Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνδεση λέβητα pellet με λέβητα πετρελαίου


hatzinho

Recommended Posts

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΠΕΛΛΕΤ ΜΕ ΛΕΒΗΤΑ ΠΕΤΡΑΙΛΕΟΥ?

Τι σημαίνει αυτό ρε παιδιά; Πείτε μας μπας και γλυτώσουμε κανά λίτρο πετρελαίου στη θέρμανση!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το είχα κάνει εγώ πέρσι όταν έβαλα τον καυστήρα πέλλετ και φοβόμουνα μήπως και συμβεί κάτι ... φέτος τον ξήλωσα μιας και μου έπιανε χώρο...απλά χρειάζεσαι δύο βάνες κλείνεις τα νερά απο το πετρέλαιο και ανοίγεις του πέλλετ ... και τούμπαλιν. Άμα τα βάλεις να λειτουργούν μαζί βεβαιώσου ότι οι κυκλοφορητές έχουν την ίδια φορά και γυρνάνε τα νερά με την ίδια φορά...

Link to comment
Share on other sites

φέτος τον ξήλωσα μιας και μου έπιανε χώρο

 

Όσο τον είχες, είδες οικονομία σε σύγκριση με το πετρέλαιο;

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Παράλληλα... που λέει και ο Νότης... σε σειρά θα μπορούσα να τον έχω απλά ανοίγοντας την βάνες οπότε θα γυρνούσε και τα νερά μέσα στο λέβητα πετρελαίου (άχρηστο δηλαδή)... αδερφέ πέρσι τον Απρίλιο που γεννήθηκε ο γιος μου είχα μέσα στο σπίτι μέσα νύχτα 24 C... με το πετρέλαιο δεν την έβγαζα καθαρή στο Χορτιάτη γαρ... ναι η διαφορά είναι μεγάλη αλλά πρέπει να σκεφτείς και την απόσβεση του μηχανήματος...που γίνετε σε βάθος χρόνου. Τέλος φέτος πέσανε πολλά λαμόγια στο χώρο και γίνετε ΧΑΜΟΣ αμα θέλεις να στείλω πληροφορίες πολύ ευχαρίστως

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω την αίσθηση ότι για να γίνει σοβαρή κουβέντα πάνω στο θέμα θα πρέπει οι ενδιαφερόμενοι να ποστάρουν το υδραυλικό διάγραμμα του δικτύου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα πριν μένω στο Χορτιάτη... και με το πετρέλαιο στα 0,95 δεν υπήρχε περίπτωση να την βγάλω πέραν αυτού έχω και μικρό παιδί οπότε στο σπίτι έχω μονίμως 22 C. Έβγαλα τον λέβητα πετρελαίου ο λέβητας - Σόμπα είναι μια χαρά στο σαλόνι μου !!MBZ Hydro... 24.000 cal ---> 3.000€ αλλά για τον πατέρα μου που είχε χώρο στην αποθήκη έβαλε καυστήρα κανονικό πέλλετ.

Λίγο με το πέλλετ που καίω έχω θέμα αλλά το δουλεύω και αυτό του χρόνου σκέφτομαι να έχω δικιά μου παραγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.