Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση νομιμότητας ακινήτου για Φ/Β 10kW


simosgns

Recommended Posts

Χαίρομαι που έστω και με την όποια ταλαιπωρία και αρκετό τρέξιμο ...πρόλαβες!

Σίγουρα είχες και τύχη, καθώς φαίνεται οτι στη ΔΕΗ Κορωπίου είναι πολύ πιο ευέλικτοι σε σχέση με κάποια άλλα γραφεία της...

Στη δική μου περίπτωση ο Προϊστάμενος αφού το ξανάψαξε (κι αφού τον παρέπεμψα στη ΔΕΗ Κορωπίου) μου είπε οτι ναι μεν πλέον δεν απαιτείται βεβαίωση οτι το κτίσμα υφίσταται νόμιμα, ωστόσο πρέπει να έχω τη σφραγίδα οτι το κτίσμα έχει εξαιρεθεί οριστικά από την κατεδάφιση (κοινώς θα έπρεπε να έχει ολοκληρωθεί η Γ' φάση του Νόμου Τρίτση)...

Οπότε αναμένουμε τη νέα διευκρινιστική εγκύκλιο, όποτε βγει αυτή...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επικοινώνησα σήμερα με τη Γραμματεία για τις ΑΠΕ στο ΥΠΕΚΑ και μου είπαν οτι βγήκε η σχετική εγκύκλιος (και οτι με καλύπτει), ΑΛΛΑ ενώ την είχαν στείλει για δημοσίευση, την ανακάλεσαν για να προσθέσουν κι άλλες περιπτώσεις... :shock:

Τώρα από το 2012 και βλέπουμε!

 

Βγήκε επιτέλους, στο ΦΕΚ Β' 14/11.1.2012

 

 

Τροποποίηση της παρ. 1, του άρθρου 6, της υπ’ αριθμ.

9154/28−2−11 απόφασης του Υπουργού Περιβάλλοντος,

Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής «Τροποποιήσεις

ειδικών όρων για την εγκατάσταση φωτοβολταϊκών

και ηλιακών συστημάτων σε γήπεδα, οικόπεδα και

κτίρια» (ΦΕΚ Β΄ 583).

.......

......

......

1. Στο τέλος της παραγράφου 1, του Άρθρου 6, της

υπ’ αριθ. 9154/28−2−11 απόφασης Υπουργού ΠΕΚΑ (ΦΕΚ

Β΄ 583) προστίθεται εδάφιο ως εξής:

«Η τοποθέτηση των ανωτέρω συστημάτων επιτρέπε−

ται επίσης σε κτίρια των εδαφίων δ, ε και στ, της παρ.

2, του όρθρου 23 του ν. 4014/11 (ΦΕΚ Α΄ 209) όπως ισχύει,

για το χρονικό διάστημα διατήρησής τους.».

2. Η απόφαση αυτή ισχύει από την ημερομηνία δημο−

σίευσής της στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της

Κυβερνήσεως.

Αθήνα, 28 Νοεμβρίου 2011

Ο ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΣΗΦΟΥΝΑΚΗΣ

 

 

Πλέον εγκαθίστανται κανονικά φ/β σε όλα τα αυθαίρετα που έχουν "τακτοποιηθεί":

- με το Ν. 1337/83 (β' φάση),

- με τον πρόσφατο νόμο περί αυθαιρέτων 4014/11

- με το νόμο 3843/10 περί ημιυπαιθρίων, αλλαγής χρήσης κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά ,έχουμε κανένα νέο για το εάν η ΔΕΗ δέχεται τελικά υποβολές φακέλων για τακτοποιημένα αυθαίρετα?

Σήμερα από ΔΕΗ Κορωπίου έμαθα πως δεν δέχονται ακόμα φακέλους καθώς περιμένουν διευκρινιστική.Ισχύει το ίδιο και στις υπόλοιπες ΔΕΗ?

Τελικά θα δέχονται μόνο την βεβαίωση του μηχανικού που έχει αναλάβει την τακτοποίηση (νομίζω γίνεται ηλεκτρονικά) ή θέλουν και ξεχωριστή βεβαίωση από την αρμόδια πολεοδομία?

Τέλος ,έχω αναλάβει ένα έργο στον Μαραθώνα.Υπάγεται στην ΔΕΗ Κορωπίου ή κάπου αλλού?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Στη ΔΕΗ Φιλοθέης προχωρούν κανονικά (εμένα μέσα σε μια εβδομάδα πρωτοκολλήθηκε η αίτηση κι έγινε και η επίσκεψη του εργολάβου της ΔΕΗ σχετικά με τη "στέγαση" των μετρητών).

Είχα καταθέσει και μια βεβαίωση από την πολεοδομία σχετικά με την αναστολή κατεδάφισης (φάση β' Ν. 1337/83).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Από ιδία πείρα σου λέω (http://www.michaniko...post__p__380345) ότι ακόμα και σήμερα ΜΟΝΟ με οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση (πχ Γ’ Φάση Τρίτση) δέχεται η ΔΕΗ να τοποθετηθούν ΦΒ.

 

Αν λοιπόν καταθέσει κάποιος υπεύθυνη δήλωση ότι είναι νομίμως υφιστάμενο με Β' Φάση Τρίτση, δεν είναι ΣΩΣΤΟΣ. Για παράδειγμα αν το καταθέσει στην ΔΕΗ Κορωπίου, ΣΙΓΟΥΡΑ θα ζητήσουν άδεια οικοδομής και όταν θα δουν Β’ Φάση Τρίτση…. θα αντιδράσουν λες και έχεις Embola…..!!!

 

ΑΚΟΜΑ περιμένουν τα κεντρικά της ΔΕΗ, να απαντήσουν τι θα γίνεται τελικά με την Β’ Φάση Τρίτση…!!

 

Επιμένω οτι στη Φιλοθέη που "αναγκάστηκαν" να δουν το σχετικό ΦΕΚ 14/11.1.2012, προχώρησε κανονικά η αίτηση (με Β’ Φάση Τρίτση), υπέγραψα τη σύμβαση και την παραλαμβάνω αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.