Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επισκευή πρόσοψης-απαιτούμενα δικαιολογητικά


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Ξενες δημοσιευσεις:

 

 

1)Αναλυτικός προϋπολογισμός, όψεις - κατόψεις ικριωμάτων, τοπογραφικό διάγραμμα (ίσως, αν το υπάρχων δεν είναι σύμφωνα με τις προδιαγραφές), φωτογραφίες, αν χρειαστεί ΕΠΑΕ αιτιολογημένη έκθεση, αμοιβές φορολογικά, ΙΚΑ πίνακας 3 κλπ.

 

2)Η πολεοδομία Θεσσαλονίκης έχει αναρτήσει μια πρότυπη τεχνική έκθεση η οποία αναγράφει:

"Στις εξωτερικές όψεις του κτηρίου θα τοποθετηθούν μεταλλικά ικριώματα, σε .......... (πχ. όλο το πλάτος) και .......... (ύψος) της οικοδομής προκειμένου να ελεγχθούν .......... (πχ τα εξωτερικά επιχρίσματα) και να καθαιρεθούν τα επικίνδυνα και να αποκατασταθούν, όπως και .......... (για λοιπές εργασίες ή ό,τι άλλο προβλέπεται να γίνει).

 

Θα δημιουργηθούν επίπεδα εργασίας, το πρώτο σε ύψος .......... (πχ. 4,00μ) και τα υπόλοιπα κάθε .......... (πχ. 3,00μ), με προστατευτικά οριζόντια στηρίγματα και επικαλυμμένα με λινάτσα για αποφυγή πτώσης αντικειμένων.

 

Η τοποθέτηση των ικριωμάτων και οι εργασίες σ' αυτά θα πληρούν τις σχετικές διατάξεις που προβλέπονται από:

1. Το Π.Δ.778/19-26.8.1980 (ΦΕΚ 193/Α) "Περί μέτρων ασφαλείας κατά την εκτέλεση οικοδομικών εργασιών".

2. Το Π.Δ.1073/12-16.9.1981 (ΦΕΚ 260/Α) "Περί μέτρων ασφαλείας κατά την εκτέλεση εργασιών εις εργοτάξια οικοδομών και πάσης φύσεως έργων αρμοδιότητας Πολιτικού Μηχανικού".

3. Το Ν.1396/15-15.9.1983 (ΦΕΚ 126/Α) "Υποχρεώσεις λήψης και τήρησης των μέτρων ασφαλείας στις οικοδομές και λοιπά τεχνικά έργα".

4. Το Π.Δ.305/29-29.8.1996 (ΦΕΚ 212/Α) "Ελάχιστες προδιαγραφές ασφαλείας και υγείας που πρέπει να εφαρμόζονται στα προσωρινά ή κινητά εργοτάξια σε συμμόρφωση προς την οδηγία 92/57 ΕΟΚ".

5. Το Ν.1430/12-18.4.1984 (ΦΕΚ 49/Α) "Κύρωση της 42 Διεθνούς Σύμβασης Εργασίας που αφορά τις διατάξεις ασφαλείας στην οικοδομική βιομηχανία και ρύθμιση θεμάτων που έχουν άμεση σχέση μ' αυτή".

Θεσσαλονίκη, ..........

Ο Συντάκτης

(υπογραφή και επαγγελματική σφραγίδα)"

Το παραπάνω υποβάλλεται σε δύο αντίγραφα.

 

 

3)Πειραιάς, περιοχή Καστέλλας, (ιστορικό κέντρο το λένε αυτό το χάλι) και όλες οι άδειες στην ΕΠΑΕ... Λοιπόν, μου ζήτησαν όψεις και τοπογραφικό, την άδεια, δεν μου μιλήσαν για βαψίματα όψεων αλλά δεν έχω τελειώσει ακόμα οπότε δε ξέρω ακόμη...

Επίσης στο ΙΚΑ μου ζητάνε το 50%+1 των συμβολαίων ώστε να κυνηγήσουν τους ιδιοκτήτες (για 23 ένσημα μιλάμε)...

Στο ΙΚΑ έχω κολλήσει γιατί περιμένω να μαζέψω τα συμβόλαια. (20 διαμερίσματα).

 

 

Για συνδιασμους χρωματων μπορεις να χρησιμοποιησεις το http://www.easyrgb.com

ειναι εν μερει ελευθερο λογισμικο

και το vibedeco της βιβεχρωμ http://www.vivechrom.gr/htmlsite/vivedeco.asp

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.