Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσαύξηση ισχύος σωμάτων


Jeff

Recommended Posts

Συνάδελφοι..... είμαι νεος μηχανικός (Μηχ/γος) και μόλις ανέλαβα μια καινούρια μελέτη θέρμανσης για μια κατοικία. Πραγματικά όμως χωλαίνω διότι στο μονοσωλήνιο σύστημα που θέλω να μελετήσω δεν είμαι σίγουρος για το πόσες θερμίδες να δώσω σε κάθε σώμα. Από άλλες μελέτες που συγκρίνω οι μελετητές δίνουν από 20-40% περισσότερες θερμίδες σε κάθε σώμα απ'ότι βρήσκουν στη μελέτη Θερ. Απωλειών. Κάποιος πιο έμπειρος μελετητής θα το εκτιμούσα πολύ αν μου έδεινε μια συμβουλή......

 

Καλώς ήρθες στο φόρουμ. Συμπλήρωσε σωστά το επάγγελμα στο προφίλ σου. Επίσης, προσπάθησε να επιλέγεις τη σωστή κατηγορία για να δημιουργείς νέο θέμα. Δες τους Κανόνες Συμμετοχής

miltos

Link to comment
Share on other sites

το σύνηθες είναι να θεωρείς μια προσαύξηση των 20% στις θερμικές απώλειες.

 

με βάση ποιο πρότυπο έκανες τον υπολογιαμό των θερμικών απωλειών?

 

πλέον το ισχύον πρότυπο είναι το ΕΝ12831.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφε....

 

Με το πρότυπο DIN77-83 έκανα τη μελέτη. Να είμαι ειληκρινής στο πρόγραμμά μου έφτιαξα εκ νεου τη μελέτη με βάση το πρότυπο ΕΝ12831 που πραγματικά με βοήθησε πολύ!!!!! ;)

 

Απ'ότι όμως καταλαβαίνω είναι πιο πολύ στην κρίση του μελετητή πόση προσαύξηση θα δώσει στις θερμίδες. Έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλά!!!

Σ'ευχαριστώ και πάλι.

 

Βλέπεις είμαι νέος μηχανικός και έχω ένα θέμα αυτοπεπείθησης :oops:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.