Μετάβαση στο περιεχόμενο

Kλείσιμο κενού μεταξύ δύο κτιρίων


 

Recommended Posts

Συνάδελφοι μία ερώτηση από ένα μηχανολόγο.

σε δικό μου κτίριο θέλω να κλέισω ένα κενό που υπάρχει μπροστά από τις κύριες εισόδους κατοικιών που κατασκευάζονται τώρα.

Σας παραθέτω φωτογραφίες απο κάτω και από πάνω

http://imageshack.us/photo/my-images/210/p1020767222222222222.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/338/p10207742222222222222.jpg/

 

Το πάχος της περιμετρικής ορίζόντιας πλάκας είναι 0,20m

 

Έχετε να μου προτείνετε κάποια λύση;

Το βάρος που θα σηκώνει η κατασκευή θα είναι μόνο των ανθρώπων που θα περνάνε για να μπούν στις δύο κατοικίες.

Να σας πώ οτι δεν μπορούμε να τα ενώσουμε εντελώς λόγω συστολών-διαστολών.(τα δυο κτίρια που ενώνονται είναι 150m2 έκαστο)

Μέτα από συζητήσεις με σιδεράδες σκέφτομαι το εξης:

http://imageshack.us/photo/my-images/810/57733886.jpg/

κάθετους κοιλοδοκούς 120 χ 80 mm και από πάνω λαμαρίνα πάχους 4 ή 5 mm που θα πατάει και στις πλάκες μπετόν 0,20m περιμετρικά.

οι δοκοί στην μια μεριά πακτωμένοι με στριφώνια και μεταλλικά ούπατ και στην άλλη να μπορούν να "κυλισουν" πάνω σε βάση όπως στο σχέδιο.

Αυτή βέβαια είναι μια λύση που προτείνω εγώ που δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις στα στατικά.

 

Έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη λύση;Εάν κατασκευάσω αυτό θα έχω πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Θέματα για προβληματισμό.

1. Ως προς τα κινητά φορτία δεν είναι 2-3 άνθρωποι αλλά 2kPa ή ένα συγκεντρωμένο στο μέσο 1kN

2. Τα βύσματα δεν έχουν την καλύτερη τους όταν τα τοποθετείς στο μέτωπο της πλάκας (υπάρχει θέμα ελέγχου αντοχής του σκυροδέματος σε κατακόρυφη τέμνουσα)

3. Πρέπει να δεις τι σημαίνει η προσθήκη σου στην υπόλοιπη πλάκα.

4. Η ολίσθηση που θες να κάνεις θα πρέπει να έχει ικανότητα στήριξης σε οριζόντια μετακίνηση μεταξύ των κτιρίων συν κάποια ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

από τα θέματα που θίγεις μόνος το το 2ο καταλαβα πλήρως και λιγο το 3ο.Η αλήθεια είναι οτι ρώτησα ένα αρχιτέκτονα ο οπόιος με παρέπεμψε σε στατικό.Ρώτησα τον στατικό και του είπα και την ιδέα μου και του φάνηκε οκ.Δεν μου είπε οτι χρειάζεται μελετη.Με το ματι του φάνηκε εντάξει και γω δεν έδωσα σημάσια(λεω αφου ο στατικος λεει οκ δεν ειναι κατι το σημαντικο).Για κάποιο λόγο μου γεννηθηκαν κάποιες αμφιβολίες.

 

str_eng υπάρχει άλλη λύση για τετοια περίπτωση;κατι με ελαφρομπετόν ίσως;

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο αναφέρεται σε ελάχιστα φορτία φορτία σχεδιασμού.

 

Το τελευταίο αναφέρεται στην αναγκαιότητα ύπαρξης του αρμου. Αυτός (υποθέτω δεν έχω σχεδιάσει τα κτίρια) καλύπτει μετακινήσεις λειτουργίας που είναι μικρές αλλα και πιθανόν σεισμικές που είναι πολυ μεγαλύτερες. Αρα ο σχεδιασμός θα πρέπει να το λάβει υπόψη.

 

Αν έχεις δείξει την λύση σου σε στατικό τότε υποθέτω ότι έχεις ήδη μια υπεύθυνη άποψη. Παρόλα αυτα, προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν μπορεις (εγώ τουλάχιστον ) να προωθεις λύσεις για κατασκευή χωρίς την βάσανο κάποιας μελέτης. Αλλα αντιλαμβάνομαι ότι μιλώ σε κάποιο που σε κάθε περίπτωση, δεν ξέρει, αλλα καταλαβαίνει.

 

Γιατί ελαφροσκυροδεμα; Υπάρχει πρόβλημα αντοχής του υφιστάμενου;

 

Ιδέες (λύσεις) δεν είναι δυνατό να βρεις μέσα απο ένα φόρουμ. Αυτές θα βρεθούν μέσα απο μια εργασία σε συγκεκριμμενη βάση με δεδομένα και υπευθυνότητα. Σε ένα φόρουμ γίνεται μια συζήτηση σε γενική βάση και εκφράζονται απόψεις αλλα σε καμμιά περίπτωση υπεύθυνες λύσεις.

Edited by Str_eng
Link to comment
Share on other sites

το ελαφροσκυρόδεμα το ανέφερα γιατι και μενα μου το προτειναν σαν λύση.Να το γέμιζα δηλαδή όλο μαζί με οπλισμό που θα έμπαινε μέσα στις υπάρχουσες πλάκες με τρυπανίες.Όπως μου πρότειναν να σπάσω το μπετόν και να βρώ τα σιδερα και να κολλήσω σε αυτά τα σίδερα του οπλισμένου σκυροδέματος που θα έριχνα.

 

δεν αναζητώ υπευθυνες λύσεις εδώ και γιαυτό πρώτα ρώτησα 2 μηχανικούς σχετικής ειδικότητας.

απλά πριν προχωρήσω σε αυτή την κατασκευή ήθελα να δώ μήπως υπάρχει και κατι που δεν το έχω σκεφτεί.

 

για τον αρμό έχω αφήσει 5cm περιθώριο μεταξύ του κοιλοδοκού και της κάθετης επιφάνειας της πλακας απο την μια πλευρά.ο κοιλοδοκός θα πατάει σε 10cm (συνολικό μηκος βάσης στήριξης 15cm).

η λαμαρίνα δεν θα ειναι βιδωμένη πουθενά.θα την αφήσουμε πάνω αφού τελιωσουμε την κατασκευή με τους κοιλοδοκούς.πιστεύω οτι με το βαρος και μόνο δεν θα κουνηθεί.ίσως βάλουμε 2-3 στριφώνια στην μία πλευρά.

 

απο πάνω σκεφτόμαστε να τοποθετήσουμε πλακάκι με αρμό περιμετρικά της λαμαρινας.

απο κάτω τσιμεντοσανίδα.

 

Str_eng σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.