Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΤΣΜΕΔΕ Η ΙΚΑ?


GIANNIS9480

Recommended Posts

Καλησπέρα και χαιρετίζω όλους τους μηχανικούς.

 

Αναφέρω εν τάχει το θέμα μου που είναι το εξής:

 

Είμαι ασφαλισμένος μηχανικός στο ΤΣΜΕΔΕ εδώ και 5 χρόνια, ενώ η γυναίκα μου είναι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ. Η γυναίκα μου είναι καθηγήτρια ξένων γλωσσών και δουελυει σε φροντιστήρια με συμβάσεις 7-8 μήνες κάθε χρόνο και το καλοκαίρι μπαίνει σε ταμείο ανεργίας. Όπως καταλαβαίνετε οι αποδοχές της μηνιαίως από τα φροντιστήρια είναι πενιχρές (ιδίως φέτος) που φτάνουν τα 350-400 ευρώ. Τον Απρίλιο πρόκειται να αποκτήσουμε το πρώτο μας παιδί και οι απορίες μου είναι αρκετές (καθότι άσχετος με το θέμα και καθότι τα έξοδα είναι πλέον δυσβάσταχτα...) και ελπίζω στη βοήθειά σας.

 

1) Αν γράψω τη γυναίκα μου στο ΤΣΜΕΔΕ σαν έμμεσο μέλος μπορώ να πάρω επίδομα τοκετού (2500€)?

2)Σε αυτή την περίπτωση οι παροχές (υγειονομικές-ιατροφαρμακευτικές) θα είναι όποιες και οι δικές μου, δηλαδή ότι ισχύει και για μένα ισχύει και για αυτήν?

3)Ασφαλιστικά και συνταξιοδοτικά πως καλύπτεται η γυναίκα μου? Σταματάει να παίρνει ένσημα από το ΙΚΑ και μετράει ως συντάξιμος ο χρόνος ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ?

4)Μπορεί να μπαίνει ταμείο ανεργίας τα καλοκαίρια, όταν θα λήγουν οι συμβάσεις περιορισμένου χρόνου που κάνει με τα φροντιστήρια?

5)Επίσης, πόσους μήνες πριν και πόσους μήνες μετά τη γέννα καλύπτεται από κάποιο επίδομα (π.χ. λοχείας που υπάρχει στο ΙΚΑ) από το ΤΣΜΕΔΕ και πόσο είναι το ποσό αυτό?

6) Οι εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ για εμένα αυξάνονται με την είσοδο της γυναίκας μου ως έμμεσα ασφαλιζόμενης?

7) Πληρώνει κάποιες εισφορές η γυναίκα μου με την είσοδο της στο ΤΣΜΕΔΕ, δηλαδή οι μηνιαίες εισφορές της είναι βάσει ποσοστών του ΤΣΜΕΔΕ?

8 ) Επισκέψεις σε γυναικολόγο, ιατρικες εξετάσεις, φάρμακα πριν και κατά τη διάρκεια της γέννας καλύπτονται από το ΤΣΜΕΔΕ?

9) Θα γεννήσουμε στην κλινική ΡΕΑ (εκεί είναι ο ιατρός μας). Αυτό είναι συμβεβλημένο με το ΤΣΜΕΔΕ (είναι εντελώς καινούριο μαιευτήριο.

 

Συγνώμη αν σας κούρασα με τις ερωτήσεις μου...Είναι πολλές το ξέρω, αλλά χρόνος δεν υπάρχει για ψαξιμο σε βάθος (λογω ωραρίου) και δυστυχώς και χρήμα πλέον.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρω όλους σας.

Link to comment
Share on other sites

Στο ΤΣΜΕΔΕ μπορουν να ασφαλιστουν εξαρτωμενα απο εσενα μελη της οικογενειας σου.

Η γυναικα σου , εφοσον δουλευει, δεν ειναι εξαρτωμενο μελος-εχει δικη της ασφαλεια. Αρα ΙΚΑ.

 

Μπορεις ομως να επιλεξεις που θα ασφαλισεις το παιδι σου-ΙΚΑ η ΤΣΜΕΔΕ

Link to comment
Share on other sites

Και αν την εγγράψεις, (πρέπει να διαγραφεί πρώτα από το ΙΚΑ όταν παρέλθει ο χρόνος που την ασφαλίζει) θα έχει ΜΟΝΟ υγειονομική περίθαλψη και όχι συνταξιοδοτική κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μαλλον μας κανεις πλακα.

Τι ταμειο ανεργιας και επιδομα λοχειας ονειρευεσαι;

Ουτε οι αμεσα ασφαλισμενες δεν τα παιρνουν αυτα.

Καλυτερα στο ΙΚΑ, εδω ενα επιδομα τοκετου μονο 2500 δινουν και τελος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.