Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάρκεια διαδικασίας αδειοδότησης


korios

Recommended Posts

Χαίρετε συνάδελφοι,

 

σόρρυ αν έχει κυκλοφορήσει ξανά αντίστοιχο post, αλλά δεν βρήκα σαφή απάντηση στην απορία μου:

 

Για εγκατάσταση ~50KW σε στέγη βιοτεχνικού κτιρίου, προχωρούν γρήγορα οι διαδικασίες αδειοδότησης ή θα μου πάρει

1-2 χρόνια μέχρι να αρχίσει να λειτουργεί?? (μιλάω για περιοχή Θεσσαλίας)

 

Έστω δηλαδή ότι καταθέτω σήμερα αιτήσεις, μελέτες κλπ.... Πότε θα έχω ξεμπερδέψει και θα αρχίσω να έχω έσοδα?

 

Έχω ακούσει κάτι τρελά χρονικά διαστήματα για πάρκα επί εδάφους και έχω τρομάξει...

 

Είναι ράδιο αρβύλα? Αργούν μόνο τα επί εδάφους? Αργούν όλα τόσο? Παίζει από περιοχή σε περιοχή?

 

Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Παίδες χαιρετώ,

επειδή με ενδιαφέρει και εμένα αυτή την περίοδο το θέμα της εγκατάστασης σε επαγγελματική στέγη,

 

θέλω να ρωτήσω:

για μια εγκατάσταση 50kwp πόσο χρόνο παίρνει από την αρχική αίτηση στη ΔΕΗ μέχρι το πέρας της διαδικασίας και την έναρξη πώλησης ρεύματος?

 

Επίσης, υπάρχει κάποιο κώλυμα αν ο επενδυτής είναι ατομική επιχείρηση (σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ κλπ) που νοικιάζει για 20 χρόνια την στέγη κάποιου κτιρίου?

 

Προφανώς θα καταλάβατε ότι έχω πελάτη ο οποίος θέλει να νοικιάσει στέγη βιοτεχνικού κτιρίου γνωστού του, ως ατομική επιχείρηση, και να εγκαταστήσει περίπου 50 kwp και ένα από τα βασικά ερωτήματα είναι πότε θα αρχίσει να έχει έσοδα.

 

Σόρρυ για την παρέμβαση και ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Παρακαλώ, μην αναρτάτε μηνύματα με το ίδιο θέμα σε διαφορετικά σημεία του φόρουμ. Δείτε τους κανόνες συμμετοχής.

Μεταφέρθηκαν εδώ μηνύματα από άλλο θέμα.

Επίσης, φροντίστε να δίνετε περιγραφικούς τίτλους στα θέματα που δημιουργείτε.

miltos

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

 

για μια εγκατάσταση 50kwp πόσο χρόνο παίρνει από την αρχική αίτηση στη ΔΕΗ μέχρι το πέρας της διαδικασίας και την έναρξη πώλησης ρεύματος?

Εμένα παρότι ήταν μεγαλύτερη απο 100kwp μου πήρε σχεδόν ένα χρόνο για να πάρω Ο.Σ.

Επίσης, υπάρχει κάποιο κώλυμα αν ο επενδυτής είναι ατομική επιχείρηση (σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ κλπ) που νοικιάζει για 20 χρόνια την στέγη κάποιου κτιρίου?

Νομίζω οτι με επαγγελματικό μισθωτήριο διάρκειας 20ετών είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Μια διευκρίνιση μόνο, καθώς αν και μηχανικός 12ετίας στον χώρο των φ/β είμαι νέος...

 

Μετά τους Ο.Σ. τι ακολουθεί και πόσο διαρκεί? Αν δε σου είναι κόπος περιέγραψέ μου επιγραμματικά την διαδικασία.

Επίσης, είπες ότι είχες πάνω απο 100 kwp. Να υποθέσω ότι εγώ που είμαι κάτω από 100 θα ξεμπερδέψω λίγο νωρίτερα ή τα έχω καταλάβει λάθος?

Link to comment
Share on other sites

O ένας μήνας για πάνω απο 100kWp είναι υπεραισιόδοξος

ήδη περιμένω 4 για 200 και 300kWp, μακάρι όμως

τώρα σχερικά με τα 50kWp Μπορείς να κάνει την αίτηση με προσύμφωνο μίσθωσης και αν ευοδώσει (παρεις Ο.Σ) κάνει το μισθωτήριο

το αν θα πάει γρήγορα ή αργά εξαρτάται απο την περιοχή Αττική Γρήγορα (εκτός Κορωπίου) τωρα σε άλλες περιοχές υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

επειδη και εγω θα ξεκινησω διαδικασιες στην αρτα για στεγη ανω τον 20kw θα σας κρατω ενημερους αλλα πιστευω πως θα αργησουμε....ειδικα αυτο το εχω δει ξανα να μην πληρωνει σε οικιακο αυτα ειναι τα ασχημα στην ουγκαντα που μενουμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.