Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγη διαρρύθμισης σε ισόγειο στο οποίο υπάρχει τμήμα εκτός νομίμου περιγράμματος


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έχω μια περίπλοκη περίπτωση, όποιος μπορεί ας πει την γνώμη του .

Σε ισόγειο νομιμοποιημένο με Ο.Α. στο οποίο υπάρχει τμήμα εκτός νομίμου περιγράμματος, έχει γίνει αυθαίρετα ολική αλλαγή διαρρύθμισης.

Στις απαντήσεις του Υπεκα αναφέρει ότι στον 4014/11 δεν υπάγονται αλλαγές διαρρύθμισης. Στο τμήμα όμως του εκτός νομίμου περιγράμματος επιτρέπονται όμως μόνο εργασίες υγιεινής και χρήσης.

1) Άρα το τμήμα αυτό είναι αυθαίρετο παρόλο που έχει υπολογιστεί στην δόμηση;

2) Αν ναι δηλώνεται στ ον 4014/11; Και πως; Με τετραγωνικά μέτρα ; η με αναλυτικό;

3)Το εντός νομίμου περιγράμματος πάει με νομιμοποίηση με Ο.Α. και παράβολο των 500 ευρώ;

4) Αν δεν τακτοποιούνται τι γίνεται με την βεβαίωση ;

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα καλά να πω τη γνώμη μου. Λες ότι υπάρχει τμήμα ισογείου νομιμοποιημένο και τμήμα εκτός νόμιμου περιγράμματος, δηλαδή συμπεραίνω προσθήκη αυθαίρετη χωρίς καμία άδεια. Καταρχάς για το νόμιμο κομμάτι μπορείς με Εργασίες Μικρής Κλίμακας να κάνεις αλλαγή διαρρύθμισης. Για το υπόλοιπο κομμάτι 2 περιπτώσεις:

- Μπορεί να νομιμοποιηθεί, οπότε πληρώνεις παράβολο και μετά βγάζεις άδεια νομιμοποίησης.

- Δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί, οπότε υπαγωγή σε ρύθμιση ν. 4014/11 και πρόστιμο ανάλογο (προφανώς με τμ όχι αναλυτικό).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.