Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διπλωματικη και Μεταπτυχιακο σε biomedical engineering


tzigpap

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους μηχανικούς αλλά και τους μελλοντικούς μηχανικούς..

Μπαίνω στο θέμα.. Σε λίγους μήνες (αν ανοίξουν οι σχολές) ξεκινάω διπλωματική καθώς είμαι στα 'τελειώματα' της σχολής ΗΜΜΥ ΕΜΠ. Έχω σαν κύρια κατέυθυνση ενέργεια και σαν δευτερέυουσες βιοιατρική και ηλεκτρονική!

Εδώ ξεκινάει το δίλημμα. Μ αρέσει πολύ και η ενέργεια και η βιοιατρικη! Σα δουλειά θα προτιμούσα νομίζω τον κλάδο της βιοιατρικης... Εδώ έχουμε την πρώτη ερώτηση.. Δουλειές στην ελλαδα σ αυτόν τον κλάδο???? Ακούω γνώμες και εμπειρίες...

Δευτερον σκέφτομαι να κάνω διπλωματική πάνω στην βιοιατρική και το ΔΠΜΣ εμπ - πατρας για τη βιοιατρικη τεχνολογία... ΑΛΛΑ...Θα βρω δουλεία στην ελλάδα η θα έχω φαει 2 χρόνια χωρις ουσιαστικό αντίκρυσμα...

Εν ολίγοις, να επικεντρωθώ στον τομέα της ενέργειας και στη διπλωματικη μου αλλά και στην ανέυρεση εργασίας ή να κυνηγήσω το biomedical enginnering παίρνωντας ένα παραπάνω ρίσκο για τα ελληνικά δεδομένα!!???

!!! Όπως είπα μ αρέσουν πολύ και τα 2 αλλα λιγάκι περισσότερο η βιοιατρικη!!

Ακούω τις γνώμες σας....

Link to comment
Share on other sites

Αν νομιζεις οτι μεσω διπλωματικης-μεταπτυχιακου υπαρχει περιπτωση να βρεις δουλεια, απατασαι οικτρα. Ο εργοδοτης θελει να δει 3 πραγματα: Προυπηρεσια, προυπηρεσια και προυπηρεσια. Για το που εχεις κανεις εσυ διπλωματικη και μεταπτυχιακο στον (αντε να μην το πω) γαρυφαλλα.

 

Δεν αντεξα τα ειπα, μιας και τα αντιμετωπιζω καιρο τωρα και εχω τρελαθει.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις βλεψεις για απασχοληση στην ερευνα η βιοιατρικη και τα βιουλικα

εχουν πολυ ψωμι ακομη και στην Ελλαδα. Ιδιαιτερα στην Πατρα το

εργαστηριο του καθηγητη Μισιρλη των ΜΑΜ ειναι εξαιρετικο.

Απλα οι επαγγελματικες διεξοδοι ειναι πολυ πιο περιορισμενοι σε

σχεση με τον κλαδο της ενεργεια που δινει ψωμι σε πολυ κοσμο.

 

Ο εργοδοτης θελει να δεις 3 πραγματα: Προυπηρεσια, προυπηρεσια και προυπηρεσια.

 

Επειδη και εγω δεν αντεχω, αυτον τον καιρο η επιλογες ειναι μονο δυο, μεταπτυχιακο η καφεδες

γιατι δουλεια δεν παιζει, ολα τ`αλλα ειναι τουφες.

Link to comment
Share on other sites

με τον κλαδο της ενεργεια που δινει ψωμι σε πολυ κοσμο.

 

Για αυτο και εμεις που τελειωσαμε ενεργειακο και καναμε και μεταπτυχιακο, καθομαστε σπιτι και κοιταμε τους τοιχους.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο και εμεις που τελειωσαμε ενεργειακο και καναμε και μεταπτυχιακο, καθομαστε σπιτι και κοιταμε τους τοιχους.

 

Μην το κανεις pissing contest, ειναι απλη λογικη οτι ο ενεργειακος

τομεας εχει μεγαλυτερες πιθανοτητες επαγγελματικης αποκαταστασης

απο την βιοιατρικη. Η βιοιατρικη ειναι το μελλον απλα με ολες τις

επιστημες του μελλοντος κανεις παιρνει το ρισκο να παραμεινει μονιμα

του μελλοντος ιδιαιτερα στην Ελλαδα...

Link to comment
Share on other sites

Μην το κανεις pissing contest

Δεν προκειται να μπω στην διαδικασια των προσωπικων προσβολων για κανεναν λογο. Απλα εδωσα μια απαντηση σε αυτο που ειπες.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα! Απ ότι κατάλαβα ειμαστε μια....ωραια ατμόσφαιρα σ αυτη τη χωρα και για μεγάλο κομμάτι των μηχανικών! Αυτο το πράμα με την προυπηρεσια ρε παιδια δε το καταλαβαίνω... Με τόση ανεργία που να τη βρει κανεις σημερα την προυπηρεσία. Ουτε στο τζάμπα δε θα μας παίρνουνε σε λιγο..

Δηλαδή δεν υπάρχουν ουτε εταιρίες που μπορουν να απασχοληθουν οι μηχανικοι για βιοιατρικη??? Εξωτερικό έχετε ιδέα τι παιζει σ αυτον τον κλάδο??

Link to comment
Share on other sites

Στο εξωτερικο η βιοιατρικη ειναι πεδιο δοξης λαμπρον σε ολες τις

ανεπτυγμενες χωρες. Στην Ελλαδα οπως σε ολες τις μοντερνες

επιστημες αργουν πολυ να εφαρμοστουν, εχουμε βασιλικα διαταγματα

τι βιοιατρικες και ανοησιες.

 

Οσο για την προυπηρεσια εχεις απολυτο δικαιο ειναι πλεον πολυ

δυσκολο ακομη και τζαμπα να πας να δουλεψεις.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε στο τζάμπα δε θα μας παίρνουνε σε λιγο..

 

Παιδια μην πηγαινετε τσαμπα και τους καλομαθαινετε και μετα ζητανε κι αλλο. Αμα δεν παει κανεις στο τσαμπα θα αναγκαστουν να πληρωσουν, αλλα οσο τους το προσφερετε (δεν αναφερετε συγκεκριμενα σε καποιον αλλα σε ολους) θα μας αντιμετωπιζουν συνεχως ως αναλωσιμους. Ετσι ακομα και αυτες οι ελαχιστες (εν δυναμει) επι πληρωμη θεσεις χανονται.

Αυτο καλο ειναι να το συνειδητοποιησετε και να καταλαβετε οτι κανετε κακο ετσι τοσο στον εαυτο σας, οσο και στους αλλους που προσπαθουν να βρουν κατι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.