλλον δε θα μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα σύμφωνα με τα γραφόμενά σου.Πιθανότερο είναι το κτισμα να είναι αυθαίρετο μέσα σε ένα μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο γήπεδο.Ρεύμα έχει το κτίσμα?

Link to comment
Share on other sites

ναι εχει ρευμα μπορω να παρω εχουν παρει κ αλλοι... οπως κ νερο... ο νομος ελεγε οτι μπορω να χτισω σπιτι εαν ειναι πανω σε ροδες.. αυτο ομως που δεν ξερω ειναι εαν μπορω να παρω αδεια για καντινα στο οικοπεδο μου... να την βαλω μεσα κ να την κανω καφετερεια...

Link to comment
Share on other sites

να την βαλω μεσα κ να την κανω καφετερεια...

 

@ fournaros

είσαι και μηχανικός...λίγο σεβασμό στο χώρο που σε φιλοξενεί...άλλο η καντίνα και άλλο η καφετέρεια...μην περιμένεις να πάρεις απαντήσεις για τις μαϊμουδιές που σκέφτεσαι. νόμιμες λύσεις ναι. (και μάλιστα το επανέλαβες λές και δεν το καταλάβαμε την πρώτη φορά)

Link to comment
Share on other sites

δεν με καταλαβατε κ συγνωμη γιαυτο.. προσπαθω να μαθω αν μπορω εκει να αξιοποιησω το οικοπεδο.. θελω να μαθω τον τροπο.. αυτο εχω ως σκεψη κ θελω ολα να ειναι νομιμα.. στην καντινα δεν επιτρεπονται τραπεζια;ο ορος καφετερεια ειναι αδοκιμος αλλα δεν ξερω που θα απευθυνθω στην αρχαιολογια; πως μπορω να αξιοποιησω αυτο το οικοπεδο... μπορω να το χτισω με το υπαρχον κτισμα ανακατεσκευη.. συγχωρεστε αλλα δεν ξερω τον νομο.. το μονο που ξερω ειναι οτι μπορω να χτισω σπιτι πανω σε ροδες...

Link to comment
Share on other sites

το μονο που ξερω ειναι οτι μπορω να χτισω σπιτι πανω σε ροδες...

 

αγαπητέ, εσύ μάλλον δε θέλεις να μας καταλάβεις...ο συνάδελφος manolis gon σου έδωσε την απάντηση - λύση η οποία είναι α π λ ο υ σ τ α τ η! για κρέας θα πάς στο χασάπη, για πονόδοντο στον οδοντίατρο για δόμηση στο μηχανικό! να λένα ένα τόπι...

Link to comment
Share on other sites

καντινα με τραπεζια ειναι μαιμουδια; σε αυτο το στιλ λεω.. απαγορευεται να βαλεις τραπεζια; εαν μπορειτε να μου πειτε πως θα μπορεσω κ που θα απευθυνθω κ αν γινεται να παρω αδεια καντινας ή καφετερειας αλλα σας ειπα κ πριν για το κτισμα εαν μπορω να το επισκευασω.. τοσα χρονια εκει κανουν πολλοι παρανομιες κ εγω οχι.. σας παρακαλω πολυ επειδη δεν με ξερετε θα σας παρακαλουσα να μην μου απευθυνεστε με τετοιυς χαρακτηρισμους. προσπαθω μεσα απο εδω να βρω μια λυση το τι μπορει να κανω..σας ειπα τα δεδομενα επανω εαν μπορειτε με αυτα τα δεδομενα να μου πειτε τι μπορω να κανω... αυτο θελω...

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω μεσα απο εδω να βρω μια λυση το τι μπορει να κανω

 

Αυτό είναι το λάθος σου φίλε μου. Πάρε ότι στοιχεία έχεις για το γήπεδο σου, για το κτίσμα, για την περιοχή και απευθύνσου σε έναν μηχανικό, ανάθεσε του να κάνει την έρευνα που θέλεις, πλήρωσε τον και θα έχεις τις απαντήσεις που θές. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.