Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνδυασμός τζακιού - Μπάρμπεκιου


vasilik

Recommended Posts

Γεια σας και καλώς σας βρήκα στο forum σας.

 

Δεν είμαι μηχανικός και ζητώ συγνώμη προκαταβολικά εαν η ερώτησή μου δεν ευσταθεί!

 

Μένω στον 2ο όροφο μιας ενιαόροφης πολυκατοικίας. Στο μπαλκόνι υπάρχει μπάρπεκιου. Υπάρχει δυνατότητα να τοποθετηθεί τζάκι από την μέσα πλευρά του τοίχου και ο καπνός να περνά από την καμινάδα του μπάρμπεκιου ?

Ακολουθεί ένα διάγραμμα του χώρου. Με μαύρο είναι το μπάρμπεκιου.

 

fireplaceq.jpg

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Πρακτικα γινεται ομως θα συναντησεις καποιες κατασκευαστικες δυσκολιες..

Δυο που μου ερχονται πρωτα πρωτα ειναι οι εξης :

 

1) Θα χρειαστεις την υπαρξη καποιου διαφραγματος στο σημειο που θα ''ενωνονται'' οι καμιναδες πανω απο την εστια του μπαρμπεκιου, οπως και πανω απο την εστια του τζακιου ετσι ωστε να δημιουργεις στεγανη διοδο για την χωρις προβλημα διελευση του καπνου..

Δηλαδη οταν θα λειτουργεις το μπαρμπεκιου θα κλεινεις το νταμπερ του τζακιου, ετσι ο αερας θα κανει κυκλωμα μονο μεταξυ καμιναδας-μπαρμεκιου και αναλογα οταν λειτουργεις το τζακι θα κλεινεις το διαφραγμα του μπαρμπεκιου..

 

2) Θα χρειαστεις μερεμετια στην ηδη υπαρχουσα καμιναδα του μπαρμπεκιου για να χωνευτει εκει μεσα και η καμιναδα του τζακιου..

 

3) Θεωρω οτι η παραλληλη λειτουργια τους δεν υφισταται..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Εαν υπάρχουν κατασκευαστικές δυσκολίες που μπορούν εύκολα να λυθούν τότε δεν νομίζω να έχει πρόβλημα ένας έμπειρος κατασκευαστής.

Φυσικά όταν δουλεύει το χειμώνα το τζάκι δεν θα θέλουμε να βγαίνουμε στο μπαλκόνι μέσα στο κρύονα ψύνουμε τα παϊδάκια :smile:

Οπότε ξεκινώ την αναζήτηση!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω κατασκευάσει, πρέπει να σου πω ότι πρέπει να προσέξεις πολύ ώστε το διάφραγμα αφενός να κλείνει απόλυτα στεγανά (και στις δύο θέσεις) αφ' ετέρου δε να προσφέρει και κάποια θερμομόνωση γιατί αλλοιώς η ψυχρή επιφάνεια θα σου δημιουργεί προβλήματα στον ελκυσμό της καμινάδας. Πάντως δεν είναι κάτι δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

@ vasilik

Καλησπέρα και από 'μένα και καλώς ήλθες στο forum!

Εκτός από τις παραπάνω τοποθετήσεις των φίλων μηχανικών,οι οποίες σε κατατοπίζουν άριστα στο τεχνικό

μέρος του εγχειρήματός σου,θα σου πρότεινα να προβληματιστείς και για τα παρακάτω:

1) Μήπως πρέπει πρώτα ν' αποτανθείς σε μηχανικό ώστε η κατασκευή σου να είναι νόμιμη?

2)Στο μπάρμπεκιου που ήδη έχεις,υπάρχει ικανοποιητική ελκυστικότητα?

Αυτό το αναφέρω διότι γράφεις ότι η πολυκατοικία σου είναι εννιαόροφη και εσύ μένεις στον 2ο όροφο.

Εφτά όροφοι λοιπόν είναι αρκετοί ώστε να υπάρχει μειωμένη ελκυστικότητα εάν δεν γίνει σωστή εργασία.

Σε μιά τέτοια περίπτωση θα πρέπει να προνοήσεις για ύπαρξη γραμμής ρεύματος στη ταράτσα ώστε να

τροφοδοτήσεις ένα ''καπέλο'' με ενσωματωμένο μοτέρ.

3)Το μπάρμπεκιου που έχεις είναι νόμιμα δηλωμένο στην πολεοδομία βάσει αρχιτεκτονικών σχεδίων?

Σε αντίθετη περίπτωση,μήπως η κατασκευή που προτίθεσαι να κάνεις σου δημιουργήσει προβλήματα με

άλλους ενοίκους?

Αν εκπλήσεσαι από την ερώτηση,απλά ν' αναφέρω ότι κάποιοι κατασκευαστές προκειμένου να κάνουν πιό

ελκυστικά τα προς πώληση διαμερίσματα,προσέθεταν μπάρμπεκιου ή τζάκια τη τελευταία στιγμή κατά την κατασκευή

των οικοδομών,χωρίς αυτά να είναι περασμένα από την πολεοδομία μέσα από τα κατατεθειμένα σχέδια.

Αυτή η ενέργεια μπορεί να ήταν πταισματάκι μέχρι πριν λίγο καιρό,τώρα πιά όμως που απαιτείται βεβαίωση μή

αυθαιρεσιών από μηχανικό,αυτές οι αυθαιρεσίες ή δηλώνονται με τίμημα κάποιο πρόστιμο,ή αποξηλώνονται.

4) Έχεις σκεφθεί-ενημερωθεί επαρκώς για το τι κατασκευή τζακιού είναι η ενδεδειγμένη σύμφωνα με τον χώρο σου και

βέβαια την οικονομική σου δυνατότητα?

Συγνώμη αν σε βάζω σε σκέψεις,αλλά πάντα πίστευα και πιστεύω ότι ακόμα και κάτι τόσο απλό όπως ένα τζάκι,πρέπει

να το φτιάχνουμε νόμιμα,με ασφάλεια και τεχνικά λειτουργικό ώστε να μπορούμε να το χαρούμε αβασάνιστα.

Καλή επιτυχία και καλά καψίματα (καυσόξυλων εννοώ).

Link to comment
Share on other sites

"Ταχυδρόμε" σε ευχαριστώ για τα ερωτήματά σου και καλά κάνεις και μου τα θέτεις για να τα έχω υπόψην μου!

Το κυρίως ερώτημά μου ήταν εαν όντως ο συνδυασμός τζακιού και μπάρμπεκιου μπορεί να γίνει στην ίδια καμινάδα. Όπως μου λέτε, γίνεται...

 

Οπότε προσέχω τις λεπτομέρειες και ψάχνω να βρω κάποιον τζακά που θα ξέρει το τι θα πρέπει να κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.