Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντικατάσταση ΑΚΑΝ με panel


Scrooge

Recommended Posts

Είναι δυνατή η αντικατάσταση χαλύβδινων θερμαντικών σωμάτων (akan) με panel ? Με μια πρόχειρη έρευνα, είδα ότι οι αξονικές αποστάσεις των δύο τύπων διαφέρουν.

Επίσης, έχει κανείς αρχείο με τις θερμίδες των σωμάτων (akan & panel) ανά τύπο ?

Link to comment
Share on other sites

Για ΑΚΑΝ υπάρχουν στοιχεία σε διάφορα βιβλία. Για panel μόνο από καταλόγους κατασκευαστών, όπου οι περισσότεροι κλέβουν στις αποδόσεις. Οι πιο συντηρητικές αποδόσεις που έχω βρει είναι της buderus, τις οποίες ακολουθώ στην εκλογή σωμάτων (δεν βάζω buderus, παίρνω μόνο τις αποδόσεις από τον κατάλογο).

 

Τις αποδόσεις των ΑΚΑΝ μπορείς να τις δει και εδώ: http://www.gvarv.gr/edu/calcs.htm (έχει και ένα χρήσιμο εργαλείο για υπολογισμό απόδοσης με συνθήκες διαφορετικές από Q60 και μάλιστα, αν θες, με δεδομένη την παροχή και όχι τις θερμοκρασίες).

 

Όσο αφορά την αντικατάσταση, η βιοσσώλ έβγαζε panel με ίδια κέντρα με τα ΑΚΑΝ. Νομίζω όμως ότι σταμάτησε. Ψάξ΄το λίγο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μίλτο δεν νομίζω να τα σταμάτησε αλλά έχει ελλείψεις.

Αν θέλουμε να αντικαταστήσουμε akan σώματα με πάνελ άλλης εταιρίας εκτός biosol με τα γνωστά κέντρα των πάνελ τότε χρησιμοποιούμε εξαρτήματα S για να φέρουμε τα κέντρα....

Αυτά τα S βγαίνουν για την συγκεκριμένη δουλειά και υπάρχουν στην αγορά σε διάφορα μήκη....

Φυσικά είναι λίγο περιπέτεια για τον μάστορα και το αποτέλεσμα δεν είναι πάντα αισθητικά καλό....πάντως η δουλειά σου γίνετε.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Καλησπέρα,

 

θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ το ίδιο για την αντικατάσταση των παλιών καλοριφέρ με πάνελ...επειδή η συνομιλία ήταν το 2011, αν έχει αλλάξει κάτι. μπορώ να κάνω την αντικατάσταση ή δεν συμφέρει και να πάρω καινούρια παλιού τύπου;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.