Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περίπτωση υπαίτιας κατάτμησης


Recommended Posts

Συνάδελφοι, θα ήθελα τη γνώμη σας για το πως αντιμετοπίζετε την περίπτωση που κτίριο έχει ανεγερθεί σύμφωνα με οικοδομική

άδεια του 80 εκτός σχεδίου σε 4000τμ αλλά μετέπειτα πραγματοποιήθηκε υπαίτιος κατάτμηση και έμεινε οικόπεδο 1500τμ χωρίς

να τηρούνται πλευρικές αποστάσεις.

Σε αυτό το ακίνητο υπάρχει και εξ’ ολοκλήρου αυθαίρετο στο πίσω μέρος που με καλέσανε για τακτοποίηση.

Τι να τακτοποιήσω για να δώσω βεβαίωση μετέπειτα???

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου η κατάτμηση είναι άκυρη και το ακίνητο σου είναι 4000στρ

θα πρέπει να διορθωθεί το συμβόλαιο και να γίνει εξ'αδιερέτου με τα αντιστοιχα ποσοστά στους σημερινούς ιδιοκτήτες..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο εμενα..... εχω κ εγω παρόμοια περιπτωση υπαιτιας ή λαθεμενης κατάτμησης ...δηλαδη απο ενα συνολικο αγροτεμαχιο 4,5 στρ κόψανε τα 500 τμ κ εγινε η πωληση....

 

ο συμβολαιογραφος μου είπε πως αν δεν κινηθεί καποιος εναντιον του συμβολαιου της κατατμησης δε θεωρειται ακυρο..... ειπε οτι αυτο που εγινε ηταν λαθεμενο αλλα για να ακυρωθει ενα συμβολαιο πρεπει καποιος απο τους ενδιαφερομενους να κινηθει νομικα εναντιον του συμβολαιου...

 

αν γνωριζει κανεισ κατι παραπανω ας βοηθησει γιατι μας εχουν μπλεξει ΥΠΕΚΑ, δικηγοροι, συμβολαιογραφοι....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.