Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνική περιγραφή σωληνώσεων βυτιοφόρου αυτοκινήτου διανομής πετρελαίου θέρμανσης


Cosk

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος συνάδελφος έχει φωτογραφίες από το κύκλωμα καυσίμου βυτιοφόρου πετρελαίου θέρμανσης όπου να φαίνονται οι χρωματισμοί των σωληνώσεων τις οποίες να μπορεί να αναρτήσει στο forum.

 

Μου έχει ζητηθεί να κάνω μία μελέτη και θα ήθελα να γνωρίζω εκ των προτέρων ποιά είναι τα πραγματικά μέρη που απεικονίζονται στο σχέδιο του κυκλώματος που παρουσιάζεται στο αρθρο 286 της υ.α. Φ2-2524/07 (ΦΕΚ 1685/Β/23-08-07).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου,

 

στο ΦΕΚ που αναφέρεις στο άρθρο 2 τα λεει όλα με λεπτομέρεια για το ποιες σωλήνες απο το κυκλωμα θα πρεπει να βαφτούν μπλε, ποιες κίτρινες και ποιες κόκκινες. Επίσης στο ΦΕΚ αναφέρει ότι η κατασκευή πιστοποιείται απο Διπλωματούχο Μηχανολόγο Μηχανικό. Στην παρακατω σελιδα μπορεις να βρεις το ΦΕΚ:

http://www.et.gr/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=104&lang=el

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα xrimi,

 

τελικά την έκανα την μελέτη χωρίς πρόβλημα. Το ΦΕΚ που ανέφερες το είχα διαβάσει απλά ήθελα να έχω μία εικόνα ενός κυκλώματος καυσίμου βυτιοφόρου πετρελαίου θέρμανσης πριν πάω να δω το όχημα έτσι ώστε να γνωρίζω ποιό μέρος είναι ποιό.

 

Επίσης όσο αφορά τα δικαιώματα υπογραφής ενημερώθηκα από το ΤΕΕ ότι η κατασκευή μπορεί να πιστοποιηθεί και απο Διπλωματούχο Ηλεκτρολόγο Μηχανικό.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα Cosk,

 

Μήπως μπορείς να με διαφωτίσεις για την αμοιβή μίας τέτοιας μελέτης;

Ενδιαφέρομαι και γω να ασχοληθώ αλλά δε ξέρω από που να ξεκινήσω.

Μήπως βρήκες κάπου υπόδειγμα για να έχω ένα μπούσουλα (πως να είναι το σχεδιάγραμμα, αν χρειάζεται να λέει κάτι συγκεκριμένο η δήλωση μηχανικού κλπ).

Οποιαδήποτε λεπτομέρια θα με βοηθούσε.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.