Μετάβαση στο περιεχόμενο

ποια τελικα η διαδικασια για τα αυθαιρετα;


krotalias44

Recommended Posts

ρε παιδιά, ψάχνω το forum, διάβασα ότι επίσημο έχει κυκλοφορήσει για τις τακτοποιήσεις του ν.4014, αλλά τελικά δεν έχω καταλάβει ποια είναι η πραγματική διαδικασία....

στο φεκ του νόμου λέει ότι γίνεται αίτηση στην πολεοδομία, ενώ όλες οι οδηγίες αναφέρουν το ηλεκτρονικό σύστημα...

τελικά, γνωρίζει κανείς με απλά και λίγα λόγια τί πρέπει να κάνουμε για να δηλώσουμε αυθαίρετο ενός πελάτη;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο ΤΕΕ.γρ και εκεί που λέει για τα αυθαίρετα.Πριν μπεις στο σύστημα διάβασε τις οδηγίες χρήσης του προγράμματος που λέει όλη τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι , προτείνω να συνοψίσουμε οτι έχει καταλάβει ο καθένας όσον αφορά στην διαδικασία. Π.χ. εγώ έχω καταλάβει τα εξής:

 

α) Έρχεται ο ιδιοκτήτης με όποια σχέδια έχει στην κατοχή του, περιγράφει την περίπτωση και με καλεί για αυτοψία.

β) Κάνω την αυτοψία, ελέγχοντας τα υπάρχοντα σχέδια (τοπογραφικό,κάτοψη,τομή και διάγραμμα κάλυψης) και αν απαιτείται κάνω νέες αποτυπώσεις.

γ) Βάσει των παραβάσεων που εντοπίζω, εκτιμώ ένα πρόστιμο καθώς και την αμοιβή μου.

δ) Εισάγω την περίπτωση στο σύστημα του ΤΕΕ και δίνω στον πελάτη τον κωδικό για να πληρώσει το παράβολο.

Όλα αυτά μέχρι τέλος του Νοέμβρη.

Κατόπιν:

ε) Καταθέτω τα απαραίτητα σχέδια-δηλώσεις-φωτογραφίες ηλεκτρονικά και υπολογίζεται το τελικό πρόστιμο από το σύστημα.

ζ) Ο ιδιοκτήτης ξεκινά την αποπληρωμή του προστίμου μετρητοίς ή σε δόσεις.

η) Αφού κατατεθούν όλες οι πληρωμές, ολοκληρώνεται η υπαγωγή στον νόμο.

Όλα αυτά μέχρι τέλος Μάρτη.

 

Για λόγους οικονομίας χρόνου, παρέλειψα κάποια ενδιάμεσα αυτονόητα βήματα. Έχω όμως τις εξής απορίες:

α) Ζητάω τίτλους ιδιοκτησίας; Πως ξέρω την σχέση αυτού που προσκομίζει τα σχέδια; Ποια σχέδια γίνονται δεκτά; Μόνο τα εγκεκριμένα της πολεοδομίας;

β) Πότε κάνω νέες αποτυπώσεις; Σε ποιες περιπτώσεις;

γ) Χιλιάδες απορίες που δεν τις συζητώ εδώ.

ε) Απαιτείται πάντοτε νέο εξαρτημένο τοπογραφικό και διάγραμμα κάλυψης; Ποιές είναι οι νέες αποτυπώσεις που απαιτούνται ούτως ή άλλως και ποιες ανά περίπτωση;

 

Υ.Γ. Ίσως πολλά να έχουν απαντηθεί αλλά η αναζήτηση δεν βοηθάει πλέον αφού έχουν ανοιχθεί πάρα πολλά διαφορετικά θέματα με εκατοντάδες συνολικά σελίδες για τα αυθαίρετα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.