Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλείσιμο οικοδομής στη 10ετία από ΙΚΑ


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Κάπου άκουσα ότι στα 10 έτη από την περάτωση μιας πολυκατοικίας γίνεται μια διαδικασία προς το ΙΚΑ με σκοπό "το κλείσιμο της οικοδομής".

Έχετε ακούσει κάτι σχετικό;

Link to comment
Share on other sites

Στη δεκαετία (για την ακρίβεια λίγους μήνες πριν τη δεκαετία) το ΙΚΑ ελέγχει τις οικοδομές στις οποίες δεν έχει κλείσει η καρτέλα, δλδ δεν έχει γίνει δήλωση περάτωσης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στη δεκαετία (για την ακρίβεια λίγους μήνες πριν τη δεκαετία) το ΙΚΑ ελέγχει τις οικοδομές στις οποίες δεν έχει κλείσει η καρτέλα, δλδ δεν έχει γίνει δήλωση περάτωσης.

 

favio (-λα) χαίρομαι που "σε ξανασυναντάω"... Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση... Πρόκειται για πολυκατοικία που έχτισε κατασκευαστής με το σύστημα της αντιπαροχής. Γιατί όμως δεν έχει κάνει δήλωση περάτωσης το 2001 που παρέδωσε την οικοδομή; Δεν θα έπρεπε να το είχε κάνει τότε;

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Καλήσπερα gp1!!

E, ναι, o κατασκευαστής θα έπρεπε να έχει κλείσει την καρτέλα. Τα κακά μαντάτα θα είναι να υπολείπονται ένσημα... Αν έχουν καλυφθεί τα ελάχιστα ένσημα (κάποια ΙΚΑ ζητούν και κάτι παραπάνω για τους ημιυπαίθριους), τότε είναι απλά διαδικαστικό (νομίζω ότι έχει ένα πρόστιμο 150€ επειδή δεν κλείστηκε η καρτέλα). Αν λείπουν ένσημα... καλά ξεμπερδέματα!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν λείπουν ένσημα... καλά ξεμπερδέματα!

 

Καλά ξεμπερδέματα για τον κατασκευαστή; Ή για τους νυν ιδιοκτήτες;

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό σου γράφω "καλά ξεμπερδέματα" :smile:

Την ειδοποίηση πού την έστειλε το ΙΚΑ; Στον κατασκευαστή;

Γενικά το ΙΚΑ, αν θεωρεί ότι υπάρχει οφειλή, θέλει απλά να πληρωθεί και δεν μπαίνει στη διαδικασία του ποιος πρέπει να τον πληρώσει. Απευθύνεται σε όποιον έχει καταγεγραμμένο στα αρχεία του. Στη δική σου περίπτωση τι πρόβλημα υπαρχει;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο κατασκευαστής ζήτησε από τους ιδιοκτήτες τις περαιώσεις των ημιυπαιθρίων τους (όλοι τακτοποίησαν τους Η_Χ ), διότι τις θέλει το ΙΚΑ για το κλείσιμο της οικοδομής. Τώρα, οι ιδιοκτήτες διστάζουν να δώσουν τα χαρτιά, γιατί δεν ξέρουν τι θέλει το ΙΚΑ (και δεν τους λέει ο κατασκευαστής).

Link to comment
Share on other sites

Υποθέσεις κάνω τώρα:

1η σκέψη) κάποια στιγμή στη φάση της κατασκευής το ΙΚΑ έκανε αυτοψία στην οικοδομή, βρήκε κλειστούς τους ημιυπαίθριους, επέβαλλε πρόστιμο στον κατασκευαστή και ο κατασκευαστής θέλει τις περαιώσεις του 3843 προκειμένου να απαλλαγεί, πατώντας σε εκείνη τη διάταξη του 3843 που απαλάσσει από ΙΚΑ.

2η σκέψη) Ο κατασκευαστής είχε ... ξεχάσει (ναι, γίνεται) να κλείσει την καρτέλα. Τον κάλεσε το ΙΚΑ στη δεκαετία, τους είπε ότι έχει πληρώσει τα ελάχιστα ένσημα και του είπαν την εξής ατάκα: "πλήρωσε τα παραπανίσια ένσημα για τους ημιυπαίθριους που σίγουρα έχεις κλείσει αλλιώς θα έρθουμε για αυτοψία" (Η ατάκα αυτή ήταν στάνταρ σε κάποια υποκαταστήματα που έτυχε να δουλέψω). Οπότε πάλι θέλει τις περαιωμένες αιτήσεις για τον ίδιο λόγο.

3η σκέψη) Θέλει τις αιτήσεις έτσι, για αρχείο, και χρησιμοποιεί το ΙΚΑ για δικαιολογία 8-) .

4η σκέψη) Το ΙΚΑ του ζήτησε την άδεια της οικοδομής (που είναι στάνταρ διαδικασία) για να κλείσει την καρτέλα και τις δηλώσεις του 3843 για τους ημιυπαίθριους, είτε γιατί τους πήγε κάποια εγκύκλιος που δεν ξέρω, είτε για λόγους πληρότητας του φακέλου.

5η σκέψη) Υπάρχει καμμιά δικαστική διαμάχη μεταξύ τους; Γιατί οι δικοί σου ζορίζονται να του δώσουν ένα αντίγραφο;

Edited by favio
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

κάποια υποκαταστήματα που έτυχε να δουλέψω

 

Favio έχεις δουλέψει σε ΙΚΑ; (άσχετο...)

 

Όχι δεν υπάρχει κάποια "κόντρα" μεταξύ τους. Το μόνο αξιοσημείωτο είναι ότι στην πιλοτή της πολυκατοικίας ο κατασκευαστής έχει το γραφείο του...

  1. Τι λες λοιπόν να συμβουλέψω τον πελάτη μου; Να δώσει τα χαρτιά των Η_Χ;
  2. Πώς μπορεί να μάθει ανεξάρτητα τι ακριβώς ζητάει το ΙΚΑ;
  3. Μήπως κληθεί να πληρώσει τίποτα ο Ιδιοκτήτης για το ΙΚΑ;

Link to comment
Share on other sites

Favio έχεις δουλέψει σε ΙΚΑ; (άσχετο...)

Όπως το γράφω... καλά λες! Όχι, δεν έχω δουλέψει σε ΙΚΑ, έχω κάνει όμως πολλά χαμαλίκια σε διάφορα ΙΚΑ για πελάτες μου ως νέα μηχανικός, πριν μάθω να λέω και κανένα "όχι".

Κατά τα λοιπά, τι να σου πω;

1. Ας τον ζορίσουν λίγο να τους πει τι τα θέλει.

2. Λοιπόν. Για να μάθει ο πελάτης σου από το ΙΚΑ οτιδήποτε, χρειάζεται τον ΑΜΟΕ (αρ. μητρώου οικοδομ. έργου). Ένας πλάγιος τρόπος να τον βρει είναι ο εξής: στην πίσω σελίδα της άδειας του κτιρίου βλέπει ημερομηνία και αρ. τιμολογίου με το οποίο έγινε η απογραφή του έργου. Πολύ ευγενικά και με το συμβόλαιο ιδιοκτησίας ανά χείρας (να αποδεικνύει ότι δεν είναι ο κάθε άσχετος) πάει στο ΙΚΑ και ζητάει από το αρχείο τους να του βρουν τον ΑΜΟΕ με βάση τα ως άνω (εγώ το έχω κάνει και έπιασε). Αφού βρει τον ΑΜΟΕ, μπορεί να βρει και αν υπάρχει κανένα μπέρδεμα.

3. Σε περίπτωση απογραφής έργου που γίνεται με αντιπαροχή κατατίθεται στο ΙΚΑ το εργολαβικό συμφωνητικό. Το ΙΚΑ ξέρει ποιος κάνει το έργο. Να ζητήσει λεφτά από τους αγοραστές των διαμερισμάτων; Γιατί;

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.