Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διευκρίνιση προστίμου σε αυθαίρετη στέγη με και χωρις επισκέψιμο χώρο


chrissanth

Recommended Posts

καλησπέρα σας :)

 

χρειαζόμουνα την άποψή σας όσον αφορά το εξής θέμα:

 

απ'ότι έχω καταλάβει όταν έχουμε αυθαίρετη στέγη χωρίς επισκέψιμο χώρο τότε υπολογίζουμε το πρόστιμο αναλυτικά και προσθετουμε την υπέρβαση ύψους εάν υπάρχει

 

εάν έχουμε αυθαίρετη στέγη με επισκέψιμο χώρο δηλαδή σοφίτα τότε υπολογίζουμε υπέρβαση δόμησης, υπέρβαση ύψους εάν υπαρχει κτλ. Η απορία μου είναι σε αυτήν την περίπτωση υπολογίζουμε πάλι με αναλυτικό και την αυθαιρετη στέγη και την προσθέτουμε στο παραπάνω ποσο ή υποτίθεται ότι συμπεριλαμβάνεται αυτή η παράβαση στον παραπάνω υπολογισμό με την υπέρβαση δόμησης κτλ?

 

Η γνώμη μου είναι ότι αν η στέγη ήταν νόμιμη και φτιάχτηκε από κάτω επισκέψιμος χώρος παράνομα τότε πάμε με υπέρβαση δομησης, ύψουςκτλ για κατασκευή αυθαίρετης σοφίτας, αν όμως είναι και η στέγη παράνομη τότε πρέπει να υπολογιστεί και αυτή με αναλυτικό και να προστεθεί στο ποσο που αφορά την παράνομη σοφιτά.Συμφωνείτε;

 

Και μια τελευταία ερώτηση , δεν μπορώ να βρώ σε οικισμούς κάτω των 2000 άν επιτρέπεται στέγη πάνω από τα 7,50 μέτρα που είναι το μέγιστο υψος κτηρίου και ποιο είναι το μεγιστο ύψος της στέγης, αν μπορειτε να με βοηθησετε :)

 

Ευχαριστω πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.