Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή θέσης κτηρίου με ΟΑ και αυθαίρετες κατασκευές


Celena

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα την άποψή σας για την εξής περίπτωση:

 

Σε εκτός σχεδίου ακίνητο (υπόγειο, ισόγειο και α' οροφο), με οικοδομική άδεια και σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, διαπίστωσα ότι έχει γίνει αλλαγή της θέσης του κτηρίου σε σχέση με την άδεια (μετατόπισή του κατά 1,80) προς το πλαϊνό όριο, με αποτέλεσμα οι πλαϊνοί εξώστες του ισογείου και α' ορόφου, μόνο, να έχουν παραβιάσει το όριο δόμησης.

 

Στο εν λόγο ακίνητο, στο υπόγειο έχουμε αποκάλυψη ξεμπαζωμένου υπογείου που έχει γίνει κατοικία, αποθήκη στο υπόγειο και στο ισόγειο αυθαίρετες (στο σώμα του ακινήτου) και αυθαίρετες κατασκευές (bbq, αποθήκη και στέγαστρο) στο πίσω μέρος του οικοπέδου κατασκευασμένες εντός του 20μ ορίου δόμησης ρέματος.

 

Οι αυθαίρετες αποθήκες του υπογείου και ισογείου, λόγω αυτής της μετατόπισης, ένα τμήμα τους μπαίνει μέσα στο όριο δόμησης ρέματος

 

Τι κάνω λοιπόν;;;;;;

 

Να κάνω τακτοποίηση των αυθαιρέτων και ταυτόχρονα να δηλώσω ότι θα γίνει και ενημέρωση της ΟΑ για την μετατόπιση του ακινήτου μετά την περαίωση των αυθαιρέτων;;;;

 

Τα εντός ορίου δόμησης ρέματος αυθαίρετα τακτοποιούνται αν πω ότι το ρέμα είναι διευθετημένο;;;

 

Αυτά τα λίγα...........

Link to comment
Share on other sites

Για τους εξώστες πες μου τι παραβιάζουν ώστε λες ότι παραβιάζουν το όριο δόμησης.Ως προς ποιο όριο?Πες λιγο περισσότερα εδώ.

Τώρα για την παραβίαση των 20μ από το ρέμα, δεν σε πειράζει τακτοποιούνται.Για το αν είναι διευθετημένο πρέπει να το δεις από την αντίστοιχη υπηρεσία Τεχνικών έργων (μάλλον τώρα είναι στην περιφέρεια)

Link to comment
Share on other sites

Για τους εξώστες πες μου τι παραβιάζουν ώστε λες ότι παραβιάζουν το όριο δόμησης.Ως προς ποιο όριο?Πες λιγο περισσότερα εδώ.

Τώρα για την παραβίαση των 20μ από το ρέμα, δεν σε πειράζει τακτοποιούνται.Για το αν είναι διευθετημένο πρέπει να το δεις από την αντίστοιχη υπηρεσία Τεχνικών έργων (μάλλον τώρα είναι στην περιφέρεια)

 

 

 

Οι εξώστες παραβιάζουν τον υποχρεωτικό πλαϊνό ακάλυπτο (ο οποίος βάση της αδείας είναι 5 μέτρα), δηλαδή αντί να έχω από τον εξώστη έως το όριο του οικοπέδου απόσταση 5 μέτρα, τα έχω τα 5 μέτρα από τον τοίχο του σπιτιού και οι εξώστες είναι όλοι μέσα στα 5 μέτρα

 

Όσον αφορά το ρέμα, πρέπει να πάρω κάποιο χαρτί από την υπηρεσία που να το αποδεικνύει ή απλά να το θεωρήσω δεδομένο και να προχωρήσω στην τακτοποίηση, ποια η γνώμη σου;

 

Όσον αφορά την ενημέρωση φακέλου, πως λες να κινηθώ;

Link to comment
Share on other sites

Οι εξώστες μπορούν να μπουν μέχρι το Δ και όχι μέχρι τις υποχρεωτικές πλάγιες αποστάσεις, δηλ πρέπει να τελειώνουν σε απόσταση 3,75 από το όριο.Το καλύπτεις?

Για το ρέμα , με μια αυτοψία μπορείς να καταλάβεις αν είναι διευθετημένο, θα έχει τεχνικά έργα.Αν έχει τότε ζητάς χαρτί που να το δηλώνει από την αντίστοιχη υπηρεσία.

Για την ενημέρωση φακέλου καλύτερα να συνεννοηθείς με την πολεοδομία μη σου προκύψουν εκπλήξεις από κανέναν υπάλληλο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Οι εξώστες μπορούν να μπουν μέχρι το Δ και όχι μέχρι τις υποχρεωτικές πλάγιες αποστάσεις, δηλ πρέπει να τελειώνουν σε απόσταση 3,75 από το όριο.Το καλύπτεις?

Για το ρέμα , με μια αυτοψία μπορείς να καταλάβεις αν είναι διευθετημένο, θα έχει τεχνικά έργα.Αν έχει τότε ζητάς χαρτί που να το δηλώνει από την αντίστοιχη υπηρεσία.

Για την ενημέρωση φακέλου καλύτερα να συνεννοηθείς με την πολεοδομία μη σου προκύψουν εκπλήξεις από κανέναν υπάλληλο εκεί.

 

 

Κατά το τοπογραφικό και το διάγραμμα κάλυψης, έχω όριο δόμησης, από το όριο του οικοπέδου μου, 5 μέτρα.

Οι εξώστες μπαίνουν μέσα στα 5 μέτρα και έχω απόσταση από τους εξώστες μέχρι το όριο του οικοπέδου 5-1,80=3,20, συνεπώς αυθαίρετοι...

 

Για την ενημέρωση έχει δίκιο, μπορεί και να μπλέξω....ας τακτοποιήσω πρώτα τα αυθαίρετα και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.