Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για κανάλια καλωδίων


Scrooge

Recommended Posts

Μια ερώτηση:

Πόσα κατά προσέγγιση καλώδια NYM 3x2,5 και πόσα UTP cat6 χωράει ένα κανάλι καλωδίων ανά μονάδα επιφάνειας διατομής ?

Πχ αν έχω ένα κανάλι 120 x 60 mm, το οποίο έχει διατομή 12 x 6 = 72 cm2, πόσα καλώδια NYM 3x2,5 χωράει και πόσα UTP 6 ?

Αν υποθέσουμε ότι χωράει πχ 20 καλώδια NYM 3x2,5, δηλ. 0,28 καλώδια ανά cm2, μπορούμε αναλογικά να πούμε ότι ένα κανάλι 60 x 40 mm (24 cm2) χωράει 0,28 x 24 = 7 καλώδια ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να υποθέσουμε και να μην υπολογίσουμε?Δεν εχω καταλάβει την ερώτηση μάλλον..

 

Επειδή λογω ανόμοιων διατομών (ορθογωνικών - κυκλικών1 - κυκλικών2 ) δεν μπορείς να υπολογίσεις με ακρίβεια. Προσωπικά οταν θέλω να χωρέσω κάτι κάπου.. παίζω με το autocad. Φτιάχνεις τις διατομές σου και τις χωράς δίνοντας και τα κενά που εσυ θεωρείς λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά οταν θέλω να χωρέσω κάτι κάπου.. παίζω με το autocad. Φτιάχνεις τις διατομές σου και τις χωράς δίνοντας και τα κενά που εσυ θεωρείς λογικά.

Αυτό θα έκανα κι εγώ αν ήξερα τις πραγματικές διαμέτρους των καλωδίων που αναφέρω παραπάνω. Μήπως τις γνωρίζει κανείς ?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι μόνο να δεις πόσα καλώδια χωράνε στη διατομή του καναλιού. Αυτό θα μπορούσε να σε καλύψει για ευθεία όδευση (αφήνοντας πάλι περιθώρια). Στις αλλαγές πορείας όμως, δυσκολεύουν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά Μίλτο, αλλα και στις αλλαγές πορείας μπορούμε να τα σχεδιάσουμε στη δυσμενέστερη περίπτωση (έστω 90 μοίρες), με ένα 3d σχεδιαστικοί ή ακόμα (πιο εύκολα) και με το Acad σε δυο όψεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ποσά καλώδια σου χωράει αλλά το κάθε καλώδιο τη φορτία σου τροφοδοτεί, ωμικά , επαγωγικά , γραμμικά , μη γραμμικά , αυτά συνήθως δεν παντρεύονται όλα μαζί σε ένα κανάλι , πόσο μάλλον αν οδεύει και utp.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ποσά καλώδια σου χωράει αλλά το κάθε καλώδιο τη φορτία σου τροφοδοτεί, ωμικά , επαγωγικά , γραμμικά , μη γραμμικά , αυτά συνήθως δεν παντρεύονται όλα μαζί σε ένα κανάλι , πόσο μάλλον αν οδεύει και utp.

Τα ΝΥΜ θα τροφοδοτούν αποκλειστικά Η/Υ και θα οδεύουν σε ξεχωριστό κανάλι από τα UTP.

Πάντως ήδη έχω ακολουθήσει τις προτάσεις σας: βρήκα τις διαμέτρους των καλωδίων και έχω φτιάξει ένα σχέδιο στο ACAD, όπου μπορώ να δω πόσα καλώδια χωρούν σε κάθε κανάλι.

Thanx.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.