Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά σε δώμα - κάτοψη δώματος


anason

Recommended Posts

Καλησπέρα!!

 

Μετά από πολύωρη αναζήτηση για απάντηση της απορίας μου στο φόρουμ κατέληξα πως θα πρέπει να θέσω απευθείας την ερώτηση που έχω καθώς έχω διαβάσει άπειρες πληροφορίες και έχω μπερδευτεί απείρως από τις διαφορετικές πηγές...

 

Τελικά μπορεί κάποιος να μου πει συνοπτικά που απαιτείται η κάτοψη του δώματος προκειμένου να γίνει εγκατάσταση φ/β σε δώμα <10kwh, που κατατίθεται και τι περιλαμβάνει;

 

Δηλαδή κατατίθεται κάτοψη δώματος και στην ΔΕΗ και στην πολεοδομία για την έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας;

Κατατίθεται κάτοψη δώματος που δεν περιέχει τα φ/β;

Απαιτείται τοπογραφικό προκειμένου για την ΕΕΜΚ;Και σχεδιάγραμμα κάλυψης του οικοπέδου;(Υποτίθεται είναι εντός σχεδίου)

Θα πρέπει να είναι εγκεκριμένη η κάτοψη από την πολεοδομία; Αν υποθέσω πως ναι σε περίπτωση που δεν υπάρχουν σχέδια της οικοδομής γιατί είναι χτισμένη το 60' (και έτσι μου είπε ο ιδιοκτήτης) τι γίνεται;

 

Το πρόβλημα είναι πως μου ζητάει πελάτης να του κάνω κάτοψη δώματος προκειμένου να την χρησιμοποιήσει για φ/β χωρίς όμως να μου έχει αναθέσει την διαδικασία (εννοω ότι εμπίπτει σε πολιτικό μηχανικό) και δεν θέλω να του δώσω ένα σχέδιο με την σφραγίδα μου που να μην ξέρω πως και που μπορεί να το χρησιμοποιήσει τελικά και που θα το καταθέσει.

Εγώ ως ανίδεη υπέθετα ότι απλά την χρειάζεται η εταιρεία φωτοβολταϊκών για την μελέτη της η οποία αυτή με την σειρά της καταθέτει τα απαραίτητα δικαιολογητικά...

Όχι τίποτα άλλο αλλά αν πρόκειται για κάτι επίσημο να ζητήσω άλλη αμοιβή..

 

Ευχαριστώωωω!

Link to comment
Share on other sites

Μικρης κλιμακας δεν βγαινει για φ/β επι οικιας.Οποτε δεν θα παει σε πολεοδομια καμια κατοψη με φ/β.Κατοψη δωματος με διαγραμμα καλυψης καταθετεις στη ΔΕΗ μαζι με ολα τα υπολοιπα εγγραφα και την αιτηση αλλα δεν απαιτειται να ειναι εγκεκριμενη απο την πολεοδομια.

Προφανως ο πελατης σου θελει την κατοψη για να τη δωσει σε καποια εταιρεια αλλα καλλιστα μπορεις να τον ρωτησεις για τη χρηση της.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αν θέλουμε να κατασκευάσουμε σκέπαστρο με πάνελ, δηλαδή να τοποθετήσουμε βάσεις σε τοίχο και πάνω στις βάσεις τα πάνελ, χρειάζεται έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας;

Link to comment
Share on other sites

Δεν επιτρέπεται να κάνεις κάτι τέτοιο πολεοδομικά και δεν θα είναι καθόλου μα καθόλου ασφαλής η κατασκευή.

 

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κατασκευάσεις σκέπαστρο με οικοδομική άδεια και να βάλεις εκεί πάνω τα φ/β.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή χρειάζεται κάτοψη δώματος ή στέγης υπογεγραμμένη και σφραγισμένη από πολιτικό ή τοπογράφο μηχανικό σε περίπτωση που δεν υπάρχει?Το ρωτάω αυτό γιατί ακόμα και σε καινούρια κτίρια δεν υπάρχει ....ή ακόμα εάν υπάρχει δεν συμφωνεί με την υφιστάμενη κατασκευή....Τέλος υπάρχει διαφορά σε αυτή την απαίτηση στα εντός και εκτός σχεδίου?Σε κάποιες ΔΕΗ το ζητάνε πλέον ενώ μέχρι τώρα δεν το ζητούσαν.

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται σε περίπτωση που η πολεοδομία έχει χάσει το φάκελο; Δέχεται η ΔΕΗ νέα κάτοψη απο μηχανικό χωρίς να είναι εγκεκριμένη απο τη πολεοδομία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.