Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπάρχει καμία εξέλιξη στο θέμα της Ειδικής Προσαύξησης;


nascar1

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλα τα μέλη...

 

Έχω τελειώσει ηλεκτρολόγος μηχανικός και είμαι 3 χρόνια στο ΤΣΜΕΔΕ. Είμαι διορισμένος εκπαιδευτικός ΠΕ19. Δυστυχώς στην εκπαίδευση οι μηχανικοί είναι οι χειρότερα αμειβόμενοι μηχανικοί. Αυτό βέβαια είναι άλλο θέμα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν έχει υπάρξει κάποια εξέλιξη στο αν η υπαγωγή στην ειδική προσαύξηση είναι υποχρεωτική. Το λέω αυτό γιατί αρχικά είχε αμφισβητηθεί η νομιμότητα αυτής. Γνωρίζετε κάτι επί του θέματος?

Link to comment
Share on other sites

αν εννοείς την προσαύξηση 79,8 ευρώ το μήνα, (προεραιτικά για όσους είναι κάτω των 35 ετών ή δεν έχουν συμπληρώσει 10 χρόνια ασφάλισης), η τελευταία ενημέρωση που είχα είναι ότι ισχύει κανονικά.

Επειδή είσαι αρκετά νέος μηχανικός, και πιθανόν δεν το γνώριζες, όντως η εκπαίδευση είναι η χειρότερη επιλογή (από πλευράς αμοιβής),και από ότι φαίνεται θα συνεχίσει για πολά χρόνια ακόμα.

Ισως θα πρέπει να αξιολογήσεις την επαγγελματική επιλογή σου, μιας και έχεις αρκετές δεκαετίες μπροστά σου. Σκέψου όλες τις επιλογές σου, και πάρε τις αποφάσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

αν εννοείς την προσαύξηση 79,8 ευρώ το μήνα, (προεραιτικά για όσους είναι κάτω των 35 ετών ή δεν έχουν συμπληρώσει 10 χρόνια ασφάλισης), η τελευταία ενημέρωση που είχα είναι ότι ισχύει κανονικά.

Επειδή είσαι αρκετά νέος μηχανικός, και πιθανόν δεν το γνώριζες, όντως η εκπαίδευση είναι η χειρότερη επιλογή (από πλευράς αμοιβής),και από ότι φαίνεται θα συνεχίσει για πολά χρόνια ακόμα.

Ισως θα πρέπει να αξιολογήσεις την επαγγελματική επιλογή σου, μιας και έχεις αρκετές δεκαετίες μπροστά σου. Σκέψου όλες τις επιλογές σου, και πάρε τις αποφάσεις σου.

Δυστυχώς το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω. Επίσης δεν 8α είναι για πολύ ακόμα 79 ευρώ και σύντομα θα φτάσει τα 133 και βάλε... Το θέμα είναι αν έχει ξεκινήσει δικαστικός αγώνας για το "υποχρεωτικό" του πράγματος. Έχεις καμία ενημέρωση επ' αυτού?

Link to comment
Share on other sites

όπως σου είπα και πριν, δεν υπάρχει καμία εξέλιξη. Για να υπάρχει εξέλιξη πρέπει να υπάρχει και τελεσίδικη δικαστική απόφαση από Β βάθμιο δικαστήριο, δηλαδή βάλε 3-5 χρόνια (χωρίς λοιπές καθυστερήσεις).

καλή υπομονή

Link to comment
Share on other sites

όπως σου είπα και πριν, δεν υπάρχει καμία εξέλιξη. Για να υπάρχει εξέλιξη πρέπει να υπάρχει και τελεσίδικη δικαστική απόφαση από Β βάθμιο δικαστήριο, δηλαδή βάλε 3-5 χρόνια (χωρίς λοιπές καθυστερήσεις).

καλή υπομονή

 

Δηλαδή υπάρχουν μηχανικοί που έχουν προσφύγει στα δικαστήρια? Αυτό θέλω να μάθω. Αν εκκρεμεί η απόφαση κάποιου δηκαστηρίου όσο αργά και να έρθει... :wink:

Link to comment
Share on other sites

κατά περιόδουν στις σελίδες των ανακοινώσεων των παρατάξεων στο ενημερωτικό δελτίο του ΤΕΕ, βρίσκεις ανακοινώσεις σχετικά με αυτό και άλλα θέματα. Υπάρχει μια παράταξη "ακομάτιστο κίνημα για το ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ" (νομίζω στο site σου ΤΕΕ έχει τα τηλέφωνα/διευθύνσεις τους). Αυτοί το έχουν πάρει ζεστά το θέμα. Πρέπει να το ψάξεις και εσύ πάντως αν θεωρείς ότι σε θίγει, μην περιμένεις μόνο από τους άλλους, ξεκίνα το και θα δείς ότι θα έχεις ανταπόκριση από τους λοιπούς μηχανικούς (εκπαιδευτικούς και μη).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.